صفحه اصلی » مهارتهای زندگی » زبان بدن حرفه ای
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

زبان بدن حرفه ای

زبان بدن حرفه‌ای می‌تواند به شما نشان دهد که بدن شما بیشتر از کلامتان حرف می‌زند!
و ارتباطات غیر کلامی شما در سخنرانی، بسیار موثرتر از ارتباطات کلامی شما خواهد بود…

همانطور که در مقاله زبان بدن چیست؟ قسمت اول: نگاهی به اهمیت زبان بدن مطالعه کردید، پروفسور آلبرت محرابیان در تحقیقات خود نشان داد که ۷درصد از اثرگذاری یک سخنران را کلام او تشکیل می دهد و یک سخنرانی بدون زبان بدن از تأثیر بسیار کمی برخوردار است. و جالب‌تر اینکه بدن شما درصد بیشتری از کلمات را در ذهن مخاطب شما منعکس می‌کند

زبان بدن به راحتی ارتباط خود را با دیگران به وجود می‌آورد

اجازه بدهید توضیح بیشتری ارائه کنیم: اگر شما راست بایستید، لبخند بزنید، از دستان خود به صورت طبیعی و به هدف قوی‌تر کردن نقاط مثبت خود استفاده کنید، زبان بدن شما قادر خواهد بود تا سخنرانی شما را بیمه کند.
اگر دستان شما کار غیر طبیعی انجام دهد و یا به هر روشی حواس مخاطب را پرت کند، حرکت شما بر روی سن زیاد باشد و یا به مخاطبان خود نگاه نکنید، این زبان بدن نه تنها کمکی برای ارائه بهتر سخنرانی شما نخواهد بود، بلکه به ضرر شما هم رفتار خواهد کرد.

نکات کاربردی درباره زبان بدن

برای داشتن زبان بدنی فوق‌العاده و کاربردی چه کار باید کرد؟

اولین موضوع و البته مهم‌ترین آنها حالت درست ایستادن است. شما باید یاد بگیرید مستقیم بایستید و سر خود را به میزان کمی رو به بالا بگیرید. اگر مجبور هستید که به جایی تکیه کنید، سعی کنید که کمی به سمت عقب متمایل باشید، این کار باعث می‌شود تا انرژی شما بیشتر از حالتی که رو به جلو خم هستید به مخاطبان شما منتقل شود. پاهای شما باید حدود ۳۰ سانتی متر و یا به اندازه عرض شانه‌های خودتان باز و البته صاف باشد.
مطمئناً اگر بیش از اندازه به سمت مخاطبان خم شوید اصلاً نشانی از اعتماد به نفس در شما دیده نخواهد شد…

زبان بدن در سخنرانی

شما می‌توانید با زبان بدن خود، اعتماد به نفس خود را به تصویر بکشید.

نکته مهم این است که بدن شما به احتیاج دارد که قدرتمند و با اعتماد به نفس و البته راحت نشان داده شود. برای این کار لازم است هنگامی که از دستان خود استفاده نمی‌کنید، آنها را در دو طرف بدنتان به سادگی آزاد نگه دارید که این حس راحتی در آنها به وجود آید. اگر از فلش کارت‌ استفاده می‌کنید، باید آنها را طوری انتخاب کنید که دقیقاً کف دست شما جا بگیرند، همچنین باید با یک روبان یا نخ نازک به یکدیگر بسته شده باشند به طوری که به سادگی ورق بخورند و در عین حال احتمال اینکه یکی از کارت‌های شما به زمین بیافتد از بین برود. با این کار شما به راحتی می‌توانید روی سن حرکت کنید بدون اینکه حرکات شما غیر طبیعی جلوه کند و البته در این صورت قادر خواهید بود که از دو دست خود در سخنرانی استفاده کنید.

درباره حرکات بدن، مهم‌ترین موضوع این است که شما باید همیشه به خاطر داشته باشید که حرکات بدن شما می‌تواند به نفع شما و یا به ضرر شما عمل کند. مهم‌تر از اینکه چه حرکتی داشته باشید این است که حرکت شما خودآگاه و واضح باشد. دستان شما باید مشوق مخاطبان شما باشد، در عین حال از اشاره کردن و حرکات تکراری بپرهیزید. باید حرکات خود را با توجه به تعداد مخاطبان خود انتخاب کنید. مثلاً حرکاتی که برای تعداد مخاطبان شما بسیار کوچک و غیر قابل دید و یا خیلی بزرگ و مسخره جلوه کند. باید مراقب باشید که بیش از حد حرکت نکنید.

مراقب حالت پنگوئتی باشید. این حالت دقیقاً شبیه به پنگوئن است، یعنی شما دستانتان را طوری دو طرف بدن خود قرار می‌دهید که گویی یک پنگوئن در حال بازی کردن با دست‌های خود است.

از بازی کردن با هر چیزی در زمان سخنرانی بپرهیزید. حتی اگر آن چیز گوشه فلش کارت‌های در دستتان است. هیچ‌وقت با دستان در جیب سخنرانی نکنید. این کار در هر صورتی زشت به نظر می‌رسد. می‌توانید از تمام زنان دنیا این را بپرسید و مطمئن باشید که هیچ کدام از آنها سخنرانی با دستان در جیب را نمی‌توانند تحمل کنند!

اهمیت ارتباط چشمی در سخنرانی

بعد از حالت بدن شما، مهم‌ترین موضوع در یک سخنرانی خوب ارتباط چشمی با مخاطبان است. این کار تا حد زیادی سخت است؛ زیرا شما باید تمام طول سخنرانی ارتباط چشمی خود را با مخاطبانتان حفظ کنید.

نگاه شما باید مثل یک پرتوی نور لیزر باشد. باید نگاه یک نفر در سالن را با نگاه خود جذب کنید، برای حدود یک ثانیه آن را نگه دارید، سپس به سراغ شخص دیگری در جایی دیگر از سالن ببرید و همین کار را تکرار کنید. این کار در سالن‌های بزرگی که تعداد مخاطبان در آن بیشتر است متفاوت خواهد بود.

در این شرایط شما باید مخاطبان را به گروه‌هایی تقسیم کنید و نگاه خود را از یک گروه به گروه دیگر ببرید. متأسفانه باید بدانید که در هیچ حالتی شما نباید ارتباط چشمی خود و مخاطبانتان را قطع کنید؛ با این حال تنها یک نقطه امید وجود دارد و آن این است که شما می‌توانید به چشم سوم مخاطبانتان به جای چشمان آنها خیره شوید. در هر صورت شما دوست دارید که مخاطبان شما به شما توجه کنند و شما را نگاه کنند. پس شما هم سعی کنید به آنها نگاه کنید نه به دیوارهای سالن!

مطمئناً خانم هایی را دیده اید که از نداشتن ارتباط چشمی همسرشان می نالند و می گویند: وقتی با من حرف می زنی به من نگاه کن…

با پاهای خود چه کنید؟

تا جایی که می‌توانید باید پاهای خود را ثابت نگه دارید. جایی می‌توانید از پاهای خود استفاده کنید که روی یک سن بزرگ در حال قدم زدن باشید و در واقع جایی برای قدم زدن وجود داشته باشد. از پیچ دادن به پاها (مخصوصاً خانم‌ها) بپرهیزید. مانند دیگر حالت‌های بدن، حرکات پاها نیز باید عمدی و برنامه‌ریزی شده باشد.

صحبت بدون کلام با حرکات صورت

یکی از نکات مهم دیگر، حالات صورت است. بسیار اهمیت دارد که حالت صورت با مطالبی که در حال ارائه آن هستید همخوانی داشته باشد. بهتر است همیشه با لبخند صحبت کنید مگر در مواقعی که موضوع ناراحت کننده‌ای مثل اخراج گروهی از کارمندان از اداره را مطرح می‌کنید. حالات صورت از دیگر بخش‌های بدن قدرت بیشتری در ارائه مطلب دارد، پس به بدن خود بگویید آسوده باشد.

زبان بدن و تریبون

تریبون یک وسیله دوکاره است. از طرفی می‌تواند کمک حال شما باشد و جزوات و نوشته‌های شما را در طول سخنرانی برای شما نگه دارد و از طرفی دیگر یک حایل بزرگ بین شما و مخاطبانتان خواهد شد که شما در نگاه اول خواهید گفت که داشتن این مانع کمک بزرگی خواهد بود.

در حالی که این طور نیست. تریبون ارتباط شما را با مخاطبتان قطع می‌کند. مخاطب، سخنران پشت تریبون را یک بدنه در نظر می‌گیرد که در حال حرف زدن است و البته یک سر که بر روی آن قرار گرفته است. تریبون می‌تواند وسیله‌ای باشد که مخاطب در زمان اضطراب به آن چنگ می‌زند و البته جای خوبی برای لم دادن سخنران نیز هست.

هنگامی که در یک سخنرانی تریبونی بر روی صحنه است، سعی می‌کنم از آن به نفع خودم استفاده کنم. نوشته‌های خود را بر روی آن قرار می‌دهم و با دستان آزاد به صحبت با مخاطبان می‌پردازم و هر از چند گاهی نگاهی به نوشته‌هایم می‌کنم تا ببینم صحبتم به کجا رسیده است. با این کار مخاطبان قادر خواهند بود سخنران را ببینند و حرکات بدن او را دنبال کنند. دیدن بدن سخنران باعث ماندگار شدن صحبت‌های او در ذهن مخاطبان خواهد شد.

پس زبان بدن شما بسیار بلندتر از کلام شما صحبت می‌کند.

حالات بدن شما می‌تواند به عنوان دوست شما و یا دشمن شما در سخنرانی باشد. پس تلاش کنید از آن به بهترین نحو استفاده کنید، درست بایستید، لبخند بزنید و ارتباط چشمی خود را با مخاطبانتان حفظ کنید تا مخاطبان بیشترین توجه را به شما داشته باشند.


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299