صفحه اصلی » مهارت های ارتباطی » به خوبی در جلسات صحبت کنید
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

به خوبی در جلسات صحبت کنید

مهارت صحبت در جلسات همیشه یکی از دغدغه های اصلی مدیران و افراد موفق است. اینکه چطور در یک جلسه خوب صحبت کنند و بتوانند به اهداف خود در پایان جلسه برسند و در این مقاله قصد دارم راهکارهایی مناسب برای یافتن مهارت‌ها و روش‌هایی کاملاً کاربردی در مورد صحبت در جلسات ارائه کنم.

ضرورت یادگیری مهارت صحبت در جلسات

بارها و بارها گفته‌ایم که این که ما یک نکته مهم را چگونه بیان می‌کنیم بسیار مهم است و به قولاستیو جابز؛‌ نحوه ارائه هرچیز، اهمیت آن را مشخص می‌کند.

بنابراین اگر شما در جلسه‌ای به خوبی صحبت نکنید و نتوانید منظور خود را به خوبی مطرح کنید بدون شک فرصت‌های بسیاری را از دست خواهید داد. بارها و بارها شاهد این گفته بودم که افراد مختلفی به من می‌گویند:

اگر فقط کمی بهتر صحبت می‌کردم می‌توانستم مدیر …. باشم. لطفاً کمکم کنید!

بنابراین مطمئن هستم که برای شما مهم است که بخواهید در جلسات و نشست‌ها و برنامه‌های مختلف خوب صحبت کنید و با بیان صحیح و اصولی در جلسات بدرخشید و گفته‌های خود را به خوبی به گوش همگان برساند.

سخنرانی در جمع

تمرین کردن

توانا بود هرکه تمرین کند!

همیشه گفته‌ام که هیچ مهارتی را نمی‌توان بدون تمرین فرا گرفت و اگر می‌خواهید در جلسات به خوبی صحبت کنید و بیان شیوایی داشته باشید، باید تمرین کنید.

اما این که تمرین شما چگونه باشد خود موضوع مهمی است.برای تمرین در جستجوی موقعیت هایی باشید که در مقابل دیگران صحبت کنید. شاید برای شروع بد نباشد که به تنهایی تمرین کنید. یعنی یک سناریوی فرضی بسیازید و برای خود صحبت کنید.

ویا می توانید صحبت در جلوی اعضای خانواده ، دوستان و سپس مهمانی ها یا گروه ها و انجمن های خودیاری را انتخاب کنید. کم کم سعی کنید موقعیت های دشوارتری را انتخاب کنید. خوب است که پس از سخنرانی از مخاطبان خواهش کنید نظراتشان را به شما ارائه دهند.

بعد از آن خوب است که صدای خود را ضبط کنید و آن را گوش دهید. این کار باعث می‌شود که بتوانید با مخاطبان خود همدلی داشته باشید.

دقت کردن به رفتار افراد موفق

همیشه یکی از روش‌های بسیار کابردی برای موفقیت این است که از افراد بسیار موفق الگوبرداری کنیم بدون شک در جلسات شما افرادی هستند که به خوبی صحبت می‌کنند و شما می‌توانید با توجه آگاهانه به رفتار آنها الگوهای رفتاری آنها را بیابید و در ابتدای کار از آنها تقلید کنید. به فن بیان آنها توجه کنید و ببینید که در چه جایی صحبت می‌کنند، چه می‌گویند و با چه ترتیبی صحبت می‌کنند.

در این کار عجله نکنید شاید باید لازم باشد که مدت زیادی را صرف تحلیل رفتار افراد موفق در جلسات بکنید و بعد از آنها الگوبرداری کنید.

خودتان را آماده کنید

همانطور که در دوره کاریزمای کلمات گفتیم در هر جایی باید خودمان را به صورت کامل مسلح کنیم یعنی دقیقاً به هر چیزی که ممکن است برایمان رخ دهد و یا لازم است در مورد آن اطلاعاتی داشته باشیم فکر کرده باشیم. در حقیقت:

آماده نشدن برای چیزی، آماده شدن برای شکست است.

و من مطمئن هستم که شما هیچ علاقه‌ای به شکست ندارید و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم حتماً مطالب، صحبت‌های متداول و … را از قبل آماده کنید. مثلاً اگر قرار است در جلسه کسی مورد نقد قرار بگیرد، حتماً از قبل چیزی را آماده کنید و منتظر نباشید که در جلسه معجزه‌ای رخ دهد.یا اگر موضوع جلسه در مورد ساخت سد است، حتماً آمارها، تحقیقات و … را از قبل مطالعه کرده باشید تا حرفی برای گفتن داشته باشید.

دقت کنید که اگر حرفی برای گفتن ندارید، بدون شک صحبت کردن نتیجه عکس خواهد داشت!

نوشتن ترتیب صحبت‌های مهم

شاید در اوایل کار صحبت کردن به صورت یکپارچه و منظم کمی سخت باشد و دائماً در حال از این شاخه به آن شاخه پریدن باشید به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در اوایل کار روند صحبت‌های خود را به ترتیب بنویسید تا بدانید که دقیقاً چطور باید صحبت کنید.

البته منظور ما این نیست که متن صحبت خود را از اول تا آخر بنویسید بلکه منظورمان این است که سرتیترهای صحبت را در برگه‌ای داشته باشید.

تا حد ممکن کم صحبت کردن

این فکر اشتباه را کلاً از ذهنتان بیرون کنید که هرچه بیشتر صحبت کنید بهتر است. اگر کمی دقیق باشید می‌دانید که هرچه بیشتر صحبت کنید ارزش حرف شما کمتر می‌شود.پس تمام تلاش خود را بکنید تا حد ممکن مختصر و مفید توضیح دهید و از زیاد صحبت کردن و زیاده گویی جداً خودداری کنید.

از صحبت در جمع می‌ترسید؟

ترس از سخنرانی در برابر جمع ، در رتبه دوم پس از ترسِ از مرگ قرار دارد! در حالی که آسیب ترس از سخنرانی بسیار بیشتر از مرگ است. چراکه با مرگ زندگی پایان میبابد اما با ترس از سخنرانی و صحبت دربرابر جمع ، بسیاری از فرصت ها و مجال هایی که سبب رشد ما میشوند از دست خواهد رفت و شاید شرایط سختی برای ما پیش بیاید.

جالب است که هنگام سخنرانی ما احساس نگرانی میکنیم ، کف دست هایمان عرق میکند ، گلویمان خشک میشود و… . حاضریم در آن لحظه هرکاری را انجام دهیم تا از تاری که حضار به دورمان پیچیده اند رهایی یابیم!به هرحال احتمال دارد که همه ی ما روزی مجبور به سخنرانی در برابر جمع بشویم. چاره ای نیست. بمانند شتری که هر لحظه آماده است تا چند صباحی را درب خانه مان اتراق کند.

این ترس درمان دارد و آن هم شامل تکنیک هایی ست که در ادامه به آنها اشاره میکنیم. با ما همراه باشید…

با به خاطر سپردن نکات زیر نیز می‌توانید سخنرانی با برنامه و بی‌نقصی را داشته باشید:
سخنرانی خود را ساده و قابل درک ارائه کنید. این را بدانید که اطلاعات شما در خصوص موضوع سخنرانی، از دیگران بیشتر است. وجود اطلاعات زیاد و پیچیده در یک سخنرانی، برای شنوندگان آزار دهنده خواهد بود.
از خود و دیگران داستان نقل کنید، صحبت‌های خود را با مثال روشن کنید و میزان علاقه و توجه جمع را بالا ببرید.
قبل از شروع، با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید، از نام، انگیزه و اهداف و تجربیات آن‌ها سئوال کنید. شاید با موضوع سخنرانی شما در ارتباط باشد.
ارتباط چشم در چشم با مخاطب خود برقرار کنید. اگر نگاه کردن در چشم مخاطب برایتان سخت است، نگاه به پیشانی و بینی آن‌ها نیز کافی است.
کمی از آنچه فکر می‌کنید بلند‌تر، سخن بگویید. تا سخنانتان برای اشخاصی که با فاصله زیادتری از شما هستند، قابل درک باشد.
سرعت خود را هنگام صحبت کردن کاهش دهید، لبخند بزنید و نفسی تازه کنید.
با افرادی که حس می‌کنید با آن‌ها راحت‌ترید رابطه برقرارکنید.
روز قبل سخنرانی یا ارائه دادن مطالب خود در کلاس درس خواب کافی داشته باشید.
رژیم غذایی متعادل را فراموش نکنید.
تنفس دیافراگمی را بیاموزید و تمرین کنید؛ این نوع تنفس می‌تواند از میزان ترس و اضطرابتان کم کند و علاوه بر این، به سخنان شما آهنگی آرام ببخشد و شما را کمتر هیجان زده و مضطرب نشان دهد.
به بدن خود تکیه کنید؛ یعنی هنگام سخن گفتن از وضعیت بدن خودتان آگاه باشید و آن را آرام نگه دارید. حرکات بدن شما می‌تواند در تاثیر کلماتتان بر ذهن دیگران موثر باشد.
از مضطرب بودن نترسید؛ به خودتان اجازه بدهید که بابت قرار گرفتن در برابر جمع مضطرب باشید و از خود انتظار نداشته باشید این تجربه را بدون اضطراب و ترس به پایان برسانید.
آن قدر صادق باشید که مخاطبان شما آن را حس کنند؛ حتی اگر اضطراب شما نیز مشخص شد، نترسید. از آن به نفع خود بهره‌برداری کنید. زمانی که مردم متوجه شوند با آن‌ها روراست هستید، صداقت و روراستی‌تان آن‌ها را به سوی شما جذب خواهد کرد.
فقط سخنرانی نکنید، ‌به گفت‌وگوی دو جانبه با مخاطبان بپردازید. از قبل سوالاتی را آماده کنید تا از مردم بپرسید و اجازه دهید آن‌ها با بازگو کردن دانسته‌ها، ‌احساسات و تجربیاتشان در مورد آن‌چه با سخنان شما ارتباط دارد، در این گفت‌وگو شرکت کنند. مطرح کردن این سوالات از‌‌ همان ابتدای سخنرانی، ‌این حس را به شنوندگان خواهد داد که با گفت‌وگویی دوستانه روبه‌رو هستند و شما متکلم وحده نیستید. به طور حتم از این‌که می‌بینید این نحوه گفت‌وگو بر خود شما نیز تاثیری مثبت دارد و تا حد زیادی شما را آرام و خونسرد کرده است، شگفت زده خواهید شد.

مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299