صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » سه جمله که هر رابطه ای را خراب می کند!
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

سه جمله که هر رابطه ای را خراب می کند!

قبول داریم که همه ما انسانیم و انسان ها هم دچار اشتباه می شوند پس ممکنه ما دچار اشتباه بشیم و این خیلی طبیعی هست.

هرکسی که کمی زندگی کرده باشه قطعاً اشتباه کرده. فکر می کنم دیگه مرده ها هستند که جدیداً دیگه اشتباه نمی کنند. احتمالاً.

حالا، ما اشتباه می کنیم، خراب کاری می کنیم و فقط کافیه بعد از اینکه اشتباه کردیم یک نفر یکی از این سه جمله را بگه:

  1. دیدی گفتم؟
  2. همان اولش هم بهت گفتم؟
  3. تازه الان فهمیدی من این همه بهت گفتم؟

و این ها به معنای واقعی کلمه ارتباطات را نابود می کنند. یعنی کافیه از یکی از این ها استفاده کنید.

خُب، خود شخص متوجه اشتباهش شده، پشیمانه، ناراحته، فشار زیادی روشه؛ حالا یک نفر که عموماً ما هستیم میاد و یکی از این جمله ها را بهش می گه.

یعنی چی؟

یعنی اشتباهی که خودش کرده را دوباره می کوبیم توی سرش و این دقیقاً هر نوع ارتباطی را می توانه خراب کنه مگر اینکه شخص وابستگی اش زیاد باشه که به جای خراب شدن رابطه فقط ناراحتی بیشتر ایجاد می شه.

پس ازتون خواهش می کنم، خواهش می کنم، خواهش می کنم، دقت خیلی ویژه ای روی این موضوع داشته باشید و یادتون باشه اگر کسی اشتباه کرد، اگر کسی به هر حال خطایی را مرتکب شد شما به هیچ عنوان این کار رو نکنید که بهش بگید دیدی گفتم؟ من که اولش بهت گفته بودم. اووو تازه الان فهمیدی؟ یا مدل های مختلف.

یعنی اگر کسی اشتباهی کرد و به اشتباهش پی برد فقط باید باهاش همدلی کنیم و بهش بگیم که حالا چکار بکن. چقدر خوب، درس این مسئله چیه که گرفتی؟ چیکار کنیم دیگه تکرار نشه یا چیزهایی مشابه این، بسته به نوع شرایط. ولی به هیچ عنوان اجازه نداریم این مسئله را دوباره بگیم.

مثلاً خیلی وقت ها پدر و مادرها به بچشون می گن بخواب. الان دیگه اینقدر جلوی تلویزیون نشین، بگیر بخواب، فردا صبح باید پاشی. بچه انتخاب می کنه که بشینه و تلویزیون ببینه و لجاجت کنه.

حالا صبح که بیدار می شه بسیار کسله، مثلاً چند وقت پیش که خانه یکی از اقوام بودیم بچه اینقدر خوابش می آمد که صبح گریه کرد و واکنش پدر و مادر این بود که دیدی بهت گفتم. من که بهت گفته بودم و این فقط باعث ایجاد کینه می شه.

حالا راهکار چی هست؟

خب اون شخص نتیجه کارش را دیده و صبح داره گریه می کنه. بنابراین باید بگیم: ببین عزیزم این کاری که کردی، تصمیمی که دیشب گرفتنی نتیجه اش این می شه. دفعه های بعد باید بییشتر دقت کنی. همین.

باز هم بر می گردم به یک موضوعی که مخصوصاً توی چند فایل اخیر دارم روش تأکید می کنم و اون هم اصل ارتباط است.

نباید کاری انجام بدهیم که خود اصل ارتباطمون خراب بشه و این صحبت ها عموماً اصل ارتباط را خراب می کنند و بیشتر کینه ایجاد می کنند. همسرمون اشتباهی می کنه.

مثلاً داریم توی مسیری حرکت می کنیم بریم مهمانی، خانم می گه از اینجا بکش دست راست. آقا می گه نه بابا دست راست چیه؟ دست چپ بود و می پیچه دست چپ و متوجه می شه اشتباهه.

حالا خانم چی میگه؟ می گه: دیدی بهت گفتم سمت راست بود.

این دیدی بهت گفتم یه پتک محکم توی سر اون فرده و قطعاً دنبال اینکه که جبران کنه با پرخاشگری یا چیزهای دیگه.

پس یادمون باشه، وقتی کسی اشتباه کرد و اشتباه خودش را فهمید اصلاً لازم نیست که دوباره ما هم بکوبیم توی سرش تا ناراحت بشه.

امیدوارم با رعایت همین تکنیک کوچک بتوانیم ارتباطاتمون را خیلی قشنگ تر و بهتر کنیم و ازتون خواهش می کنم اگر احساس کردید این تکنیک می توانه برای کسی مفید باشه یا توی گروه هایی به اشتراک گذاشته بشه این لطف را در حق من و جامعه بکنید تا این فایل پخش بشه و بتونیم بهتر و مؤثرتر با هم ارتباط بگیریم تا دنیامون جایی قشنگ تر برای زندگی بشه.


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299