صفحه اصلی » مهارت های ارتباطی » مثبت اندیشی چیست؟
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

مثبت اندیشی چیست؟

فرد بدبین در هر فرصتی سختی‌ها و مشکلات را می‌بیند؛فرد خوش‌بین در هر مشکلی فرصت‌ها را می‌بیند

ویستون چرچیل

اما لازم است که پیش از هر چیزی بینیم که دقیقاً مثبت نگری چیست و وقتی از ویژگی‌های یک شخصیت کاریزما صحبت می‌کنیم، مد نظر ما چه چیزی است؟

مثبت نگری چیست؟

پیش از این که اصلاً به ویژگی مثبت اندیشی در افراد کاریزماتیک بپردازیم، اصلاً خود واژه مثبت اندیشی را تعریف می‌کنیم:

شاید یک تعریف ساده در مورد خوش بینی این باشد که ما از تمامى ظرفیت هاى ذهنىِ مثبت و نشاط انگیز و امیدوار کننده در زندگى، براى تسلیم نشدن در برابر عوامل منفى ساخته ذهن و احساس هاى یأس ‏آورِ ناشى از دشوارى ارتباط با انسان ها و رویارویى با طبیعت به خوبی استفاده کنیم.

در یک کلام، مثبت ‏اندیشى را مى‏‌توان اینطور گفت:

«داشتن امید همیشگى به یافتن راه حل»

اگر بخواهم فرق بین افراد خوشبین (مثبت نگر) و بدبدین (منفی‌نگر)‌ را بیان کنیم می‌توانیم بگوییم که انسان‌های منفی نگر معمولاً به رخ دادن اتفاقات بد معتقد هستند و گمان می‌کنند که شرایط بد دائمی هستند:
مثلاً ‌اگر یک فرد منفی نگر در یک کسب و کار شکست بخورد، می‌گوید که من از اول هم شانس نداشتم و یا هیچوقت در این کشور نمی‌توان یک کسب و کار سالم داشت.
اما اگر همین اتفاق برای یک فرد مثبت نگر رخ دهد، او اعتقاد خواهد داشت که شاید جایی از کار را اشتباه انجام دادم که هنوز موفق نشدم و یا به چند و چون کار به خوبی تسلط ندارم.
بدبین اجازه می‌دهد ناامیدی در بخشی از زندگی اش وارد شود و به سایر بخشها نفوذ و سرایت کند. به عنوان مثال وقتی به شخصی گفته می‌شود بطور موقتی از کار بر کنار شده است، انسان بدبین نه تنها بخاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد بلکه نگرانی اش را به سایر ابعاد زندگی خود منتقل کرده ، ابراز می‌کند که زندگی زناشویی اش در معرض خطر است و فرزندانش غیر قابل کنترل هستند، اما انسان خوشبین اجازه نمی‌دهد یک شکست ، تمام زندگی او را محدود کند، او با خود فکر می‌کند “پس من در این شرایط ، شغلی ندارم، ولی من و همسرم هنوز رابطه خیلی خوب و نزدیکی باهم داریم و فرزندانمان مایه افتخار ما هستند.”

چطور به دنیایی اینچنین منفی و پر از مشکلات، مثبت بنگریم:

من در این زمینه حرفی نمی‌زنم و توصیه می‌کنم که فیلم زیر را ببینید! این است تفاوت نگرش افراد کاریزماتیک و افراد معمولی که نه تنها بر دیگران اثر نمی‌گذارند بلکه فقط از دیگران اثرهای منفی می‌پذیرند.

مثبت اندیشی

آیا افراد کاریزماتیک مثبت نگر هستند؟

اکثر افراد کاریزماتیک ، مدیران موفق و ثروتمند، موفقیت خود را بیشتر از هر عاملی مدیون خوشبنی و نگرش خوب خود می‌دانند. اگر نگرش درست و دیدگاه خوشبینانه نداشته باشید، چگونه می‌توانید الهام بخش دیگران شوید و بر روی آنها تأثیر بگذارید؟

نگرش شما درباره باران در سفری به شمال کشور می‌توانید هم باعث خراب شدن تعطیلات شما شود و هم به گونه‌ای تعطیلاتتان را جالب‌تر و خاطره‌انگیزتر کند. خوشبینی به شما می‌گوید که مشکلات موقتی هستند و بدبینی مشکلات را دائمی انگاشته و راه خلاصی برای آنها نمی‌بیند.

خوشبینی باعث می‌شود که دیگران جذب شما شوند. مطالعات نشان داده است که افراد خوشبین در مدرسه و در شغلشان افراد موفق‌تری هستند و زندگی طولانی‌تر دارند. بدبین‌ها با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند و به راحتی تسلیم می‌شوند.

خوشبینی و مثبت نگری واقعی چارچوبی ذهنی است که نگاه شما را به دنیا کنترل می‌کند. خوشبینی یعنی داشتن این دیدگاه و تفکر که همه چیز در نهایت خوب و درست خواهد شد (البته به شرطی که تلاش کنیم) اگر واقعاً خوشبین باشید، می‌توانید این حس را به دیگران نیز منتقل کنید و باعث تشویق آنها شوید.

خوشبینی یعنی سعی کنید در هر موقعیتی به جنبه‌های مثبت متمایل باشید (و البته مطمئناً خوشبین و مثبت نگر با فرد بی خیال و احمق تفاوت دارد)‌ و به جای تمرکز بروی نکته‌های منفی به دنبال راه‌هایی برای حرکت رو به جلو باشید. مردم به کسانی که نگاهی مثبت به زندگی دارند بیشتر گرایش دارند.

حتی هیتلر هم دید مثبتی داشت!

کاری با نیت افراد نداریم، ممکن است ما یک سارق باشیم، اما دید مثبتی داشته باشیم! پس برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید که آدولف هیتلر به عنوان یک فرد کاریزماتیک و دارای شخصیتی اثرگذار بسیار مثبت نگر بوده و اعتقاد داشته که مشکلات به پایان خواهند رسید و او و مردمانش به آرزوی خود خواهند رسید.

حال فرض کنید هیتلر فردی منفی نگر بود! فردی که دائماً نقاط منفی را می‌دید و به دیگران نیز از شرایط بد می‌گفت….

آنگاه چه کسی…!!!

واقعیت را بپذیریم

برخی حوادث تلخ مثل مرگ و میر، بخشی از سیر طبیعی زندگی هستند و باید آن‌ها را به عنوان واقعیت بپذیریم، پس در اینجا هم «بد» معنی خود را از دست می‌دهد. اگر ایمان قوی داشته باشیم، به مرور این مطلب برایمان جا می‌افتد که هر چیزی که اتفاق می‌افتد، حتما حکمتی دارد و برای منظور خاصی رخ می‌دهد. در این زمان است که هنگام مواجهه با شرایط بد به جای اینکه خودمان را ببازیم و به زمین و زمان ناسزا بگوییم، با خودمان فکر‌ می‌کنیم وجود این وضعیت برای من چه معنایی دارد؟ چه چیزی باید یاد بگیرم؟ یا حتی می‌گوییم: «خدایا شکرت، نمی دانم با این اتفاق مرا در مقابل چه بلایی محافظت کردی.» قدری که این مهارت تغییر نوع نگرش را تمرین کنید، تازه متوجه می‌شوید ذهن و مغز ما چه نقش مهمی در شکل‌گیری واکنش‌های ما ایفا می‌کنند؛ به عنوان مثال حتما شما هم در مواقعی دچار استرس ناشی از شرایط محیط شده‌اید. جالب اینجاست که فکر می‌کنیم استرس منشا خارجی دارد، در حالیکه فقط ناشی از ذهن ماست. شما در دنیای خارج از ذهنتان نمی‌توانید هیچ چیزی به عنوان استرس پیدا کنید. هیچ کس نمی‌تواند به شما یک بسته استرس بفروشد. استرس وجود خارجی ندارد، بلکه فقط واکنشی است که ما به شرایط پیرامونمان نشان می‌دهیم. بیایید از همین امروز یاد بگیریم برچسب زدن به اتفاقات را کنار بگذاریم و نیز قبول کنیم که قرار نیست زندگی مان یکنواخت باشد و هر روز ممکن است با مسائلی روبه رو شویم که حل کردن آنها بخشی از مسیر رشد و تعالی‌ ماست.

و به عنوان جمله پایانی باید بگویم که:

اگر به دنیای اطرافمان خوشبین نباشیم، مطمئن باشیم که نمی‌توانیم بر دیگران تأثر بلندمدتی بگذاریم…


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299