صفحه اصلی » دانستنیهای مدیریتی » مدیریت زمان (برایان تریسی)
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

مدیریت زمان (برایان تریسی)

مدیریت زمان؛بازدهی بیشتر

برای اطلاعات بیشتر درباره این دوره با شماره تلفن  05138911180 و یا 09303702299 تماس حاصل فرمایید.

دانلود کتاب مدیریت زمان

۲۱ روش عالی برای اینکه زمان­تان را مدیریت کنید و کارایی­تان را دو برابر کنید – برایان تریسی

در وصف همه افراد موفق می­گویند که بسیار منظم هستند و مدیریت زمان خوبی دارند خوشبختانه
مهارت­های مدیریت زمان با تمرین و تکرار قابل یادگیری هستند. شما می­توانید با بکار بستن مفاهیمی که در آستانه یادگیری­شان هستید، یکی از پربارترین افراد در رشته خودتان بشوید.

برایان تریسی در این زمینه صاحبنظر است. او بدون دیپلم از دبیرستان شروع کرد و با کارش خود را بالا کشید تا مدیر اجرایی یک شرکت ۲۶۵ میلیون دلاری شد. تریسی بیش از ۲۰ سال به مطالعه مدیریت زمان پرداخت. او در این زمینه استفاده کرد و به برنامه­های آموزشی صوتی گوش داد. او در نهایت سیستم مدیریت زمان خودش را سازمان داده و آن را به هزاران نفر در سراسر دنیا آموزش داد. آنچه می­خوانید بیست و یکی از بزرگترین ایده­ها درباره کارایی شخصی است که تا به حال کشف شده است. این ایده­ها
 می­توانند زندگی شما را متحول کند. و حالا برایان تریسی.

مقدمه

چیزی که در این مطلب یاد می­گیرید می­توانید زندگی­تان را عوض کند. این ایده­ها، روش­ها و شگردها
می­توانند بهره­وری و تأثیر­گذاری شما را افزایش دهند و کارایی­تان را بالا ببرد، درآمدتان را دو برابر کند، از میزان تنش­های شما بکاهد و شما را تبدیل به یکی از کارآمدترین افراد در رشته کاری­تان بکند.

واقعیت این است که همه افراد موفق بسیار کارا هستند. آنها بیشتر و بهتر کار می­کنند. خیلی بیشتر از یک فرد متوسط کار انجام می­دهند. حقوقشان بالاتر است و سریعتر ترفیع می­گیرند. همه افراد دور و برشان برای آنها احترام و ارزش زیادی قائل هستند. رهبر و الگوی دیگران می­شوند. در نهایت هم به رأس رشته
کاری­شان و به اوج دامنه درآمدشان می­رسند. شما هم می­توانید این طور باشید.

تک تک این ترفند­ها محک خورده و اثبات شده برای مدیریت زمان و دو برابر کردن کارایی­تان با تمرین
و تکرار قابل یادگیری هستند. هرکدام از این روش­ها اگر به طور منظم بکار گرفته شوند، در نهایت هم در فکر و هم درکار کردن تبدیل به عادت می­شوند.

وقتی شروع به استفاده از این شگردها در کار و زندگی­تان می­کنید، بلافاصله خود باوری، اعتماد به نفس، عزت نفس و حفظ سربلندی­تان بالا می­رود. تا آخر عمر برای­تان بازده فوق­العاده­ای خواهد داشت. پس شروع
 می­کنیم.

شماره ۱. تصمیم بگیرید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

هر تغییر مثبتی در زندگی­تان با یک تصمیم واضح و صریح برای شروع به انجام یک کار یا دست کشیدن از یک کار شروع می­شود. تغییر قابل ملاحظه وقتی شروع می­شود که تصمیم می­گیرید به چیزی وارد یا از چیزی خارج شوید، به چیزی بچسبید یا آن­­را رها کنید.

مصمم بودن یکی از مهم­ترین خصوصیات مردان و زنان موفق و خوشبخت است. راه پرورش مصمم­بودن، تمرین و تکرار دوباره و دوباره است تا وقتی که برای­تان مثل نفس کشیدن، یک کار طبیعی شود. حقیقت تأسف­انگیز این است  که اشخاص به این دلیل فقیرند که هنوز تصمیم نگرفته اند پولدار شوند. اشخاص به این دلیل چاق و ناسالم هستند که هنوز تصمیم نگرفته­اند لاغر و سالم بشوند. افراد به این دلیل وقت تلف کنهای کم بازده هستند که هنوز تصمیم نگرفته­اند درتمام کارهای­شان پر بازده باشند.

دانلود کتاب مدیریت زمان

شماره ۲. برای خودتان هدفها و مقاصد روشن ایجاد کنید.

مدیریت زمان (برایان تریسی)

احتمالاٌ مهمترین کلمه برای موفقیت­تان تا آخر عمر، کلمه وضوح است. حداقل ۸۰% موفقیت­تان از این ناشی می­شود که برایتان کاملاً واضح باشد که دارید تلاش می­کنید چه چیزی بدست بیاورید. متأسفانه احتمالاً ۸۰% یا بیشتر شکست­ها و ناکامی­ها احتمالاٌ نصیب کسانی می­شود که چیزی که می­خواهند و راه رسیدن به آن برایشان گنگ و مبهم است.

اچ ال هانت میلیاردر بزرگ نفتی، گفته است موفقیت در واقع فقط به دو چیز نیاز دارد، اول این­که دقیقاً معلوم کنید چه می­خواهید، اکثر افراد هیچ وقت این کار نمی­کنند، دوم این­که تعیین کنید بدست آوردنش چه بهایی دارد و بعد تصمیم بگیرید که آن بها را پرداخت کنید. اگر حاضر باشید بهایش را بدهید، هرچیزی را که بخواهید می­توانید داشته باشید. طبیعت هم همین­طور است که اگر چیزی بخواهید، همیشه بهای آن­را کامل و از پیش می­خواهد.

یک فرمول هفت قدمی ساده هست که می­توانید در باقی زندگی­­­تان برای تعیین و دستیابی به هدف­های­تان از آن استفاده کنید. همه افراد موفق از این فرمول یا تعدیل شده آن برای رسیدن به موفقیت استفاده
می­کنند و در نتیجه بیشتر از یک فرد متوسط به نتیجه می­رسند. شما هم می­توانید همین کار را بکنید.

۱- درهر بخش از زندگی­تان چیزی که می­خواهید را دقیقاً مشخص کنید. جزیی­باف بامنطق باشید تا یک سرگردان کلی­باف. مشخص کنید چقدر می­خواهید در آمد داشته باشید. مشخص کنید می­خواهید وزن­تان چقدر باشد. خانواده، روابط و سبک زندگی که می­خواهید داشته باشید را مشخص کنید. همین کار به وضوح مشخص کردن، احتمال رسیدن به آن­را به نحو چشمگیری زیاد می­کند.

۲- آنرا بوضوح و با جزییات بنویسید. همیشه روی کاغذ فکر کنید. هدفی که نوشته نشده باشد، اصلاً هدف نیست. فقط یک آرزو است و پشتش انرژی وجود ندارد. اما وقتی هدف­هایتان را از تخیل تان بیرون می­آورید
و روی کاغذ به آن شکل می­دهید، در واقع آن­را در ذهن نیمه هوشیارتان برنامه ریزی می­کنید و در آنجا قدرت پیدا می­کنید.

۳- برای هدفتان مهلت تعیین کنید. مهلت در ذهن نیمه هوشیارتان به عنوان یک سیستم وادار کننده عمل       می­کند. مهلت شما را بر می­انگیزید که کارهای لازم را برای عملی کردن هدفتان انجام دهید. اگر هدف به اندازه کافی بزرگ است، برای هر بخش آن مهلت­های فرعی تعیین کنید. آن­را به شانس نسپارید.

۴- تمام کارهایی را که به فکرتان می­رسد که باید برای دست­یابی به هدفتان انجام دهید، فهرست کنید. وقتی کارها یا فعالیت­های جدید به فکرتان رسید، آنها را به فهرست­تان اضافه کنید تا کامل شود.

۵- فهرست­تان را در قالب یک برنامه مرتب کنید. مشخص کنید اول چه کاری باید انجام بدهید و بعد چه کاری باید بکنید. مشخص کنید جه چیزی مهم­تر است و چه چیزی کمتر اهمیت دارد. بعد درست به همان ترتیب که نقشه ساخت خانه رؤیای­تان را می­کشید، برنامه­تان را روی کاغذ بنویسید.

۶- برای عملی کردن برنامه­تان اقدامی بکنید. کاری انجام دهید، هرکاری که باشد. اما دست به کار شوید راه بیفتید. درنگ نکنید.

۷- هفتمین و شاید مهم­ترین قدم دراین فرمول دست­یابی به هدفها این است که هر روز کاری بکنید که شما را بسوی مهم­ترین هدفتان در آن زمان ببرد. در خودتان این انضباط را ایجاد کنید که سالی ۳۶۵ روز کاری بکنید که شما را جلو ببرد. اگر این فرمول را هر روز در زندگی­تان به کار ببندید، آنقدر نتیجه
می­گیرید که خودتان هم حیرت خواهید کرد. این هم یک تمرین برای شما که می­تواند زندگی­تان را متحول کند:

یک برگ کاغذ بردارید و ۱۰ هدفی را که میخواهید در ۱۲ ماه آینده به آن­ها برسید را بنویسید هر کدام از این هدف­ها را بزبان حال بنویسد. انگار که یک سال گذشته و شما به هدفتان رسیده­اید. هرکدام از این هدفها را با کلمه «من» شروع کنید. مثلاً می­توانید هدفهایی مثل اینها را بنویسید: من هر ساله فلان تومان درآمد دارم. یا من X کیلو وزن دارم. یا من فلان ماشین را می­رانم. ذهن نیمه هوشیا­رتان فقط فرمانهایی را می­گیرد که به زمان حالو به دنبال کلمه من بیان شود.

وقتی فهرست ده هدفتان آماده شد، مهم­ترین هدف فهرست را انتخاب کنید. از خودتان بپرسید کدام هدف است که اگه همین الان به آن برسم، بزرگترین تأثیر مثبت را روی زندگیم دارد؟ هر هدفی که هست، دورش یک دایره بکشید. بعد آن­را بالای یک صفحه کاغذ دیگر بنویسید و بعد برایش مهلت تعیین کنید، فهرست بنویسید، فهرست­تان را در قالب یک برنامه مرتب کنید، برای عملی کردن برنامه­تان اقدامی بکنید و هر روز کاری بکنید تا به هدفتان برسید.

این تمرین احتمالاً بیشتر از هر تمرین دیگری افراد را به موفقیت رسانده است. از حالا به بعد باید تصمیم بگیرید که شدیداً نتیجه­گرا باشید. همیشه درباره هدف­هایتان فکر کنید  و حرف بزنید. آنها را بنویسید و دوباره بنویسید. هر روز مرورشان کنید. یکسره به دنبال راههای بهتر برای رسیدن به آنها باشید. این ترکیب فرمول هدف­گذاری و تمرین هدف­گذاری، احتمالاً بیشتر از هر کار دیگری که بتوانید فکرش را بکنید روی زندگی تان تأثیر مثبت دارد. امتحانش کنید.

شماره ۳:  برای هر روز از قبل برنامه­ریزی کنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

برنامه­ ریزی روزانه برای این­که کارایی تان را دو برابر کنید کاملاً ضروری است. باید فرمول «برنامه­ریزی درست از قبل، جلوی عملکرد ضعیف را می­گیرد.» را برای موفقیت عالی بکار گیرید.

برنامه­ریزی درست ویژگی افراد متبحر است. همه مردان و زنان موفق برای برنامه­ریزی کارهای­شان از قبل، وقت زیادی صرف می­کنند. قانون ۹۰/۱۰ را یادتان باشد که می­گوید ۱۰% اول زمانی که قبل از شروع کارتان، برای برنامه­ریزی کارهای­تان صرف می­کنید، باعث صرفه­جویی در ۹۰% زمان لازم برای انجام آن کارها پس از شروع کار می­کند.

دانلود کتاب مدیریت زمان

همیشه روی کاغذ فکر کنید. وقتی قبل از شروع، برنامه­های­تان را به تفصیل روی کاغذ می­نویسید، اتفاق
 شگفت­انگیزی بین مغز و دستان می­افتد. نوشتن واقعاً باعث می­شود زیرکانه تر فکر کنید. خلاقیت­تان را
برمی­انگیزد و تمرکزتان را خیلی بیشتر از وقتی می­کند که سعی دارید ذهنی کار کنید.

برای شروع، از هر چه به فکرتان می­رسد که در دراز مدت می­خواهید انجام دهید یک فهرست کلی تهیه کنید. این فهرست کلی تبدیل به فهرست کنترل اصلی زندگی­تان می­شود. هر وقت چیز جدیدی به ذهن­تان رسید که باید انجام دهید، آن­را در فهرست کلی­تان بنویسید.

اول هر ماه یک فهرست ماهانه درست کنید و هر کاری برای انجام دادن در هفته­های آینده به فکرتان
 می­رسد را در آن بنویسید. بعد فهرست ماهانه­تان را به فهرست هفتگی تجزیه کنید و مشخص نماید کارهایی که برای این ماه در نظر گرفته بودید را دقیقاٌ کی شروع و تکمیل می­کنید. دست آخر و احتمالاٌ مهم­تر از همه، فهرست روزانه­ای از فعالیت­هایتان تنظیم کنید که بهتر است شب قبل انجام شود تا ذهن نیمه خودآگاه­تان بتواند وقتی که خواب هستید روی فهرست­تان کار کند.

همیشه از روی فهرست کار کنید. وقتی طی روز چیز جدیدی پیش می­آید، قبل از این­که انجامش بدهید در فهرست­تان بنویسیدش. موقع کار کردن هم هر موردی که تمام می­شود را تیک بزنید. این رد گذاشتن به شما یک احساس مداوم به نتیجه رسیدن و پیشرفت شخصی می­دهد. یکی یکی خط زدن موارد ترغیب­تان می­کند
و واقعاً به شما انرژی می­دهد. این فهرست، به جای یک کارنامه به کار می­رود و به شما احساس برنده بودن
می­دهد. به شما می­گوید که کجا در حال پیشرفت کردن هستید و روز بعد باید روی چه چیزی کار کنید.

به عقیده کارشناسان مدیریت زمان، کارکردن از روی فهرست از همان روز اولی که شروع به این کار
می­کنید، کارایی­تان را تا ۲۵% افزایش می­دهد. همه افراد بسیار مؤثر روی کاغذ فکر کرده و از روی فهرست مکتوب کار می­کنند.

شماره ۴: از روش الف، ب ، پ، ت، ث برای اولویت­گذاری استفاده کنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

این یکی از قویترین شگردهای مدیریت زمان برای اولویت­گذاری است که می­توانید یاد بگیرید. زیبایی این روش در این حقیقت نهفته که استفاده و کاربردش بسیار ساده و آسان است.

کلید دو برابر کردن کارایی­تان در هر زمینه از کار یا در زمان از عمرتان این است که مهم­ترین وظیفه­تان را انتخاب کنید و بعد خودتان را منضبط کنید که روی آن وظیفه کار کنید تا تمام شود. تمام مدیریت زمان حول این موضوع می­گردد که به شما کمک کند مهم­ترین کاری که می­توانید انجام بدهید را قبل از شروع در ذهن­تان روشن کنید.

راه تعیین بالاترین اولویت تان در هر لحظه این است که به پیامد­های بالقوه انجام دادن یا انجام ندادن یک کار بخصوص فکر کنید. کار مهم چیزی است که اگر انجام شود یا نشود، پیامدهای بزرگی خواهد داشت. همه افراد بسیار کارا موقع برنامه­ریزی و سازمان دادن کارهایشان دایماً درباره پیامدهای احتمالی آنها فکر می­کنند.

در روش الف، ب، پ، ت، ث قبل از شروع کارهایی که باید انجام دهید، همه­ی آن­ها را فهرست می­کنید. بعد فهرست­تان را با دقت مرور می­کنید و یکی از این حروف را کنار هر کدام از موارد فهرست می­گذارید.

یک مورد (الف) چیزی است که خیلی اهمیت دارد. چیزی است که حتماً باید انجام شود. چیزی که انجام دادن یا ندادن آن پیامدهای جدی دارد. کنار همه کارهای کلیدی فهرست­تان یک (الف) بگذارید.

یک مورد (ب) چیزی است که بایستی انجام بدهید اما باندازه یک مورد (الف) مهم نیست. انجام دادن یا ندادنش پیامدهایی دارد، ولی پیامدهایش جزئی­اند و زیاد هم دوام نمی­آورد.

یک مورد (پ) چیزی است که انجام دادنش خوب است ولی هیچ پیامدی ندارد. تلفن زدن به یک دوست خوب، بیرون رفتن برای خوردن قهوه، خواندن روزنامه یا گپ زدن با یک همکار، همه کارهایی هستند که انجام دادنشان خوب است ولی اصلاً پیامدی در کار یا موفقیت­تان ندارد.

قانون این است: هیچ وقت تا موقعی که یک مورد (الف) انجام نشده مانده، یک مورد (ب) را انجام ندهید. هیچ وقت موقعی که یک مورد (ب) انجام نشده مانده، یک مورد (پ) را انجام ندهید. در این مورد باید خیلی منضبط باشید.

 یک مورد (ت) چیزی است که به کس دیگری که می­تواند آن­را تقریباً به خوبی خودتان انجام دهد. تفویض یا واگذار می­کنید. قانون این است که باید هر چیز که می شود را تفویض کنید تا برایتان وقت بیشتری آزاد شود که روی فعالیت­های الف­تان تمرکز کنید.

 مورد (ث) را هم کنار بگذارید. این­ها مواردی هستند که آنقدر اولویت­شان پایین است که می­توانید کاملاً کنارشان بگذارید و هیچ فرقی هم نمی­کند،  بعضی وقت ها همین اقدام منضبط کنار گذاشتن کارهای کم ارزش می­تواند زندگی­تان را آسان کرده و به اندازه کافی وقت­تان را آزاد کند که به کارهایی برسید که بزرگترین پیامدهای ممکن را برایتان دارند.

 وقتی روش الف، ب، پ، ت، ث را روی فهرست­تان اعمال کردید، دوباره به سراغ فهرست بروید وکارهای (الف) را بترتیب اولویت مرتب کنید. کنار مهم­ترین کارتان الف ۱ بگذارید، کنار مهم­ترین کار بعد از آن الف ۲ بگذارید و به همین ترتیب.

 بعد بلافاصله مشغول کار الف ۱ تان بشوید و خودتان را منضبط کنید که سرآن بمانید تا تمام شود. همین یک روش الف، ب، پ، ت، ث به تنهایی کارایی شما را دو برابر می­کند.

شماره ۵: کار فوری را از کار مهم تفکیک کنید

دانلود کتاب مدیریت زمان

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 همه کارهایی که باید طی روز انجام دهید می­توانید به چهار دسته تقسیم کنید. این دسته­بندی براساس مشخص کردن فوری بودن یا نبودن و مهم نبودن کار انجام گیرد.

 اولین نوع کار هم فوری است و هم مهم. این چیزی است که مجبورید فوراً انجام دهید. این کاری است که جلوی­تان ایستاده است. کارهای مهم و فوری، مثل تلفن­های مهم، جلسه­ها، تماس­های مشتریان و کارهای اضطراری، تقریباً همیشه توسط دیگران پیش می­آیند. آنها نیازهای حیاتی شغلتان هستند. اگر از زیرشان در بروید، مشکلات مهمی پیش می­آید. بیشتر افراد همه روز را مشغول انجام کارهایی هستند که هم مهم و هم فوری هستند.

 دومین دسته کارها، آنهایی هستند که مهمند اما فوری نیستند، این­ها مواردی هستند که معمولاً بزرگترین نتایج درازمدت ممکن را دارند. اینها مواردی هستند مثل تجدیدقوا، بالا بردن دانش و مهارت، ورزش و سلامتی جسمی و وقت گذراندن با خانواده، مورد مهم اما غیر فوری، موردی است که می­تواند به بعد موکول شود، ولی درعین حال از آن مواردی است که می­تواند بزرگترین نتایج درازمدت ممکن را در زندگی­تان داشته باشد. کارها و فعالیت­هایی که فوری نیستند اما مهمند، دیریا زود واقعاً فوری می­شوند، مثل پروژه های پایان ترم در دانشگاه یا گزارشی که باید برای رئیس یا یکی از مشتری­هایتان آماده کنید.

سومین دسته کارها آن­هایی هستند که فوری ولی غیر مهم هستند. اینها می­تواند شامل تماسهای تلفنی، همکارانی که سرزده به سراغتان می­آیند، صحبت­های معمولی درباره برنامه­های تلویزیون و اینطور موارد باشند. می­توانید سرکار به این­طور چیزها برخورد کنید، ولی هیچ تأثیری روی موفقیت­تان ندارد. خیلی افراد خودشان را با این خیال فریب می­دهند که واقعاً دارند کار می­کنند، درحالی که مشغول کارهای فوری اما غیر مهم هستند. به هر حال این یک وقت تلف کردن بزرگ و یک نابود کننده واقعی جایگاه شغلی  وقابلیتهای آینده است.

 بزرگترین وقت تلف کردن­ها فعالیت­هایی هستند که نه مهم­اند و نه فوری، این­ها فعالیت­های کاملاً
 بیهوده­اند. این­ها کارهای بی­ربط و کاملاً بیهوده­ای هستند که طی روز انجام می­دهید و و هیچ نتیجه­ای در برندارند، مثل خواندن روزنامه، زنگ زدن به خانه که بپرسید شام امشب چیست یا خرید رفتن. این کارها هیچ کمکی به شرکت­تان یا به هدف­های شخصی­تان نمی­کند.

 کلید دو برابر کردن کارایی­تان این است که زمان بیشتری را صرف کارهای مهم و فوری بکنید و بعد هم به فعالیت­هایی بپردازید که مهم هستند، ولی در حال حاضر فوریت ندارند. شما کارایی­تان را با خودداری از انجام کارهای غیر مهم افزایش می­دهید زیرا انجام دادن یا ندادن آنها هیچ اهمیتی ندارد.

 همیشه از خودتان بپرسید نتایج بالقوه درازمدت انجام این کار چیست؟ اگر اصلاً این کار را نکنم چه اتفاقی
می­افتد؟ جواب­تان هرچه که بود، بگذارید در انتخاب اولویت­ها راهنمایی­تان بکند.

شماره ۶: قانون کارایی به اجبار را به کار بگیرید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 این قانون می­گوید: هیچ­وقت برای انجام مهم­ترین کارها وقت کافی نیست. هر وقت اجبار داشته باشید یک کار مهم را که پیامدهای قابل ملاحظه­ای دارد، انجام بدهید، سرتان را پایین می­اندازید وکار را قبل از رسیدن به مهلتش تمام می­کنید.

 خیلی افراد نمی­توانند در خودشان این انضباط را بوجود بیاورند که کار را زودتر از موعد تمام کنند. بعد
می­گویند که وقتی تحت فشار باشند بهتر کار می­کنند! اما هیچ کس تحت فشار بهتر کار نمی­کند . این فقط توجیهی برای ضعف در مدیریت زمان است. وقتی تحت فشار هستنید نه تنها استرس بیشتری دارید، بلکه زیادتر هم اشتباه می­کنید. خیلی وقتها این اشتباه باعث دوباره­کاری در زمان دیگری می­شود.

 چهار سؤال عالی هستند که می­توانید برای افزایش بهره­وری دو برابر کردن کارایی­تان بپرسید: ۱- قبل از شروع کار بپرسید: با ارزش­ترین استفاده از وقت من چیست؟ از کارهایی که انجام می­دهم کدام­شان بیشترین ارزش را به کارتان و به زندگی­تان می­دهد؟ ازکارهایی که می­کنید کدام­شان بیشترین بازده را دارد یا بیشترین پاداش را برای شما و شرکت­تان به بار می­آورد؟ با رئیس­تان و با افراد دور و برتان صحبت کنید و از آنها راهنمایی بخواهید،باید جواب این سؤال برایتان کاملاً روشن باشد و تمام وقت روی این
فعالیت­های با ارزش کار کنید.

 ۲- مرتب از خودتان بپرسید چرا به من حقوق می­دهند؟ شما را دقیقاً برای چه کاری استخدام کرده­اند؟ و از بین کارهایی که برای انجام­شان استخدام شده اید، کدام نتایج است که بیشتر از همه موفقیت شما را درکارتان تعیین می­کند؟ جواب این سؤال هرچه باشد، همان فعالیت­هایی است که لازم است تمام روز روی آن­ها تمرکز کنید.

 ۳- سؤال بعدی برای حداکثر بازدهی این است: چه کاری را شما و فقط  شما می­توانید انجام دهید که اگر درست انجام شود، می­تواند یک تغییر مثبت ایچاد کند؟ در هر زمان فقط یک جواب برای این سؤال وجود دارد و این از کارهایی است که اگر شما انجام ندهید، اصلاً انجام نمی­شود. ولی اگر شما انجامش بدهید و درست انجامش بدهید، می­توانید تغییر عمده­ای ایجاد کنید. هر چه که هست،  باید بالاتر از هر چیز دیگری روی آن کار کنید. اینجاست که می­توانید کمک را بکنید.

 ۴- این احتمالاً بهترین سؤال مدیریت زمان است: در این لحظه ارزشمندترین استفاده من از وقت چیست؟ همیشه از خودتان بپرسید، در این لحظه ارزشمندترین استفاده  من از وقت چیست؟ جواب­تان در این­که مرتباً این سؤال­ها را بپرسید و به آن­ها جواب بدهید، شما را در مسیر درست و در بالاترین کارایی نگه
­می­دارید.با ارزش­ترین کارهای من  چیست؟ چرا به من حقوق می­دهند؟ چه کاری را من و فقط من
 می­توانم انجام بدهم که اگر درست انجام بشود، می­تواند یک تغییر مثبت ایجاد کند؟ و در این لحظه ارزشمندترین استفاده از وقت من چیست؟

 خودتان را مجبور کنید که فقط روی جواب­هایی که به این سؤال­ها می­دهید کار کنید و همین به تنهایی کارایی­تان را دو برابر می­کند.

 شماره ۷: قانون ۲۰/۸۰ را به کار بگیرید

 قانون ۲۰/۸۰ یا اصل پارتو یکی از مهم­ترین و قدرتمندترین اصول مدیریت زمان است. این قانون را اقتصاددان ایتالیایی، ویلفردوپارتو، آورده که همه­ی کارها رابه محدود­های اصلی و متعددهای فرعی تقسیم کرده است. این قانون می­گوید ۲۰% کارهایی که انجام می­دهید یا همان معدودهای اصلی، حداقل ۸۰% ارزش تمام کارهایی که می­کنید را ایجاد می­کند. معنی دیگر این اصل این است که ۸۰% کارهایی که انجام می­دهید، فقط ۲۰% ارزش کارهای­تان را ایجاد می­کند. این قانون ۲۰/۸۰ در تمام  جنبه­های زندگی کاری و شخصی صادق است. درکار، ۸۰% فروشندگان از ۲۰% مشتریان­تان است،۸۰% سودتان از۲۰% محصولات­تان است. ۸۰% فروش­تان از ۲۰% فروشندگان­تان می­آید. ۸۰% درآمد، موفقیت و پیشرفت تان از ۲۰% فعالیت­تان می­آید.

 اگر ده کاری که در یک روز مشخص باید انجام بدهید را فهرست کنید، دو تا از این موارد با ارزش­تر از مجموع همه­ی موارد دیگر می­شوند. توانایی شما در شناسایی و تمرکز روی ۲۰%  برتر فعالیت­ها، بیشتر از همه­ی عامل­های دیگر تعیین کننده­ی موفقیت وکارایی شما است. این هم یک ایده­ای برای شما: با استفاده از قانون ۲۰/۸۰، تنبلی سازنده را در پیش بگیرید. از آنجایی که نمی­توانید همه­ی کارها را انجام بدهید، باید در انجام بعضی از آنها تنبلی کنید. پس خودتان را منضبط کنید که تنبلی را در۸۰% فعالیت­ها که ارزش کمی برای زندگی و نتایج­تان دارند انجام بدهید. بیشتر اشخاص درکارهایبا ارزش­شان تنبلی می­کنند؛ ولی شما قرار نیست این­طور باشید. شما باید خودتان را تحت فشار بگذارید ودر کارهای کم ارزش که انجام دادن یا ندادن­شان نتیجه­ی جزیی دارد، به طور حساب شده و مداوم تنبلی کنید. همیشه قبل از شروع به کار حتماً بررسی کنید که کاری که انجام می­دهید جزو ۲۰%برتر تمام کارهایی که می­توانید انجام بدهید قرار داشته باشد. در بقیه کارها تنبلی کنید.

دانلود کتاب مدیریت زمان

 شماره ۸: در اوج انرژی­تان کار کنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 یکی از مهم­ترین نیازهای کارایی بالا، سطوح بالای انرژی جسمی، ذهنی واحساسی است. همه­ی افراد با کارایی زیاد، موفقیت زیاد و درآمد زیاد، سطوح بالایی از انرژی دارند که مدت زیادی دوام می­آورند.

 برای ایجاد و حفظ سطوح بالای انرژی، باید تغذیه­ی مناسب، ورزش مناسب و استراحت مناسب را در پیش بگیرند. باید غذاهای سبک، مغذی و پر پروتئین بخورید و از همه­ی انواع چربی­ها، قندها و محصولات آرد سفید، پاستا، شکلات، نوشیدنی­های گازدار و دسر پرهیز کنید. باید هر هفته سه تا پنج بار و هر بار به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، مرتب ورزش کنید. همیشه برایم جالب بوده که دوندگان ماراتن و شرکت کنندگان مسابقات سه­گانه (شامل شنا، دو و دوچرخه سواری)، کسانی که گاهی ساعتها در روز ورزش می­کنند، در عین حال در رشته­ی کارشان هم جزو کاراترین و پردرآمدترین­ها هستند. به نظر می­رسد یک رابطه­ی مستقیم بین سلامت جسمی و انرژی از یک طرف و میزان بالای کارایی از طرف دیگر وجود دارد.

حتماً باید استراحت کنید، بخصوص اگر کارتان خسته کننده است. هر شب حداقل ۷ یا ۸ ساعت و بعضی
وقت ها حتی بیشتر از این خواب لازم دارید. اگر می­خواهید بهترین کارایی را داشته باشید باید حداقل هفته­ای ۱ روز کامل و هر سال۲ هفته­ای کامل کار نکنید و به استراحت بپردازید.

 باید آن ساعتهای روز که بهوش­تر و هوشیارتر هستید را مشخص کنید. این برای بعضی افراد این زمان صبح و برای بقیه در عصر یا شب است. برای شما هر طور که هست، باید سخت­ترین و خلاقانه­ترین
 فعالیت­تان را برای ساعتی از روز برنامه­ریزی کنید که در بهترین شرایط هستید. بخصوص کارهای خلاق مثل نوشتن گزارش­ها و طرح­ها را باید در اوج انرژی­تان انجام بدهید.

 احتمالاً با ارزش­ترین سرمایه شما درکار، توانایی­تان برای خوب فکر کردن و درست اجرا احتمالاً با
ارزش­ترین سرمایه شمادر کار، توانایی­تان برای خوب فکر کردن و درست اجرا کردن است. حداکثر بهره برداری و کارایی نیاز به این دارد که از سلامت جسمی و ذهنی­تان به خوبی مراقبت کنید و این­که روی
 مهم­ترین وظایف­تان کار کنید که بالاترین سطح انرژی­تان را دارید. این یک کلید اصلی بازده بالا و موفقیت بزرگ است.

شماره ۹: در فعالیت­های کلیدی­تان یک باره کارکنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

یک باره کار یکی از قوی­ترین شگردهای مدیریت زمان است. همین شگرد به تنهایی از همان روز اولی که شروع به اجرایش می­کنید کارایی شما را تا ۵۰% یا بیشتر بالا می­برد. وقتی یک­باره کاری را برای خودتان تبدیل به عادت می­کنید، حتی اگر هیچ توصیه­ی دیگر این برنامه را انجام ندهید می­توانید کارایی­تان را واقعاً دو برابر کنید.

 روش کار ساده است: همه­ی کارهایی که باید انجام دهید را فهرست کنید. مهم­ترین مورد در فهرست­تان را انتخاب می­کنید که با ارزش­ترین استفاده از وقت­تان است. بعد شروع به کار روی آن مهم­ترین کارکرده
و خودتان را منضبط می­کنید که سرآن بمانید تا ۱۰۰% کامل شود.

اندرو کارنگی که یکی از ثروتمندترین افراد دنیاست، کارش را به عنوان ۱ کارگر روزمزد در یک کارخانه فولاد در پیترزبورگ شروع کرده بود و عمده ثروت و موفقیتش را به خاطر این فرمول ساده می­داند. او
می­گوید این کار در زندگی او و هر کسی که برای او کارکرده تحول ایجاد کرده است. یادتان باشد ۲ کلید موفقیت عبارت است از تمرکز و حواس جمعی. توانایی شما در این که بدون انحراف و حواس پرتی، تمام ذهن­تان روی یک چیز که مهم­ترین چیز می­باشد متمرکز کنید و تا وقتی کامل شود سرآن بمانید، بیشتر از هر عادت دیگری که در خودتان ایجاد کنید باعث موفقیت­تان می­شود.

 واقعیت این است که اگر کاری شروع کنید و بعدآن را کنار بگذارید و بعداً به سراغش برگردید و دوباره شروعش کنید در نهایت ممکن است زمان لازم برای انجام آن کار را تا ۵۰۰% یا ۵ برابر اضافه کنید. از طرف  دیگر اگر کاری را دست بگیرید و خودتان را منضبط کنید که سرآن بمانید تا تمام شود، می­توانید زمان لازم برای انجام آن کار راتا ۸۰% کم کنید.

 این یکی از اسرار بزرگ مدیریت زمان و کارایی بالاست. عادتی است که با تکرار و تمرین دوباره و دوباره می­توانید یاد بگیرید.

 یک باره کاری دو نتیجه عمده دارد: اول این­که یکی از ارزشمندترین و پردرآمدترین افراد در رشته­ی
 کاری­تان می­شوید و این اتفاق هم خیلی سریع می­افتد.

 دوم که از اولی نیز می­توانید مهم­تر هم باشد این است که هر بار یک کار اصلی را تمام می­کنید، در بدن­تان اندروفین ترشح می­شود. مغزتان یک ماده شیمیایی آزاد می­کند که به شما احساس خوشی می­دهد. احساس پرانرژی بودن و اشتیاق و انگیزه می­کنید که به سراغ کار بعدی بروید.یک باره کاری یکی از مهم­ترین اصول موفقیت است که تا به حال کشف شده است.

 شماره۱۰: قورباغه را بخورید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

یک ضرب المثل قدیمی می­گوید: اگر اولین کاری که هر روز می­کنید این باشد که بیدار شوید و یک قورباقه زنده بخورید، می­توانید ازدانستن این موضوع خوشحال باشید که این احتمالاً بدترین چیزی است که تا آخر روز به سرتان می­آید.

 یک گفته دیگر هم هست که: اگر باید یک قورباغه زنده را بخوری، فایده­ای ندارد که بنشینی و یک مدت طلانی نگاهش کنی.

قورباغه شما بزرگترین، زشت­ترین، چالش برانگیزترین و در عین حال مهم­ترین کاری است که باید در آن موقع یا در آن روز انجام دهید.کارهایی که می­توانید بزرگترین تغییر درحرفه وزندگیتان ایجاد کند، بلااستثنا کارهای بزرگ و سختی هستند. این­ها همان کارهایی هستند که بیشتر از همه احتمال دارد در آنها تنبلی کنید. اینها کارهایی هستند که با این­که می­دانید انجام­شان چقدر مهم است یا می­تواند مهم باشد، آنها را مرتب عقبمی­اندازید.

 فرمول یک باره کاری آنها این است: تمام کارهایی که باید در روز بعد انجام دهید را شب قبل فهرست کنید. با استفاده از روش الف، ب، پ، ت فهرست را بر اساس اولویت مرتب کنید. قبل از این­که محل کارتان را آخر روز ترک کنید، تکلیف الف (مهم­ترین کاری که فردا باید انجام بدهید) را  بردارید و وسط میز یا محل کارتان بگذارید. بعد خودتان را منضبط کنید که صبح، قبل از این­که تلفن بزنید یا روزنامه بخوانید یا با همکاران­تان صحبت کنید، به عنوان اولین کاربه سراغ انجام آن تکلیف بروید و ولش نکنید تا تمام  شود.

خودتان را منضبط کنید که هر روز صبح قورباغه­تان را بخورید تا برای­تان عادت بشود. به این ترتیب روزتان با ذوق وشوق شروع می­شود. از آن به بعد هم انرژی بیشتر و تمرکز بهتری دارید و با آهنگ سریع­تری کار
 می­کنید. همیشه وقتی به عنوان اولین کار روز قورباغه­تان را بخورید، طی روز کارهای خیلی بیشتری انجام
 می­دهید.

 حدود پنج سال پیش هدایت برنامه­ریزی راهبردی یک شرکت ۳۰ میلیون دلاری را انجام می­دادم. به آنها این داستان را گفتم که به عنوان اولین کار در صبح، قورباغه­تان رابخورید آنقدر از داستان خوش­شان آمد که کریسمس بعد به همه مدیران شرکت یک قورباغه فلزی داده شد که روی میزشان بگذارند تا اهمیت این اصل را به یادشان بیاورد.

 فروش سالانه این شرکت طی پنج سال از ۳۰ میلیون دلار به بیشتر از۱۰۰ میلیون ترقی کرد. در تمام شرکت هم مدیرانی که من به کارکردن با آنها ادامه دادم با افتخار قورباغه فلزی روی میزشان رانشان
می­دهند و به من می­گویند که چه تغییری درزندگی­شان ایجادکرده است. شما هم امتحان کنید. قورباغه را بخورید.

دانلود کتاب مدیریت زمان

 شماره ۱۱: محیط کارتان را مرتبط کنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 افراد بسیار کارا روی یک میز تمیز و یک محیط کار تمیزکار می­کنند. افراد ناکارآمده بی­بازده و سردرگم نیز نقش خود رابازی می­کنند. محیط­کار آنها معمولاً طوری است که انگار نارنجک درآن منفجر شده و کاغذها
 و پرونده­ها را پخش و پلا کرده است. شما نباید این طور باشید.

 خودتان راعادت بدهید که همیشه محیط کارتان را مرتب کرده و روی یک میز تمیز کار کنید حتی اگر مجبورید همه چیز را از روی میزتان بردارید وپشت سرتان روی زمین یادر قفسه بگذارید، بازهم میزتان را تمیز نگه­دارید. امروزه حداقل ۳۰% زمان کاری صرف گشتن به دنبال چیزی می­شود که سرجایش نیست. وقتی افراد می­گویند که روی یک میز به هم ریخته بهتر کار می­کنند، معلوم می­شودکه اصلاً چنین چیزی نیست.، وقتی همین افراد وادار می­شوند محیطکارشان را مرتب کرده ویکی یکی روی موارد کار کنند، ظرف ۲۴ ساعت کارایی شان دو برابر می­شود. خودشان هم از فهمیدن حقیقت متعجب می­شوند.

 برای تمام کاغذهایتان از فرمول باعب استفاده کنید: بیندازید، ارجاع دهید، عمل کنید و بایگانی کنید؛ ب ا ع ب.

 سطل آشغالتان یکی از مفیدترین ابزار مدیریت زمان در دفترتان است. هرچیزی که احتمالاً می­توانید قبل از این­که گرفتار خواندن کاملش شوید، دور بیندازید. این بخصوص شامل تبلیغات پستی، اشتراک نالازم روزنامه­ها و مجله­ها یا هرچیز دیگری می­شود که به آن نیاز ندارید.

حرف دوم الف مخفف ارجاع است. این چیزی است که کس دیگری باید به آن رسیدگی کند. رویش یادداشت بگذارید و بفرستید برود. هر وقت که ممکن است هرچیزی که می­شود را تفویض یا ارجاع کنید تا برای انجام کارهایی که فقط خودتان می­توانید انجام بدهید وقت بیشتری داشته باشید.

 حرف سوم ع،  مخفف این عمل است. برای این کار از یک پوشه قرمز استفاده کنید تا جلب توجه کند.
 پوشه­ی عملتان شامل همه­ی چیزهایی است که باید در آینده قابل پیش­بینی در موردشان عمل کنید. با گذاشتن چیزها در پوشه عمل­تان، به آنها رسیدگی می­کنید و از سر راه برمی­داریدشان. حرف آخر، ب، هم به جای بایگانی است. این­ها کاغذها و مدارکی هستند که فکر می­کنید ممکن است بعداً احتیاج داشته باشید که در دسترس باشند، اما قبل از این­که چیزی را بایگانی کنید یادتان باشد که ۸۰% چیزهایی که بایگانی می­شوند، هیچ وقت دوباره بازخوانی نمی­شود. وقتی روی چیزی یادداشت می­گذارید که بایگانی شود، دارید برای کس دیگری کار ایجاد می­کنید. قبل از بایگانی مطمئن شوید که این کار لازم است. این روزها متخصصانی برای مدیریت زمان وجود دارند که چند صد دلار می­گیرند تا به مدیران کمک کنند میز کار و دفترشان را مرتب کنند. یکی از اولین کارهایی که این کارشناسان می­کنند این است که به مشتری­های­شان کمک می­کنندتوده­های اطلاعاتی که مدیر برای خواندن درآینده نگه داشته را مرور کنند. قانونش این است: اگر در شش ماه گذشته نخوانده­ایدش، پس دیگر به درد نمی­خورد دور بیاندازیدش.

 شعار من برای تمیز نگه­داشتن دفترم این است: هر وقت شک داشتی چه کارش کنی، بیاندازش دور، این روش درمورد لباس­های کهنه، وسایل منزل کهنه، اسباب بازی­های کهنه و هر چیز دیگری که زندگی­تان را به هم ریخته هم کاربرد دارد.

 خیلی ازآدمها در نگه­داشتن مجله­ها، نامه­های تبلیغاتی، روزنامه­ها و بقیه اطلاعاتی که از راه می­رسد، آشغال جمع کن هستند. این ناتوانی در دورانداختن چیزها، معمولاً از فقر در کودکی یا والدینی که درکودکی فقیر بوده ریشه می­گیرد. واقعیت این است که هیچ وقت نخواهید توانست همه­ی اطلاعاتی که روزانه به دست­تان می­رسد را بخوانید. باید خودتان را منضبط کنید تا به محض این­که توانستید، آنها را دور بیاندازید.
 محیط­کارتان را تمیز نگه­دارید و در هر زمان فقط یک چیز را جلویتان بگذارید. این عمل کارایی­تان را به نحو چشم­گیری افزایش می­دهد.

 شماره۱۲: از زمان سفر استفاده سازنده کنید.

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 دو شکل عمده سفر، رانندگی و سفر با هواپیماست. شما باید زمان­های جابجایی در هر دو شکل را تبدیل به زمان­های بسیار سازنده بکنید.

 همیشه موقع رانندگی و سفر با هواپیماست. شما باید زمان­های جابجایی در هر دو شکل را تبدیل به
زمان­های بسیار سازنده بکنید.

 همیشه موقع رانندگی به برنامه­های صوتی آموزشی گوش کنید. هر شخص به طور متوسط هر سال بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت در ماشینش می­نشیند. این زمان مساوی یک تا دو ترم دانشگاهی تمام وقت است. کارشناسان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اخیراً پی برده­اند که فقط باگوش دادن به برنامه­های آموزشی تحصیل تمام وقت در دانشگاه را کسب کنید. ماشین­تان را تبدیل به یک دانشگاه متحرک کنید. آن را در تمام دوران کاری­تان به چشم یک دستگاه یادگیری را ببینید. خیلی افراد با یادگیری از برنامه­های صوتی، بسیار مطلع شده و به رأس رشته کاریشان رسیده­اند. شما هم باید همین کار را بکنید. باید تصمیم بگیرید که از امروز به بعد ماشین­تان هیچ وقت بدون پخش یک برنامه آموزشی حرکت نکند.

وقتی با هواپیما سفر می­کنید هم باید از این زمان استفاده  سازنده بکنید. کارشناسان مدیریت زمان پی برده­اند که هر ساعت کار در هواپیما، معادل ۳ ساعت کار در یک دفتر شلوغ است. دلیلش این است که
 می­توانید در این مدت بدون وقفه و مزاحمت کارکنید، البته به شرطی که از قبل برای آن برنامه­ریزی و سازمان­دهی کرده باشید. به هر پرواز به چشم فرصتی برای کارکردن و بالا بردن کارایی­تان نگاه کنید. از پیش برای سفرتان برنامه­ریزی کنید. برای کارتان زمان­بندی کنید. برای چیزهایی که حین پرواز به انجام خواهید رساند یک دستور کار بنویسید. بعد با دقت وسایل سفر را بردارید تا مطمئن شوید برای تبدیل آن به یک پرواز با ارزش، همه­ی چیزهای لازم را دارید.

 وقتی پرواز دارید، زود به فرودگاه بروید و ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از پرواز آنجا باشید. به این صورت می­توانید با آرامش کامل و با ذهن راحت و آسوده سوار هواپیما بشوید و به محض این­که هواپیما پروازکند آماده شروع به کار هستید. وقتی هواپیما برخاست می­توانید میزتان را بازکنید،  وسایل­تان را درآورید و بلافاصله مشغول شوید. در برابر این وسوسه مقاومت کنید که مجله موجود در هواپیما بخوانید یا فیلمی که در پروازهای طولانی مدت پخش می­شود را نگاه کنید. هیچ نوشیدنی الکلی هم نخورید. به جایش برای هر یک ساعتی که در حال پرواز هستید ۲ لیوان آب بخورید. این کار شما را هوشیار و سرحال نگه­می­دارد و به نحو
چشم­گیری خستگی و بدخواب ناشی از پروازهای طولانی را کم می­کند.

 این هم یک قانون آخر برای سفر: در پرواز رفت باید روی فعالیت­های مهم کارکنید که احتیاج به انرژی
و تمرکز دارند. در پرواز برگشت که خسته­اید و ممکن است به اندازه­ی اول روز هوشیار نباشید، کتاب و مجله بخوانید.

 در هر حال از هر لحظه استفاده ببرید. از آن آدم­هایی نباشید که موقع رانندگی به رادیو گوش می­کنند یا بعد از سوار شدن به هواپیما درتمام مسیر فقط می­نوشند و از پنجره بیرون را نگاه می­کنند.

ماشین­تان را به یک کلاس درس متحرک تبدیل کنید. صندلی­تان در هواپیما را هم تبدیل به یک دفتر کار پرنده بکنید. از هردوی آنها استفاده کنید تا درکارتان جلو بیفتید و جلو بمانید.

 شماره ۱۳: درکارهای کلیدی­تان بهتر شوید.

مدیریت زمان (برایان تریسی)

این یکی از بهترین شگردهای مدیریت زمان است. هر چه در کارهای مهم­تان بهتر شوید، وقت کمتری
می­برد که آن­ها را به همان خوبی و یا بهتر از قبل انجام بدهید. همین اقدام که درکارهای کلیدی­تان خیلی خیلی خوب بشوید، می­تواند  به طرز چشم­گیری کمیت و کیفیت کاری که به انجام می­رسانید را اضافه کنید و تأثیر شگرفی بردرآمدتان داشته باشید.

 این مثالی است که من در سمینارهایم می­زنم: کسی که با روش بگرد و بزن تایپ می­کند،  در هر دقیقه حدود ۵ تا ۸ کلمه تایپ می­کند. اما همین شخص با کمی تمرین می­تواند تایپ لمسی را یاد بگیرد. یک شخص با ۳۰ دقیقه تمرین در هر روز، ظرف ۹۰ روز می­تواند سرعت تایپش را به طور متوسط به۵۰ تا ۸۰ کلمه در دقیقه برساند. حالا توجه کنید چه اتفاقی می­افتد. کسی که ۵ تا ۸ کلمه دردقیقه تایپ می­کرد، با بهتر شدن در یک کار کلیدی در این زمینه طی فقط سه ماه به جایی می­رسد که حالا می­تواند ۵۰ تا ۸۰ کلمه در دقیقه تایپ کند. این یک افزایش ده برابر در بازده و کارایی این شخص طی این مدت است. کارهای مهم شما می­تواند همین­طور باشد. اگر شغلتان فروشندگی است، خودتان را وقف این کنیدکه در
مشتری­یابی، عرضه، پیگیریو پایان رساندن معامله خیلی خیلی خوب شوید.

 این هم یک سؤال بسیارعالی که می­توانید در باقی مانده دوران کاری­تان از آن استفاده کنید: کدام مهارت است که اگر در خودتان ایجاد کنید و پیوسته به نحوی عالی به کار بگیرید، بزرگترین تأثیر مثبت را برحرفه تان می­گذارد؟ این یکی از مهم­ترین سؤال­هایی است که میتوانید بپرسید و جواب بدهید. کدام مهارت است که می­تواند در حرفه­تان بیشترین کمک را به شما بکند؟ کدام مهارت است که اگر در آ ن کاملاً عالی باشید،
می­تواند بزرگترین تأثیر را بر درآمدتان بگذارد. اگر جواب این سؤال را نمی­دانید، بروید از رئیس­تان بپرسید، از همکاران­تان بپرسید، از همسرتان بپرسید، از دوستان و مشتریان­تان بپرسید. به هرحال حتماً باید جواب این سؤال را پیدا کنید. بعد وقتی مهارت کلیدی را شناسایی کردید، آن ­را بنویسید و برایش مهلت تعیین کنید. برای کسب این مهارت برنامه بریزید و بلافاصله اقدام کنید. بعد هرروز کاری کنید که شما را به سوی عالی شدن در آن چیزی پیش ببرد که می­دانید می­توانید بیشترین کمک را به شما بکند.

 همین یک اصل مدیریت زمان به تنهایی می­تواند زندگی­تان را دگرگون کند.

 شماره ۱۴:  بی­وقفه کارکنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 این یک اصل فوق­العاده مهم برای افزایش کارایی­تان است. درخودتان احساس اضطرار ایجاد کنید. ضرب آهنگ سریع ایجاد کنید. میل به عمل ایجاد کنید. سرعت بگیرید. همین حالا انجامش دهید.

امروزه نیاز شگفت­انگیزی به سرعت وجود دارد. کسانی که کارها را سریع وخوب انجام می­دهند ازکسانی که کارها را به آرامی انجام می­دهند بهتر، ارزشمندتر و تواناتر به حساب می­آیند.

 سریع تصمیم بگیرید. حداقل در ۸۰% موارد می­توان همان موقعی که موضوعی پیش می­آید در موردش
تصمیم­گیری کرد. در مورد آنها تأخیر با تنبلی نکنید. تصمیم­گیری کند، مسیرتان را بند می­آورد و باعث ترمز کارهایتان می­شود. همه­ی کارهای سریع راهم به مسیرتان را بند می­آورد و باعث ترمز کارهایتان
 می­شود. همه­ی کارهای سریع را هم به محض اینکه پیش می­آیند تکمیل کنید. معمولاً هر چیزی که کمتر از دو دقیقه وقتتان را می­گیرد، کاری است که باید بلافاصله انجام بدهید. همیشه به این فکر کنید که اگر الان انجام ندهید، بعداً چقدر وقت می­برد که آن را دور بیاندازید و دوباره انجام بدهید.

 یک تماس تلفنی مهم را فوراً جواب بدهید وآن­را رسیدگی کنید. یک بحث مهم را انجام بدهید و همان­جا برای حل مشکل تصمیم بگیرید. به درخواست­های رئیس­تان یا مشتریان­تان سریع جواب بدهید. وقتی نیاز یا فرصتی پیش می­آید، سرعت به خرج دهید. کاری کنیدکه به سرعت و قابل اعتماد بودن شهرت پیدا کنید. هدف­تان باید این باشد که به عنوان کسی مشهور شوید که وقتی می­خواهند کاری سریع انجام شود، آن را به شما بدهند.

این کار می­تواند بیشتر از حد تصورتان درها را به رویتان بازکند. این کار فرصتهای بیشتر و بیشتر را در اختیارتان می­گذارد که کارهای بیشتر و بیشتری را سریع و خوب انجام دهید. این­که کارها را وقتی پیش می­آیند سریع انجام بدهید، یک بخش مهم دو برابرکردن کارایی­تان است.

دانلود کتاب مدیریت زمان

شماره ۱۵: کارتان را باز مهندسی کنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 این یکی از رایج­ترین و مهمترین راهها برای کاهش زمان، انرژی و هزینه و به نتیجه رساندن یک کار است. بیشتر فرایندهای کاری و مشاغل امروز، کارهای چند وظیفه­ای و چند مرحله­ای است. آنها از یک سری چیزها تشکیل می شوند که باید از اول تا آخر انجام بگیرند تا کارتمام شود.

 آن­طورکه معلوم شده در خیلی از کارها به مرور زمان تعداد زیادی اجزای کم بازده جا گرفته که کسی به آنها توجه نمی­کند. خیلی از مراحل کار یا غیر ضروری یا کاملاً بیهوده هستند. اما به هر  حال میزان زمانی که انجام کار طول می­کشد را اضافه می­کنند.

 ولی شما قرار نیست این­طور عمل کنید. هر کاربزرگی که باید انجام دهید را بردارید و تمام مراحل لازم برای انجام آن را، از ایده اولیه تا اتمام کار، بنویسید وقتی فهرست همه مطالب را داشتید، هدف­تان را این بگذارید که در همان بار اولی که فهرست را بازبینی می­کنید تعداد مراحل را تا ۳۰% کاهش بدهید. اگر خلاقیت­تان را بکار بگیرید، این تقریباً همیشه عملی است. بدنبال راههایی باشید که چند مرحله را یکی کند. به دنبال راه­هایی باشید تا مراحلی که دیگر لازم نیستند را کاهش دهید، متوقف سازید یا حذف کنید. همیشه بپرسید چرا آن را به این روش انجام می­دهیم؟ و آیا می­تواند روش بهتری هم باشد؟

توانایی­تان در ساده سازی وکارآمدکردن زندگی و کارتان برای این­که کارهای بیشتری را در مدت زمان کمتر به انجام برسانید، یک کلید دو برابر کردن کارایی­تان است .

شماره ۱۶: خودتان را هر سال بازآفرینی کنید

مدیریت زمان (برایان تریسی)

 ما دردوران بزرگترین تغییرات در تاریخ بشریت زندگی می­کنیم. اوضاع در همه زمینه­ها و همه جهات آنقدر سریع تغییر می­کند که باید دائماً درحال بازسازی و بازآفرینی خودتان و زندگی­تان باشید.

 حداقل سالی یکبار عقب بایستید و به تمام جنبه­های زندگی­تان نگاه کنید تا معلوم کنید آیا این چیزی است که می­خواهید ادامه اش بدهید یا نه؟

یک لحظه تصورکنیدکه شرکت­تان در آتش­سوزی نابود شده و باید به ساختمان دیگری بروید و از اول در آنجا شروع کنید. چه چیزی را بلافاصله شروع می­کردید؟ چه چیزی را اصلاً شروع نمی­کردید؟ چه کسی رابا خودتان به ساختمان جدید می­آورید تا به کار کردن در شرکت­تان ادامه بدهد؟ اگر حق انتخاب داشتید چه کسی را جا می­­گذاشتید و دیگر نمی­آوردید؟

تصور کنید که شغل­تان، صنعت­تان و کارتان ناپدیده شده است. تصورکنید کارتان را دارید از اول شروع
می­کنید و می­توانید به هر جهتی بروید و عملاً هرکاری بکنید. چه چیزی را انتخاب می­کردید؟

 محل زندگی و نحوه­ای که خانوده تان اوقات فراغت و تعطیلات را می­گذرانند را ارزیابی کنید. وضعیت مالی و جسمتان را بازسنجی کنید اگر می­توانستید مثل نقاشی که جلوی یک بوم سفید ایستاده هر یکی از قسمت­های زندگی وکارتان را از اول شروع کنید، چطورزندگی امروزتان را طراحی و بازآفرینی می­کردید؟

 وقتی بطور منظم عقب بایستید و ازاین دیدگاه به زندگی­تان نگاه کنید، شروع می­کنید به دیدن انواع و اقسام فرصتها برای تغییرکاری که می­کردید تا با چیزی که واقعاً می­خواهید هم­سازتر باشید. این کلید واقعی افزایش کارایی­تان است.

شماره ۱۷: دایماً به تفکر از صفر بپردازید

 این یکی از بهترین ابزاری است که برای شفاف­کردن افکارتان و بهتر کردن کیفیت زندگی­تان یاد می­گیرید. مرتباً از خودتان بپرسید: آیا چیزی در زندگی من هست که اگر قرار بود آن را از اول شروع کنم، با دانستن چیزهایی که الان می­دانم دوباره آن کار را نمی­کردم؟

 کدام یک ازکارهایی که امروز مشغولش هستید؟ رابطه هایی که امروز دارید با سرمایه­گذاری­هایی که
کرده­اید، هست که اگر می­خواستید تازه آن را شروع کنید، با دانستن چیزهایی که امروز می­دانید این کار
 نمی­کردید؟ این یکی از مهم­ترین سؤال­هایی است که می­پرسد و جواب می­دهید. وقتی به وقت اندوزها و وقت تلف­کن­ها فکر می­کنید، معمولاً مزاحمت­های غیر منتظره یا تماسهای تلفنی به فکرتان می­رسد. اما بزرگترین وقت تلف کن شما این است که به پی­گیری یک کار، شغل، حرفه یا رابطه ادامه دهید که برای­تان نامناسب است.

 خیلی افراد با انجام کاری که واقعاً دوست ندارند یا ازآن لذت نمی­برند، سال­های زیادی از زندگی­شان را تلف می­کنند. بعد درسی و چند سالگی مجبور می­شوند در یک شغل کاملاً جدید و دریک حرفه کاملاً جدید دوباره ازاول شروع کنند.

 آیا هیچ چیز هست که در حال حاضر انجام می­دهید و بر اساس دانش و تجربه فعلی­تان، اگر امکانش را داشتید حاضر نبودید امروز دوباره آن را شروع کنید؟

 چون در زمانه تغییرات سریع زندگی می­کنیم، حداقل ۷۰% تصمیم­هایتان با گذر زمان اشتباه از آب در
می­آیند. یعنی هر کس حداقل درگیری که چیزهایی هست که با دانستن چیزهایی که الان می­داند، وارد آن نمی­شد. استرس داشتن، یک نشانه کلیدی موقعیت­هایی است که نیاز به تفکر از صفردارد. هروقت از کی شخص یا موقعیت احساس استرس، نارضایتی یا ناراحتی دایمی داشتید که به نظرمی­آید همین­طور ادامه دارد، باید از خودتان بپرسید: با چیزهایی که الان می­دانید، دوباره وارد آن می­شدید؟ هیچ بخشی از کارتان، محصولتان، خدمات­تان، هزینه­ها یا فرایندتان هست که با چیزهایی که الان می­دانید، اگر می­خواستید آن را از اول انجام دهید، شروع­اش نمی­­کردید؟ هیچ سرمایه­گذاری زمانی، پولی یا احساسی که شما را آزار می­دهد و مانع تان نمی شود داریدکه با دانستن چیزهایی که الان می­دانید، دوباره واردش می­شدید؟

 یادتان باشد که هرشرایطی اگر ناراحت کننده باشد، احتمالاً تغییر نخواهدکرد. احتمالاً با گذشت زمان بدتر هم خواهد شد. پس تنها سؤال این است که آیا جرات و اراده کافی دارید که بازندگی­تان صادقانه و همان­طور که واقعاً هست روبرو شوید؟

با بگارگیری تفکر از صفردرتمام بخش­های زندگی­تان، شگفت زده خواهید شد که چقدر تصمیم­های­تان بهتر می­شود و در عین حال چقدرکاراتر می­شوید.

 شماره ۱۸: تأخرها را دقیقاً تعیین کنید

 تعیین تقدم به گوشتان خورده است. تقدم کارهایی است که بیشتر و سریع تر انجام می­دهید. از طرف دیگر تأخر چیزی است که اگر هم انجام بدهید، کمتر و دیرتر انجام می­دهید. واقعیت این است که شما همین حالا هم دارید زیر کارهای بیش ازحد وزمان ناکافی له می­شوید .برای این­که یک کار جدید یا متفاوت بکنید، باید شروع کنید به تعیین کردن حساب شده­ی تأخرها در آن کارهای­تان که دیگر به اندازه سایر کارها اهمیت ندارند.

 چیزی راکه پیتر دراکر رها کردن خلاق نامیده به کار گیرید، چیزی که درمورد کارها و فعالیت­هایی که دیگر به اندازه وقتی که شروع به انجامش کردید ارزش ندارد، انجام می­شود. واقعیت این است که همین حالا هم کارهای بیش از حد زیادی برای انجام دارید. پس قبل از اینکه چیزی جدیدی را شروع کنید، باید یک کار قبلی را متوقف کنید. دربرداشتن یک کار جدید، نیازمند زمین گذاشتن یک کار قبلی است. ورود به معنی خروج است. شروع کردن به معنای پایان دادن است .

 به زندگی وکارتان نگاه کنید ازانجام چه جورکارهایی باید دست بکشید تا بتوانید به اندازه کافی زمان خالی کنید تا بیشترکارهایی را انجام بدهید که بایدوقت بیشتری برای شان کنید. واقعیت این است که فقط تا آن حدی که فعالیت­های کم ارزشتان را متوقف می­کنید، می­توانید زندگی­تان را تحت کنترل داشته باشید. فقط وقتی می­توانید کارایی­تان را دو برابرکنید که برای انجام چیزهایی که می­تواند درآینده برایتان بازده قابل
 ملاحظه­ای داشته باشد، زمان خالی کنید.

 وقتی بیشتر از حد ظرفیتم کار برسرم می­ریزد، شعاری دارم که همیشه برای خودم تکرار می­کنم: بیشترین حد کاری که می­توانم انجام بدهم همین است .

شما هر وقت به هر دلیل حس کردیدکه بیش از حد ظرفیت­تان کار برسرتان ریخته، هر وقت حس کردید کار بیش از حد زمان کافی ندارید، مکث کنید، یک نفس عمیق بکشید و به خودتان بگویید: بیشترین حد کاری که می­توانم انجام دهم همین است. بعد بنشینید، کارهایی که باید انجام دهید را فهرست کنید و شروع کنید به تعیین کردن تأخر برای زمان­تان . بعضی وقت­ها کلمه نه می­تواند بزرگترین وقت اندوز باشد.

 شماره ۱۹: زندگی­تان را متعادل نگه دارید

 علت این­که کار می­کنید این است که باندازه کافی پول درآورید تا از خانواده­تان، سلامتی­تان و بخش­های مهم زندگی شخصیت­تان لذت ببرید. می­خواهید با همسرو فرزندان­تان روابط شاد، سالم و با آرامش داشته باشید. می­خواهید سالم و تندرست باشید. می­خواهید رشد ذهنی و معنوی داشته باشید. می­خواهید در کار و شغل­تان تا حد امکان موفق شوید تا برای همه چیزهایی که دوست دارید و ربطی به کارتان ندارد، منابع کافی داشته باشید. متأسفانه اکثر اشخاص کالسکه راقبل از گرفتن اسب می­خرند. آنقدر مشغول کارشان می­شوند که اصلاً یادشان می­رود ازاول برای چه می­خواستند درکارشان به موفقیت برسند. قطعاً شما قرار نیست این­طور باشید.

 یادتان باشد که در زندگی، روابط همه چیز است. حداقل ۸۵% موفقیت­تان در زندگی از روابط خوبتان با دیگران می­آید. فقط ۱۵%خوشبختی­تان از موفقیت­­های کاری­تان می­آید. باید زندگی­تان را متعادل نگه­دارید.

دانلود کتاب مدیریت زمان

در برنامه­ی پیشرفته­ی مربیگری که در سن­دیه­گو دارم، با مدیران و افراد فوق العاده موفق کار می­کنیم تا به آنها نشان بدهیم که چطور پس از مدتی زندگی­شان رابه نحو چشم­گیری ساده کنند، ساعت کاری­شان را کاهش بدهند، وقت بیشتری با خانواده های شان بگذرانند ودر آمدشان را دو برابر کنند و همه ی این کارها راهم باهم انجام بدهند.

 بیشتر افراد تا وقتی که شروع به استفاده از روش­ها می­کنند، باور ندارند چنین کاری ممکن باشد. مثلاً در یکی از برنامه­های­مان مدیری بود که هفته ای ۶۰ تا ۷۰ ساعت کار می­کرد و سالی حدود ۵۵۰۰۰ دلار درآمد داشت. بعد از این­که شروع به ساده سازی و متعادل کردن زندگی­اش می­کرد، طی مدت ۵ سال در آمدش به بیشتر از ۳۰۰۰۰۰ دلار در سال رسید و ساعت کارش تا ۳۸ ساعت در هفته پایین آمد، شما هم می­توانید همین کار را بازندگی­تان بکنید.

کلیدهای تعادل ساده­اند: آرامش خاطر، خوشبختی و زندگی خانوادگی­تان را بزرگترین هدف­های­تان بگذارید و بقیه­ی زندگی­تان را حول آنها تنظیم کنید. مقاطع زمانی برای بودن با خانواده­تان بگذارید. شبها وقت بگذارید؛آخر هفته­ها وقت بگذارید و در تعطیلات برای مسافرت وقت بگذارید. فرمول تعادل را یادتان باشدکه می­گوید: «در خانه، کمیت زمانی که صرف می­کنید اهمیت داد و در کار، کیفیت زمانی که صرف
 می­کنید». آنها رابا هم اشتباه نگیرید.

 ساده­ترین قانون تعادل این است که «افراد را در اولویت بگذارید.» از همه­ی  افرادی که در اولویت
می­گذارید مهم­ترین افراد زندگی­تان را جلوتر از هر چیز و هرکس دیگر قرار بدهید. وقتی کار می­کنید، تمام زمانی که سرکار هستید را مشغول کار باشید. با بیهوده گپ زدن و فعالیت­های بیهوده وقت­تان را تلف نکنید. تمام وقت مشغول کار باشید. یادتان باشد که هر دقیقه ازکارتان را که با بیهوده گپ­زدن هدر می­دهید، دقیقه­ای است که از خانواده و روابط مهم­تان دریغ می­کنید.

 وقتی زندگی­تان را متعادل کنید، عملاً بیشتر به نتیجه می­رسید، بیشتر پول می­گیرید، بیشترکارایی دارید و وقت بسیار بیشتری برای گذراندن با خانواده­تان دارید. اصلاً دلیل این­که می­خواهید کارایی­تان را بیشترکنید همین بوده است .

 شماره ۲۰: برای هر پروژه ای به دقت برنامه­ریزی کنید.

 امروزه هر کاری که می­کنید درواقع به نوعی یک پروژه است. پروژه به صورت «کاری شامل چند فعالیت» تعریف می­شود. پروژه کاری است که احتیاج بهقدم­های متعدد دارد که از ابتدا تا انتها کامل بشود. از این دیدگاه شما در تمام دوران کاری­تان یک مدیر پروژه هستید. یکی ازیافته­های ما این است که موفقیت­تان در زندگی، درآمدتان و قابلیت ترفیع­تان، تا حد زیادی بستگی­ به توانایی­تان درکامل کردن پروژه­ها ویا «کارهای شامل چند فعالیتی» دارد. خوشبختانه با چندراهنمایی ساده می­توانید در این زمینه خبره شوید. یادتان باشد که مهمترین کلمه در موفقیت، وضوح است. برای شروع هر پروژه، نتیجه­ی نهایی ایده­آل را در حالتی که از هر نظر عالی باشد تعریف کنید. بعد تک تک گام­های پروژه را فهرست کنید؛ هر چیز کوچکی که برای رسیدن از ابتدا تا انتهای پروژه باید انجام بشود. بعد فهرست را بر اساس اولویت و توالی مرتب کنید اول چه کاری باید انجام بشود؟ بعد چه کاری باید انجام بشود؟ چه کارهایی می­توانند همزمان انجام شوند؟ بعد برای هر بخش پروژه مسؤولیت واگذار کنید و دقیقاً مشخص کنید چه کسی باید چه کاری بکند و آن کار را تا چه زمانی تمام کند. یک برنامه پروژه بدون مسؤولیت­های واگذارشده و مهلت­های مشخص، فقط یک گفتگوی کاری است و به نتیجه­ی مشخصی نمی­رسد.

بالاخره این­که اگر پروژه مهم است، آن را به دقت تحت نظر داشته باشید. مطمئن شوید همه چیز در مسیر درست پیش می­رود. برای خودتان به خاطر تمام کردن سر موعد یا زودتر از موعد کارهای بزرگ وجهه کسب کنید. هیچ­وقت به امید شانس نباشید. هیچ وقت فرض نکنید که همه چیز درست پیش می­رود. توقعات­تان را بازبینی کنید. همیشه بپرسید «چه چیزی ممکن است به هم بریزد؟ از بین همه­ی چیزهایی که ممکن است به هم بریزد، بدترین چیز ممکن کدام است؟» بعد مطمئن شویدکه این اتفاق نمی­افتد.

به پروژه نگاه کنید و بپرسید «عنصر کلیدی یا حیاتی­ترین بخش این پروژه چیست؟ چه چیزی می­تواند مانع انجام به موقع این عنصر کلیدی بشود؟» فرمول قبل را به یاد بیاورید:

«برنامه ریزی صحیح از قبل، جلوی عملکرد ضعیف را می­گیرد».

توانایی­تان در برنامه­ریزی سنجیده و دقیق پروژه­های­تان از قبل، می­تواند به نحو چشم­گیری کارایی­تان را افزایش بدهد.

 شماره ۲۱: شدیداً عمل­گرا باشید

 در این مطلب بارها و بارها به ضرورت سرعت اشاره کرده­ام. امروزه همه عجله دارند. مشتری­هایتان که تا حالا اصلاً نمی­دانستند به محصول یاخدمات شما احتیاج دارند، حالا هروقت هم که تحویل­شان می­دهید می­گویند دیر است. امروزه مردم فوق­العاده بی­صبرند. دیگر هیچ­کس حاضر نیست در صف بایستد. یک اینترنت گرد به طور متوسط ۷ تا ۸ ثانیه منتظر می­شود تا یک صفحه در اینترنت بیاید و اگر بیشتر طول بکشد به سراغ یک صفحه دیگرمی­رود.

 مشهودترین خصوصیات شناخته شده افراد با کارایی بالا در هر زمینه­ای، این است که او دائماً در جنب و جوش است. فرد باکارایی بالا دست به کار می­شود تا کار را به نتیجه برسانند. فرد با کارایی بالا بی­وقفه بارها و بارها برای نزدیک شدن به هدف اقدام می­کنند.

 از طرف دیگر بزرگترین مانع در برابر کارایی بالا، تمایل به حرف زدن بیش از حد درباره موضوع است. خیلی افراد فکر می­کنند خوب حرف زدن و دایماً برنامه­ریزی کردن، همان عمل کردن است. اما فقط عمل کردن همان عمل کردن است. فقط اجرا کردن همان اجرا کردن است. فقط به نتیجه رساندن کار است که اهمیت دارد.

 در نهایت باید بدانید که شما به خاطرکسب نتیجه پول می­گیرید. نتایج هستند که اهمیت دارند و برای کسیب نتایح باید شدیداً عملگرا باشید. به این ترتیب که کارایی تان در تمام زمینه­ها بالا می­رود. پس به دست به کار شوید.

 خبر خوب اینکه هرچه سریع­تر حرکت کنید، احساس بهتری خواهید داشت. هر چه سریع-تر حرکت کنید، کار بیشتری انجام خواهید داد. هرچه سریع­تر حرکت کنید، انرژی بیشتری خواهید داشت. هرچه سریع­تر حرکت کنید، بیشتر یاد می­گیرید و نتیجه بیشتری کسب می­کنید و هرچه سریع­تر حرکت کنید،بیشتر پول در می­آورید، بیشتر حقوق می­گیریدو سریع­تر ترفیع پیدا می­کنید.

 اجازه بدهید ۲۱ روش عالی برای این­که زمان­تان را مدیریت و کارایی­تان را دو برابر کنید را با این فرمول ساده خلاصه کنم. از اینجا شروع می­کنید:

۱. تعیین کنید خواسته­تان دقیقاً چه هدف­ها و مقصودهایی است.

۲. همه­ی کارهایی را که امروز باید بکنید تا شما را به سوی دست­یابی به هدف­ها و مقصودهای­تان ببرد فهرست کنید.

 ۳. فهرست­تان را بر مبنای اولویت مرتب کنید و فعالیت الف ۱ یا مهمترین فعالیت­تان را انتخاب کنید.

 ۴. بلافاصله با فعالیت شماره یکتان شروع کنید و خودتان را منضبط کنید که با تمرکز کامل به آن بپردازید تا ۱۰۰% تمام بشود.

 ۵. در نهایت مرتب برای خودتان این کلمات فوق­العاده را تکرار کنید: «همین حالا انجامش بده، همین حالا انجامش بده، همین حالا انجامش بده!»

ما در بهترین زمان درکل تاریخ بشریت زندگی می­کنیم. آنچه که می­توانید به دست بیاورید هیچ محدودیتی ندارد، به جز محدودیتی که خودتان را برای خودتان می­گذارید کار شما این است که یک از کاراترین افراد در رشته­کاری خودتان بشوید. هدف­هایتان این است که به این موضوع شهرت پیداکنید که هرکس بخواهد کاری به نتیجه برسد، اول به سراغ شما می­آید. کار شما این است که بیشتر پهلو بگیرید و سریع­تر ترفیع پیدا کنید کار شما این است که یک زندگی فوق العاده داشته باشید، و با مدیریت زمان و دو برابر کردن کارایی­تان به این هدف برسید.

دانلود کتاب مدیریت زمان

 موفق باشید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299