صفحه اصلی » مهارت های ارتباطی » نظریه جالب پروفسور آلبرت محرابیان در مورد فن بیان و زبان بدن
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

نظریه جالب پروفسور آلبرت محرابیان در مورد فن بیان و زبان بدن

بسیاری از مدرسان موضوعات ارتباطی علی الخصوص زبان بدن ، یک اشتباه بزرگ را مرتکب می‌شوند و آن مربوط است به تحقیقی که پروفسور آلبرت محرابیان انجام داده است در مورد زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی. امیدوارم که با این نظریه ارتباطی آشنا باشید تا چنین مشکلی برای شما پیش نیامده باشد….

من اینجا قصد دارم یک افسانه غلط را به شما بگویم، افسانه‌ای که از پروفسور آلبرت محرابیان نشأت گرفته است البته تقصیر ایشان نیست، تقصیر ماست که آن را بد تفسیر می‌کنیم و البته در وبسایت ایشان هم کامل توضیح داده شده است.

اما نظریه پروفسور آلبرت  محرابیان چیست؟

قضیه این است که در وبسایت آقای پروفسور محرابیان گفته شده که ۷ درصد از اثرگذاری ارتباطات ما وابسته است به کلام و ۳۸ درصد وابسته است به لحن و ۵۵ درصد باقی مانده مربوط می‌شود به زبان بدن. خب برخی از دوستان به صورت خیلی غیر حرفه‌ای اعلام می‌کنند که ۹۳ درصد از ارتباطات ما (یعنی جمع درصد لحن صدا + زبان بدن) غیر کلامی است و البته این صحیح نیست .

بعضی‌ها فکر می‌کنند که زمین مسطح هست و بعضی‌های دیگر هم فکر می‌کنند که موجودات فضایی انسان‌ها را می‌دزدند و البته گروهی دیگر هم هستند که فکر می‌کنند ما فقط ۷ درصد از صحبت افراد را از طریق کلماتی که آنها به کار می‌برند متوجه می‌شویم. البته یک لحظه صبر کنید!! اگر دنیا یک صحنه برای ارتباط با دیگران بود، به نظر شما چه فاکتورهای روی این صحنه باعث می‌شدند که ما برنده بشویم؟

مثالی در رابطه با این نظریه

طبق نظریه محرابیان بیش از نیمی از مفهوم صحبت انسان‌ها یعنی با عدد غیر قابل باور ۵۵ درصد با فاکتور حالات چهره و زبان بدن منتقل می‌شود و درصد باقی مانده ۳۸ درصد مربوط به لحن صدای ما موقع صحبت کردن است.
این شخص اصغر است! و می‌خواهد چیزی به ما بگوید!

متوجه شدید؟؟ اگر قرار باشد ۵۵ درصد از صبحت‌ها از روی حالات چهره و زبان بدن متوجه بشویم، احتمالاً تا حالا باید بیش از نیمی از صحبت‌های اصغر را فهمیده باشیم.

حالا این یکی! حالا ما هم چهره اصغر را داریم و هم لحن صدایش را می‌شنویم؛ پس طبق نظریه محرابیان باید ۹۳ درصد از صحبت‌های اصغر را فهمیده باشیم! اما می‌دانید که او راجع به چه چیزی صحبت می‌کند؟ بسیار خب برویم سراغ ۷ درصد باقی مانده که کلمات هستند.

چگونه افراد حرفه‌ای در فنّ ارتباطات می‌توانند این موضوع غیر منطقی را باور کنند؟؟؟؟؟

سوال خوبی بود اصغر! شاید به خاطر این که این موضوع یک حس دانشمندانه به انسان‌ها منتقل می‌کنه!

این نظریه در سال ۱۹۶۷ توسط پروفسور آلبرت محرابیان که یک دانشمند ایرانی ارمنی هست بیان شده از دانشگاه UCLA در لس آنجلس!

آلبرت محرابیان: «اما این چیزی نبود که من ادعا کردم!»

توجه کردین؟ گاهی ما حرف‌هایی می‌زنیم که معنای دیگری دارند.

– ماما، خواهش می‌کنم می‌تونم یه سگ داشته باشم؟
– شاید

تغییر لحن صدای این مادر، جوری است که بچه را به این فکر وارد می‌کند که به احتمال زیاد من هیچوقت سگ نخواهم داشت! خب تجربیات و آزمایش‌های محرابیان دقیقاً همینقدر با گفته‌های اون تناقض داره! محرابیان می‌خواست با تجربه به این نتیجه برسد که حالات چهره و لحن می‌تواند بر روی مفهوم کلمات تأثیر گذار باشد. هدف محرابیان این بود که ثابت کند در چنین شرایطی وقتی که کلمات و حروف بیان نمی‌شوند؛ ما شروع می‌کنیم به نتیجه گیری از تناژ و حالات و رفتار افراد.

– هنوز از دست من ناراحتی؟
– نـــــه!

اما باید ببینیم که این موضوع در روابط اجتماعی ما چقدر رایج هست؟ آیا اونها بیشتر به حالات صورت و لحن صدا توجه می‌کنند وقتی که کلمات ادا نمی‌شوند؟ در حقیقت نه!

محرابیان در وبسایت خودش این موضوع را تا حد زیادی روشن کرده است. «این نظریه در زمانی صادق است که افراد برای بیان احساسات و نگرش‌ خودشان راجع به چیزی صحبت می‌کنند. نه هر موضوعی»

خب حالا وقتش است که افسانه پروفسور محرابیان را یک بار دیگر بگوییم:

درست است که ارتباط برقرار کردن با زبان بدن و تناژ مناسب صدا می‌تواند خیلی موثر تر از استفاده از کلمات به تنهایی باشد اما اگر فقط این دو نکته یعنی تن صدا و زبان بدن مهم‌تر بودن، دیگر نیازی به یادگرفتن زبان‌های جدید در دنیا نبود.


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299