صفحه اصلی » مهارتهای زندگی » مدیریت بحران برایان تریسی
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

مدیریت بحران برایان تریسی

دانلود نسخه قابل چاپ مدیریت بحران برایان تریسی

 

 

 

چگونه بحران های زندگی مان را مدیریت کنیم ؟

کلاس و دروه های آموزش فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید و کاهش لهجه 

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 05138911180 و یا 09303702299 تماس حاصل فرمایید. 

فصل اول: خونسرد باشید

“هرکه بخواهد بر عوامل تاثیر گذار بیرونی غلبه کند، باید نخست بر هیجانات درونی خود مسلط شود.” بنیاین دیزریلی

شما دارای مغزی شگفت انگیز متشکل از ۱۰۰ میلیارد سلول هستید که از تمامی ابرکامپیوترهایی که تا کنون ساخته شده اند، قدرتمندتر است. ذهن شما می تواند در طول زندگی تان مجموعه هایی عظیم از اطلاعات را ذخیر سازد و شما قادرید از طریق حافظه تان ظرف دو ثانیه به آن ها دسترسی یابید. شما از تمامی منابع هوشی و ذهنی مورد نیاز برای مقابله با هر مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید، برخوردارید.

علاوه بر این، تفکراتتان به طرز خارق العاده ای قدرتمندند، به نحوی که قادرند شما را عصبانی یا شاد، مثبت یا منفی و هیجان زده یا خونسرد سازند. تفکرات شما تعیین کننده احساساتی هستند که تجربه می کنید. اولین وظیفه شما، کنترل افکار و احساسات تان است تا بتوانید به نحو احسن عمل کنید.

فورا کنترل خود را به دست بگیرید

بر روی دیوار یکی از کلاس های درس من در مدرسه پوستری زده شده بود که یک فرد بی نهایت نگران را نشان می داد. روی آن نوشته شده بود: “وقتی هیجان زده یا گرفتار تردید هستید، در مسیرهایی دایره ای شکل بدوید، جیغ زده و فریاد بکشید.” متاسفانه این کاری است که بسیاری از مردم در زمان بحران انجام می دهند.

هنگامی که کارها درست از آب در نمی آیند و اشتباهی رخ می دهد، نشان دادن یک واکنش شدید و افراطی به شیوه ای منفی، امری طبیعی است. در این مواقع شما ممکن است عصبانی، ناراحت و ناامید شده یا بترسید. این افکار تنش زا و این احساسات منفی فورا بخش های اصلی مغز شما، از جمله قشر مخ، یعنی بخش تفکر مغز که از آن برای آنالیز، پردازش و حل مشکلات و تصمیم گیری بهره می گیرید، را مختل می کنند.

اگر در لحظه بحران، شما هوشیارانه و بدون فوت وقت کنترل ذهنی و حسی خود را در دست نگیرید، به طور خودکار به واکنش مبارزه یا فرار متوسل می شوید. وقتی در کارها با شکست مواجه می شوید، واکنشتان یا ضدحمله است یا عقب نشینی. اما هیچ یک از این دو، شیوه مناسبی برای رویارویی با یک موقعیت بحرانی به شمار نمی رود.

نفس عمیق بکشید

نقطه شروع حفظ خونسردی در یک بحران به دست شماست. به اینکه از انجام واکنشی غیر ارادی و نسنجیده خودداری کنید و در عوض، نفسی عمیق بکشید تا ذهن تان آرام شود و سپس به دقت به سخنان و اقدامات بعدی تان فکر کنید.

تصور کنید که همه به تماشای شما نشسته اند. تصور کنید که این موقعیت آزمونی است برای اینکه همه بدانند ساختار وجودی تان از چیست. خود را یک رهبر در نظر بگیرید که گفتار و کردارتان بر افرادی که برایتان احترام قائلند، تاثیرگذار است. تصور کنید که همه منتظرند ببینند شما چه عملکردی خواهید داشت. عزم خود را جزم کنید تا نمونه ای خوب و مناسب باشید، تا سر مشق دیگران شوید، و روش درست رویارویی با یک مشکل بزرگ را نشان دهید، انگار که می خواهید به آنها یک درس بدهید.

منشا اصلی احساسات منفی، انتظارات و آرزوهای شکست خورده و ناکام است. شما توقع داشته اید که چیزی به شیوه ای خاص رخ دهد، اما چیزی کاملا متفاوت به وقوع پیوسته است. شما فورا واکنشی منفی از خود نشان می دهید. این، امری کاملا طبیعی است. اما شما باید در برابر این تمایل طبیعی ایستادگی کنید.

دو دشمن بزرگ خود را بشناسید

شکل اصلی احساسات منفی که در نتیجه یک بحران یا مشکل پدید می آید، ترس از شکست و ترس از طرد شدن است. هریک از این دو می تواند باعث عصبانیت، افسردگی یا توقف کامل فعالیت ها شود.

شما زمانی ترس از شکست را تجربه می کنید که خطر از دست رفتن پول، مشتریان، مقام، یا آبرو و در نهایت زندگی یا سلامت شخص دیگری را حس می کنید. این احتمال شکست یا زیان، به خصوص در رابطه با پول، احساس اضطراب، استرس یا حتی وحشت را در شخص بیدار می کند.

ترس از طرد شدن، ارتباط نزدیکی با ترس از انتقاد یا عدم تایید، یا ناتوانی در برآوردن انتظارات دیگران دارد. وقتی کار اشتباهی صورت می گیرد، شما احساس می کنید که توانایی یا شایستگی کافی را ندارید. احساس خجالت یا نقص می کنید. آبرویتان می رود. شخصیت و غرورتان تهدید می شود. این واکنش ها طبیعی و عادی به شمار می روند. با این وجود، مهم این است که شما چگونه از پس این ترس ها برمی آیید.

به خاطر داشته باشید که پاسخ شما به بحران، تعیین کننده همه چیز است. این آزمون شماست. به جای نشان دادن واکنش نامعقول و تند، یک نفس عمیق بکشید، آرام باشید و تصمیم بگیرید که به آرامی و به طور موثر از پس مشکل موجود برآیید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. مشکل یا بحرانی که با آن روبرو می شوید را برای یافتن یک نکته مثبت یا هرگونه نفع و مزیت در آن، مورد بررسی قرار دهید.
 2. تلاش کنید از هر مشکل یا سختی یک درس عبرت با ارزش بگیرید. تصور کنید که اکنون این مشکل برای شما فرستاده شده تا آنچه که باید بدانید تا در آینده به موفقیت و شادی بیشتر دست یابید را به شما بیامورد.

«هرگز از تلاش دست برندار، چرا که با گذشت زمان بخت به تو روی می آورد. هریت بیچر استاو »

فصل دوم: به توانایی هایتان اطمینان داشته باشید

یک شکست بزرگ می تواند اعتماد و اطمینان شما به خودتان و توانایی هایتان را از بین ببرد.

شما می توانید از پس کارها بر آیید

هرگاه در کارتان دچار اشتباه بزرگی می شوید، ترس از شکست را در خود تجربه می کنید. این ترس فوراً در ته دلتان حس می شود. خوشبختانه شما می توانید این احساسات منفی را با تکرار قاطعانه این جمله با خود «من می توانم این کار را انجام دهم!» خنثی سازید. حل این مشکل یا از بین بردن بحران را آزمونی برای محک زدن شخصیت و هوش خود بدانید.

فرمول تشویش شکن

یکی از روش های بسیار خوب برای آرام ساختن ذهن و افزایش اعتماد و اطمینان به توانایی خود در حل مشکل، استفاده سریع از فرمول چهاریخشی تشویش شکن است. این فرمول بدین شرح است:

 1. قدری درنگ کرده و بدترین پیامد احتمالی مشکل یا بحران را شناسای کنید.
 2. تصمیم بگیرید بپذیرد که بدترین پیامد، هرچه که باشد، باید رخ دهد. این اقدام موجب آرامش شما و آسودگی ذهن تان می شود.
 3. مشخص کنید که اگر بدترین پیامد ممکن رخ دهد، شما چه خواهید کرد.
 4. فوراً دست به کار شوید تا وعیت بدترین پیامد ممکن را بهبود بخشید.

درمان نگرانی

تنها درمان واقعی نگرانی، اقدام قاطعانه در جهت رسیدن به اهداف تان است. به جای ناراحتی و شک کردن به خود و توانایی هایتان، عزمتان را جزم کنید تا برای حل مشکل و بیرون کشیدن خود از مخمصه موجود هر اقدامی را که می توانید انجام دهید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. فوراً برای رویارویی با مشکلاتتان اقدامی قاطعانه به عمل آورید. هر کاری را که می توانید، انجام دهید، اما جسورانه به جلو قدم بردارید تا کنترل اوضاع را به دست گرفته و ضرر و زیان را به حداقل برسانید.
 2. از داشتن حس تاسف برای خود یا انداختن تقصیر به گردن دیگران خودداری کنید. مشکلات بخش طبیعی و معمولی یک زندگی فعالانه و پرجنب و جوش است.

«فرق کلی بین فرد قوی وضعیف این است که اولی استقامت نشان داده و دومی درنگ کرده، تزلزل نشان داده،سرسری میگیردودر نهایت شکست خورده یا عقب نشینی می کند. ادوین پرسی ویپل»

فصل سوم: شهامت حرکت رو به جلو را داشته باشید

وقتی در زمینه کاری تان با یک بحران مواجه می شوید، باید توجه خود را معطوف بقای شرکت تان کنید. شرایط حاد اغلب نیازمند اقدامات سفت و سخت هستند. شما باید برای انجام هر کاری که بتواند به حل بحران و حفظ موقعیت تان کمک کند، آماده باشید.

همه میترسند

واقعیت این است که همه می ترسند. بدترین تاثیری که وجود تس از شکست در انسان می تواند ایجاد کند، فلج و توقف کامل فعالیت ها است. این ترس از شکست می تواند حتی افراد قوی را نیز متزلزل و مردد سازد.

آنچه که از آن واهمه دارید را انجام دهید

شما می توانید شهامت را در خود از طریق مواجهه با ترس هایتان و انجام کارهایی که بیش از همه از آنها واهمه دارید، تقویت کنید. شهامت را می توان بنا انجام اقدامات شجاعانه افزایش داد.

وارد حالت بحران شوید

وقتی در کارتان دچار یک بحران ناگهانی می شوید، باید وارد «حالت بحران» شوید. در این حالت شما باید طوری رفتار کنید که گویی شغل تان در آستانه شکست قرار دارد.

بخش های دو گانه شهامت

شهامت دارای دو بخش است: ۱-شهامت در شروع و تداوم کار؛ این بخش اصلی شهامت است که شما می توانید با تمرین، آن را در خود ایجاد کنید. ۲-شهامت در تحمل و پایداری در شکست های موقتی.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. افراد، موقعیت ها یا اقداماتی که از آن واهمه دارید را مشخص کنید. تصمیم بگیرید با این ترس ها روبرو شده و آن ها را پشت سر بگذارید.
 2. هر تصمیمی که در صورت به خطر افتادن بقای تان اتخاذ خواهید کرد را هم اکنون به عمل آورید.

«برخی افراد زمانی که دیگر چیزی تا رسیدن به هدفشان باقی نمانده از آن دست میکشند در حالیکه بقیه با به کار بستن تلاشی جدی تر، در آخرین لحظه به پیروزی دست می یابند. هرودوتاس»

فصل چهارم: حقایق را بیابید

شابد مهمترین عامل موفقیت در زندگی شفافیت و روشنی باشد.

حقایق دروغ نمیگویند

شما باید به دنبال حقایق درست و واقعی باشید، نه حقایق ادعا شده، حقایق مورد انتظار، یا حقایق خیالی. هرگاه در زندگی یا کارتان در شرایط بحرانی قرار گرفتید، لحظه ای به ذهن خود استراحت داده و قبل از هرگونه تصمیم گیری یا انجام واکنش، برای به دست آوردن تمام اطلاعاتی که می توانید در مورد موقعیت موردنظر به دست آورید، تمرکز کنید.

سوالاتی دقیق بپرسید

پرسش های مهمی را مطرح کردهو با دقت به پاسخ ها گوش دهید. هرچه حقایق بیشتری به دست آورید، در گرفتن تصمیمات درست و مناسب برای حل مشکل و موفق بودن در لحظه بحران، احساس قدرت و توانایی بیشتری می کنید. برای یک حقیقت که ویژگی آن غیرقابل تغییر بودن است، نگران یا ناراحت نباشید بر کارهایی که می توانید انجام دهید، متمرکز شوید، نه آنچه که قادر به انجام آن نیستید.

برای رسیدن به شفافیت بیشتر عمیق تر جستوجو کنید

در طول روند حقیقت یابی، در برابر میلی که شما را به عصبانی شدن یا سرزنش کردن دیگران به خاطر اشتباهات و نقایص شان وسوسه می کند، مقاومت کنید. هرگز فرض نکنید که شما همه اطلاعات را در اختیار دارید، یا اینکه اطلاعات تان درست هستند. هرچه وجود حقیقتی خاص در تصمیم گیریتان از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، لزوم بررسی و کنترل مجدد برای حصول اطمینان از درستی آن، بیش از پیش خواهد بود.

ارتباط در مقابل علیت

نهایتاً در دستیابی به شفافیت کامل در مورد شرایط تان، ارتباط را علیت اشتباه نگیرید. در هر شرایط، وقتی یک بحران را تجربه می کنید، تصور کنید که شما خود، مشاور مدیریتی خودتان هستید که برای آنالیز عینی وضعیت مشکل وارد عمل شده اید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. مشکلی که با آن روبرو هستید را در نظر بگیرید. تصور کنید شما استخدام شده اید تا آن را به طور کامل آنالیز کرده و راه حلهایی را به کارفرمای خود ارائه دهید.
 2. با پیدا کردن تمامی حقایق مرتبط با مشکل، واقعیت را مشخص کنید. قبل از آنکه برای رسیدن به یک نتیجه عجله کنید، ابتدا توجه خود را معطوف درک و شناسایی واقعه رخ داده کنید.

«قبل از انکه موفقیت به زندگی هر فرد پا بگذارد او احتمالا با شکست های موقتی و برخی ناکامی ها روبرو می شود وقتی شکست انسان را قافل گیر میکند راحتترین و منطقی ترین اقدامی که می توان انجام داد دست کشیدن از آن کار است. ناپلئون هیل»

فصل پنجم: کنترل شرایط را به دست بگیرید

به عنوان یک رهبر، وظیفه شما، تسلط سفت و سخت بر ذهن و احساسات و پس از آن کنترل شرایط در همان راستا است. رهبران ذهن خود را معطوف آینده می کنند، نه گذشته. آن ها بر اقداماتی که می توان هم اکنون برای حل مشکل یا بهبود شرایط انجام داد، متمرکز می شوند.

متخصص بهبود اوضاع شوید

متخصص بهبود اوضاع با تمامی افراد کلیدی دیدار می کند تا شرایط را ارزیابی کرده و از پیشنهادات آن ها برای انجام فوری اقداماتی برای حل بحران بهره گیرد. سپس جسورانه و اغلب بی رحمانه عمل می کند و هر تصمیمی که لازم به نظر می رسد را اتخاذ می کند.

۱۰۰ درصد مسئولیت را به عهده بگیرید

برای آن که متخصص بهبود اوضاع خود باشید و به طور کامل بر سازمان یا حرفه تان که در بحران به سر می برد، تسلط داشته باشید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که مسئولیت خود و هر آنچه که از این لحظه به بعد رخ خواهد داد را به عهده بگیرد. شما باید خود را کاملاً مثبت و متمرکز نگاه دارید. گذشته از این ها، از مقصر دانستن دیگران و سرنزش آن ها خودداری کنید. عصبانیت و احساسات منفی از این سرزنش ها ناشی می شوند.

با پنج مرحله اندوه مقابله کنید

این پنج مرحله از اندوه عبارتند از: انکار،عصبانیت،سرزنش،افسردگی و پذیرش. به دنبال این پنج مرحله فرد مجدداً احیا شده و کنترل امور را به دست می گیرد. اولین واکنش شما به یک شکست بزرگ اغلب انکار است. در چنین مواقعی شما دچار تردید شده و احساس می کنید این مشکل نمی تواند رخ داده باشد. اولین واکنشتان این است که آن را از فکر خود بیرون کرده و امیدوار باشید که درست نباشد.

دومین مرحله در برخورد با یک مشکل بزرگ عصبانیت است. به لحاظ طبیعی شما تمایل دارید که افراد و سازمان هایی را که احساس می کنید مسئول مشکل مالی یا شخصی شما هستند، را به باد انتقاد بگیرید.

سومین محله در مواجهه با مرگ یا شکست، سرزنش است. در این مواقع، افراد برای بازخواست، فراخوانده می شوند، متهم به بی کفایتی یا فریبکاری شده و اغلب اخراج می شوند. این رفتار، نیاز شدید بسیاری از افرادی را که مجبورند به هر طریق ممکن، مقصری برای اشتباهات رخ داده، بیابند را رفع می کند.

چهارمین مرحله در برخورد با مرگ یا یک شکست، افسردگی است. واقعیت خاک از آن است که یک مشکل غیرقابل اجتناب و جبران ناپذیر روی داده، خسارت و زیان وارده شده و پولی از دست رفته است. شما برای خود احساس تاسف کرده و از خود می پرسید که چرا چنین چیزی برایتان رخ داده است.

پنجمین مرحله در برخورد با مرگ یا سختی ها، پذیرش ات. سرانجام وقتی در می یابید که این بحران اتفاق افتاده و مثل یک بشقاب شکسته یا آب ریخته شده، غیرقابل تحمل است، به این مرحله می رسید.

وقتی در برخورد با یک مشکل بزرگ به مرحله پذیرش می رسید، روند بهبودی شما تا احیای کاملتان ادامه یافته و در اینجا خواهید توانست کنترل کامل خود و شرایط را به دست گرفته و به اقداماتی که می توانید برای حل مشکل و پیشرفت خود انجام دهید، فکر کنید.

سرعت بهبودی شما چقدر است؟

همه افراد مراحل- انکار، عصبانیت، سرزنش، افسردگی، پذیرش و احیای مجدد را پشت سر می گذارند. نشانه سلامت ذهنی یک فرد، سطح بهبودپذیری در واکنش به فراز و نشیب های اجتناب ناپذیر زندگی مدرن است.

همه اشتباه میکنند

به خاطر داشته باشید که هر کسی ممکن است اشتباه کند و همیشه احتمال خطا وجود دارد. حتی بهترین و با کفایت ترین افراد، گاهاً اشتباهات احمقانه ای انجام می دهند. در چنین شرایطی، توجه خود را بر کنترل خسارت و اقداماتی که می توان در آینده انجام داد، معطوف کنید. سپس، نفس عمیقی بکشید و دیگر آن را دنبال نکنید. این کلید حل موفقیت آمیز هرگونه مشکل شغلی است.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. مسئولیت کامل وضعیت دارای مشکل را بپذیرید.
 2. از سرزنش دیگران خودداری کنید.

«شکست به وجود نمی آید مگر آنکه تلاشی مستمر و پیگیر در کار نباشد. هیچ مشکل یا مانع عبور ناپذیری به جز ضعف ذاتی عزم واراده ما وجود ندارد. البرت هوبارد»

فصل ششم: جلوی ضرر وزیان را بگیرید

مهمترین ویژگی در موفقیت شغلی در قرن بیست و یکم، انعطاف پذیری است. در مواجهه با تغییرات سریع و توقف ناپذیر، شما باید انعطاف پذیر باشید تا بتوانید سلامت ذهنی خود را حفظ کنید.

با علم به آنچه که در حال حاضر میدانید جلو بروید

شاید مهمترین ابزاری که می توانید به کمک آن در لحظات آشفتگی و پرآشوب، انعطاف پذیر و قابل تغییر مانده و از پس لحظات بحرانی اجتناب ناپذیری که برایتان پیش می آید، برآیید، چیزی است که من آن را «تفکر صفر محور» می خوانم.

در تفکر (صفر محور) اندکی درنگ کرده و بی طرفانه به امور شغلی تان بنگرید. خود را عادت دهید که سوال «اگر من بخواهم همین کارم را از ابتدا شروع کنم، با توجه به آنچه که در حال حاضر می دانم، کدامیک از کارهای که امروز انجام می دهم، را تکرار نخواهم کرد؟» را صادقانه به طور منظم از خود پرسیده و پاسخ دهید. این کار، شهامت فوق العاده را برای رویارویی با واقعیت شرایط کنونی تان به شما می بخشد.

سوالی که در مورد همه چیز باید پرسیده شود

چه چیزی است که اگر برای شما ضرر دارد به سراغ آن نمی روید؟ اگر چیزی وجود دارد که امروز شما با علم به آنچه در حال حاضر می دانید، دیگر به سراغ آن نمی رفتید، پس باید سریعاً دست به کار شده و آن را از زندگی یا کارتان حذف کرده و به سرعت خود را از شر آن خلاص کنید. کوتاهی در پاسخ صادقانه به این سوال، می تواند به شکست کاری تان منتهی گردد.

کارتان را دوباره در آن سوی خیابان از سر بگیرید

میل و رغبت شما به اتخاذ تصمیمات جدی در یک بحران و متوقف ساختن هرچه زودتر ضرر و زیان ها، تا حد زیادی موفقیت یا شکست شما را هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت تعیین می کند.

 1. تفکر صفرمحور را در مورد تمامی بخش های زندگی شغلی و شخصی تان اعمال کنید.
 2. تصور کنید که می توان زندگی کاری یا شخصی تان را امروز دوباره از نو آغاز کنید.

«به ندرت پیش می آید که فردی با پشتکار بسیار و مداوم از هدف خود باز بماند چرا که قدرت خاموش این پشتکار به طور مقاومت ناپذیری با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می شود. گوته»

 فصل هفتم : بحران را مدیریت کنید

در تعریف، بحران به مشکل یا شکست بزرگی اطلاق می شود که کاملاً دور از انتظار رخ می دهد، مخرب بوده و بر هر کار دیگری که شما در آن لحظه انجام می دهید، اولویت می یابد. بحران، یک لحظه حیاتی است، «هنگام آزمایش» است.

فورا مسئولیت ها را به عهده بگیرید

وقتی بحرانی رخ می دهد، چهار اقدام را فوراً باید انجام دهید.

 1. غصه خوردن را کنار بگذارید. به کنترل ضرر و زیان ها بپردازید.
 2. اطلاعات کسب کنید. حقایق را بیابید.
 3. مشکل را حل کنید.
 4. عمل محور شوید. به اقدام بعدی خود بیندیشید.

پیشاپیش اندیشیدن را تمرین کنید

یکی از تدابیر مهم در موفقت شغلی و شخصی «پیش بینی بحران» است. با ذهن خود بازی نکنید. امیدوار نباشید یا ادعا نکنید که برخی اتفاقات هرگز برای شما رخ نخواهند داد. این طرز فکر فاجعه آمیز و به همان اندازه بیهوده است.

یک طرح احتیاطی ایجاد کنید

برای رویارویی با این وضعیت فوق العاده یا بحران احتمالی لازم است یک طرح احتیاطی داشته باشید. یک سناریو ترتیب دهید یا یک طرح داستانی و در آن شرح دهید که چگونه از پس شرایط منفی برمی آیید. این اقدام «تفکر تخمینی» خوانده می شود و نشانه افرادی است که تبحر زیادی در حل مشکلات دارند.

جلوی بحرانهای تکراری را بگیرید

برای آنکه از تکرار نشدن بحران اطمینان یابیم، پس از حل بحران برای بار اول، گزارشی کامل در مورد آن مشکل تهیه کنید. توانایی تان در پیش بینی یک بحران و درس گرفتن از آن، عاملی کاملاً ضروری در آماده سازی شما برای مقابله با بحران های پیش روست.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. سه مورد از بدترین اتفاقاتی که ممکن است سال آینده در زندگی شغلی تان روی دهد را مشخص کنید. از امروز چه کاری می توانید برای به حداقل رساندن ضررهای این بحران انجام دهید؟
 2. سه مورد از بدترین حوادثی که ممکن است در زندگی شخصی و خانوادگی تان رخ دهد را مشخص کنید و برای آنکه مطمئن شوید آن ها هرگز رخ نمی دهند، اقداماتی را به عمل آورید.

«بزرگترین مباهات ما این نیست که هرگز شکست نخوریم بلکه افتخار در این است که هر بار شکست می خوریم دوباره بلند شویم. کونفوسیوس»

فصل هشتم: پیوسته در ارتباط باشید

هشتاد و پنج درصد از مشکلات شغلی و شخصی تان ناشی از ناتوانایی شما در ایجاد ارتباط موثر با افراد مهم دور و برتان است. در یک لحظه بحران، شما باید افراد مهم داخل و خارج از محیط کارتان را از آنچه روی می دهد، آگاه سازید.

خبر های بد واقعا سریع پخش می شوند

تنها چیزی که سرعت آن بیش از سرعت نور است، شایعه ای است که در مورد کارتان، چه در داخل و چه در خارج از آن، منتشر می شود. سرعت دریافت و انتقال این اطلاعات توسط مردم، بیش از اینترنت است.

در مسائل مالی سیاست سورپرایزر ممنوع را به کار ببندید

اگر با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنید، اصل «سوپرایز ممنوع» ا در قبال بانک و هر یک از طلبکارانتان اعمال کنید.

صادق و رو راست باشید

با طلبکارانتان شخصاً تماس گرفته یا ملاقات کنید و شرایط را برای آن ها بازگو کنید. از پرداخت صورت حسابتان امتناع نکنید، آن ها را دیرتر پرداخت کنید با برای صورت حساب هایی که بودجه کافی ندارید، چک بدهید. اگر صادقانه به آنها بگویید که دچار مشکلات مالی شده اید و سپس آن ها را مطمئن کنید که به محض آنکه روی پای خود بایستید بدهی تان را کامل پرداخت می کنید، آنگاه آن ها آرام شده و هر طور که بخواهید با شما راه می آیند.

جبهه کاریتان را فرماندهی کنید

نکته مهمی در اینجا وجود دارد. کارهایی هستند که شما می توانید انجام آن ها را به عهده دیگران بگذارید و برخی امور را باید خودتان شخصاً انجام دهید. شما فرمانده کل قوا هستید. برای سرعت بخشیدن به وضعیت گردش پولی در کار و کسب تان، به سراغ مشتریانی که به شما بدهکارند بروید و از آن ها بخواهید فوراً بدهی شان را پرداخت کنند.

در صورت لزوم برخورد جدی داشته باشید

اگر مشکلات مالی تان توسط مشتریانی که بدهی خود را پرداخت نکرده اند ایجاد یا وخیم تر شده است، شخصاً به سراغ آنها بروید و از آن ها بخواهید بدهی شان را پرداخت کنند. به خاطر داشته باشید ک این یک لحظه بحران است. خود را آماده کنید در صورت عدم پرداخت، آن ها را تهدید به اقدام قانونی کنید. گذشته از این ها، شما باید در برقراری ارتباط و تماس با افراد مهمی که تحت تاثیر مشکلات مالی تان قرار دارند، شجاع و جسور باشید. شرمنده و خجل نباشید، یک تجربه عادی، طبیعی و اجتناب ناپذیر است که با هر شغلی همراه است.

کلاس و دروه های آموزش فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید و کاهش لهجه 

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 05138911180 و یا 09303702299 تماس حاصل فرمایید. 

 1. افراد مهمی را در خارج از فضای کاری تان مشخص کنید که به حمایت و پشتیبانی مداوم آن ها برای بقا و رشد خود نیاز دارید.
 2. افراد مهم داخل شرکتتان را شناسایی کنید و به آن ها بگویید که در شرکت چه می گذرد و شما در برخوردتان با آن چه می کنید. سیاست «سوپرایز ممنوع» را در ارتباط با همه به کار گیرید.

«انسان می تواند بر تمام مشکلات فائق آید و به هرچه که ذهنش را بر آن متمرکز کرده برسد، به شرطی که استقامتی تزلزل ناپذیر ونگرشی مثبت را پیشه راه خود سازد.  ساموئل اسمایلر»

فصل نهم: محدودیت هایتان را بشناسید

نقطه آغاز بررسی محدودیت ها این است که شما به طور کامل اخدافتان را مشخص کنید. اهدافتان را روی کاغذ بنویسید مثلا من میخواهم که تا ۳۰ ماه می ۵۰ میلیون تومان به دست آورم. این نوع هدف دقیق و قابل سنجش است. وقتی هدفتان را مشخص کردید، فهرستی از اقداماتی که باید برای رسیدن به آن انجام دهید را تهیه کنید.

مانع اصلی را تعیین کنید

پس از آنکه هدف و برنامه تان را مشخص کردید، از خود بپرسید: چه عاملی مرا در رسیدن به این هدف محدود می سازد؟ چرا من در حال حاظر به هدف نرسیده ام؟ ممکن است هدف شما، سطح معینی از تولید، سطح معینی از فروش یا … باشد و مانع اصلی نیز می تواند مربوط به مسائل فنی، نیروی انسانی و … باشد. همواره یک مانع یا مشکلی عمده وجود دارد که سرعت دستیابی شما به مهمترین هدفتان را تعیین می کند. وظیفه شما، شناسایی کامل این مانع است، به نحوی که بتواند برای کاهش تاثیر آن دست به کار شوید.

ابتدا یک تحلیل درونی به عمل آورید

روند تحلیل موانع را با پرسیدن این سوال آغاز کنید: چه عواملی در کارم وجود دارد که مانع از رسیدن من به هدفم می شود؟ در بسیاری از موارد، شما در خواهید یافت که مانع اصلی میان شما و هدفتان، ترس از شکست یا ترس از طرد شدن است. این ترس شما را از انجام اقدامات لازم برای رسیدن به آنچه می خواهید و نیاز دارید، باز می دارد. ترس ها و تردیدهای عمیق تان در بهانه هایتان نمایان می شوند.

بهانه هایتان را بیازمایید

روشی وجود دارد که شما می توانید به کمک آن بهانه هایتان را بیازمایید تا به معتبر بودن آن ها پی ببرید. فقط از خود بپرسید: آیا فرد دیگری هست که با همین بهانه توانسته باشد به جلو حرکت کند و با وجود همه اینها به موفقیت برسد؟)پ اگر با خودتان صادق باشیدف فوراً می فهمید که حداقل هزار نفر، هستند که وضعیت شان بسیار بدتر از چیزی است که شما تصور آن را می کنید، اما با این حال باز هم به موفقیت دست یافته اند. پس نگذارید بهانه هایتان بیش از این مانع پیشرفت تان شوند.

موانع بیرونی را شناسایی کنید

دومین نوع محدودیت ها، که مسبب ۲۰ درصد بقیه تنگناها به شمار می روند، عوامل بیرونی هستند، چنین موانعی به فعالیت یا عدم فعالیت افراد دیگر مربوط می شوند. اگر بدانید که هیچ گاه با شکست مواجه نمی شوید، هدف بزرگی که خود را برای رسیدن به آن آماده می کنید، چیست؟

توجه خود را معطوف مانع اصلیتان کنید

زمانیکه مانع اصلی را در هر حوزه از فعالیت تان مشخص کردید، مصممانه توجه خود ر مانند یک اشعه لیزری معطوف کوچک کدن آن مانع کنید. خود را با مشکلات کوچک حاشیه ای مشغول نسازید. از بین بردن این مانع بیش از هر کار دیگری می تواند به شما در دستیابی به مهمترین هدفتان کمک کند.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. مهمترین هدفی که در حال حاضر قادر به دستیابی به آن هستید، هدفی که می تواند بیشترین تاثیر را بر شرایط فعلی تان بگذارد، را مشخص کنید.
 2. مانع یا تنگنای مهمی که سرعت دستیابی شما به آن هدف را تعیین می کند، مشخص کنید. برای از بین بردن هر کاری می توانید انجام دهید.

«همواره به خاطر داشته باش که عزم تو برای دستیابی به موفقیت از هر عامل دیگری مهم تر است آبراهام لینکلن»

فصل دهم: خلاقیت تان را رها سازید

به دنبال کارهایی نباشید که هم سنگ قدرت تان باشید بلکه قدرتی را طلب کنید که هم سنگ کارهایتان باشد.  فیلیپس بروکس

شما درست در همین لحظه در درونتان از تمامی منابع ذهنی و توانایی های لازم برای حل هر گونه مشکل یا مقابله با بحران هایی که در طول زندگی با آن مواجه خواهید شد، برخوردارید. وظیفه شما آزاد ساختن این قوای ذهنی و متمرکز کردن آن ها برای عبور از تنگناها در اسرع وقت است.

پیامد ها را در نظر بگیرید

بررسی پیامدهای احتمالی هر عمل یا رفتار، روش مناسبی برای تعیین اولویت هاست.

آنچه مهم به شمار می رود، دارای پیامدهای احتمالی بزرگی است. چیزی که بی ارزش است، هیچ پیامد واقعی ندارد و انجام یا عدم انجام آن مهم نیست.

خلاقیت هایتان را با تمرین افزایش دهید

خلاقیت مثل یک عضله است. هرچه بیشتر از عضلات تان استفاده کنید، قویتر می شوند. تعریف صحیح خلاقیت صرفاً «پیشرفت» است. هرگاه شما از ذهن تان برای تغییر روش یک کار در جهت ایجاد نوعی بهبود در عملکرد آن استفاده می کنید، از خلاقیت محض بهره گرفته اید.

تفکرتان را سازماندهی کنید

راه ساده ای برای شکوفا کردن خلاقیت وجود دارد. تنها لازم است که از ذهن تان به گونه ای سازمان دهی شده استفاده کنید.از مشکلاتی که برای آن تنها یک توصیف وجود دارد، آگاه باشید. قبل از پرداختن به هر راه حلی، باید اول از آگاهی کامل در مورد مشکل برخوردار باشیم.

راه حل صحیح را بیابید

هرچه روش های توصیف یک مشکل بیشتر باشد، بیشتر می توانید راه حل را به شیوه هایی بهتر و خلاقانه تر توصیف کنید. تنها از طریق توصیف صحیح مشکل و راه حل آن، می توانید احتمال حل مشکل را تا ده، بیست، یا حتی پنجاه برابر افزایش دهید.

مشکل را به طور ذهنی حل کنید

دیگر روش قدرتمند برای رها ساختن خلاقیت، روش بیست نظری است. این روش قدرتمندترین روش کشف شده در تفکر خلاقانه و حل مشکل است.

بی درنگ اقدام کنید

خود را برای پذیرش بازخورد و خوداصلاحی آماده کنید. مهم نیست که چقدر این ایده خوب به نظر می رسد، چرا که این اولین حرکت در یک بازی بزرگ تر است.  اغلب راه حل به دست آمده تا حدودی با ایده اولیه متفاوت است، اما اقدام شما برای انجام نظریه ابتدایی است که نتایج زنجیره ای را پدید آورده و آنگاه به راه حلی که مدت ها بهدنبالش بودید، منتهی می شود.

هرگز فراموش نکنید، شما یک نابغه بالقوه اید و برای آنکه خلاقیت تان را شکوفا سازید، باید علاوه بر متمرکز ساختن انرژی های ذهنی تان بر روی یک مشکل خاص، از روش های مذکور نیز استفاده کنید، آن ها را امتحان کنید و نتیجه را مشاهده نمایید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. بزرگترین مشکلات را در نظر گرفته و آن را به شکل پرسشی که نیازمند یک راه حل است، بنویسید.
 2. وقتی بزرگترین مشکل خود را توصیف کردید، بپرسید «دیگر چه مشکلی وجود دارد؟« و «دیگر جه راه حلی وجود دارد؟»

«پاداش افرادی که بسیار بیشتر از درد ورنجی که متحول می شوند استقامت می ورزند، رسیدن به پیروزی قبل از موعد است  تد دابلیو انگستورم»

فصل یازدهم: بر بخش های نتیجه بخش تمرکز کنید

یکی از دلایل عمده ای که باعث می شود شما در اولین گام با مشکل مواجه شوید، این است که از اقدامات اساسی که در شروع کار شما را به موفقیت رساندند، فاصله می گیرید.

مهارت های اساسی شغل شما کدام است؟

مهارت های اساسی تان، اموری هستند که شما آن ها را بهتر از ۹۰ درصد از رقبای تان انجام می دهید. به هنگام مقابله با مشکلات اجتناب ناپذیر، ناکامی ها و شکست های زندگی کاری، باید مرتباً از خود بپرسید، ما در چه چیزی خوب هستیم، ما چه کاری را می توانیم بهتر از دیگران انجام دهیم؟ دلیل عمده به تعویق افتادن موفقیت ما چیست؟

موفقیت شما از تعداد معدودی از فعالیت هایتان خاصل می شود

کار را با زمینه تخصصی تان آغاز کنید. به عبارتی، روی کدام مشتریان بازارها یا محصولات به طور تخصصی کار کرده و زمان ،توجه وتلاش های خود را معطوف کدامیک از آنها می کنید؟ دلیل عمدهمشکلات شغلی شما، تمایل به گسترش فعالیت در زمینه هایی فراتر از زمینه های تخصصی و پا گذاشتن به حوزه هایی است که در آن ها از مهارت کافی برخوردار نیستند.

چگونه متفاوت و بهتر باشید؟

این تفاوت، کلید موفقیت در کار است.از بزرگترین مسئولیت های تان، تعیین یا گسترش حوزه تمایز رقابتی و سپس متمرکز ساختن تمامی اقدامات مربوط به بازاریابی و فروش تان در این حوزه است. هر شرکت باید از یک حوزه برتر برخوردار باشد. حوزه برتری شما چیست؟ این حوزه، نقطه قوت و برتری شما بهشمار می رود و برای مشتریانتان ارزش و اهمیت خاصی دارد. توسعه و بهره گیری از امتیاز رقابتی و حوزه برتری تان، کلید عبور از بحران هاست. گاهی، فقط پرداختن به کاری که آن را برای مشتریانتان بی نهایت خوب انجام می دهید، می تواند رونقی به اوضاع و احوال تان دهد.

از هسته مرکزیتان محافظت کنید

«سیاست قلعه» را در شغل خود اعمال کنید. در اینجا هشت نکته مهم برای یافتن و محافظت از هسته مرکزی تان ارائه می شود:

 1. قلعه شما شامل مهمترین تولیدات و خدمات شماست که امروز، بیش از هر چیز دیگری عامل رشد و سوددهی تان به شمار می روند.
 2. افراد مهم را تعیین کنید.
 3. فعالیت های اصلی تان در زمینه بازاریابی چیست؟ برای متمرکز ساختن زمان و منابع در این حوزه ها، به انجام چه کاری نیاز دارید؟
 4. مهمترین راه های فروشتان کدامند؟ این راه ها شامل فرایندها، افراد و روش هایی می شوند که بالاترین و قابل پیش بینی ترین سطح فروش، درآمد و گردش پول نقد را به دنبال دارند.
 5. محورهای سوددهی اصلی تان کدامند؟ برای تقویت این بخش ها، چه اقدامی را باید بی درنگ انجام دهید؟
 6. بهترین مشتریانتان چه کسانی هستند؟ برای اطمینان از همراهی آن ها با شما در دوره بحران، لازم است چه اقداماتی را انجام دهید؟
 7. به مهارت ها، ویژگی ها و خصایص شخصی تان بیندیشید؟ چه کاری می توانید در تمام طول روز انجام دهید که بیشترین سهم را در موفقیت و بقای شغل تان داشته باشد؟
 8. نهایتاً لازم است بخش های نتیجه بخش اصلی در شغل تان را شناسایی کرده و نتایج خاصی که باید هر روز، هر هفته و هر ماه برای داشتن، فروش، تحویل تولیدات و وصول درآمدها به آن دست یابید را مشخص کنید.

اگر انتظار دارید که از بحران ها عبور کنید، برخورداری از توانایی لازم در انتخاب بخش های نتیجه بخش و متمرکز ساختن انرژی و منابع بر بخش های دارای امتیاز رقابتی، ضروری به شمار می رود.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. مهمترین و پرسودترین تولیدات، خدمات و اقدامات تان را مشخص کرده و زمان و انرژی تان رابر آن ها متمرکز کنید.
 2. مهمترین مشتریان، بازارها و روش های فروش تان را مشخص کرده و ۸۰ درصد از وقت و هزینه خود را برای دستیابی به بیشترین نتیجه در رابطه با آن ها تخصیص دهید.

«اساسی ترین عامل در رسیدن به موفقیت استقامت است، استقامت یعنی تصمیم قاطع به این که هرگز اجازه ندهید انرژی یا شور واشتیاقتان با یاس و ناامیدی که ناگزیر به سراغتان می آید سرد وخاموش شود.  جیمز ویتکام ریلی»

فصل دوازدهم: بر اولویت ها متمرکز شوید

وقتی به یک مشکل حاد برمی خورید، توانایی تان در دقت و تمرکز می تواند تعیین کننده موفقیت یا شکست تان باشد. اصلی وجود دارد که می گوید با هر دقیقه ای که صرف برنامه ریزی شود، ده دقیقه در اجرا صرفه جویی می شود. اصلاً به مسائل کم اهمیت نپردازید. توانایی تان در پرسیدن و پاسخ دادن به این سوال شما را در مسیر درست نگاه داشته و اغلب شما را از مخمصه نجات می دهد.

روی کاغذ تفکر کنید

برای آنکه تمرکز خود را بر روی مهم ترین اولویت ها حفظ کنید، می توانید مجموعه ای از اقدامات را انجام دهید. اول از همه، روی کاغذ تفکر کنید. یک فهرست از اموری که برای حل مشکل و عبور از بحران باید انجام دهید، را بنویسید. گاهی ساده ترین راه حل برای یک مشکل شغلی، اخراج یک فرد یا مداخله سریع و به دست گرفتن کامل مسئولیت توسط خودتان است. اگر هم قادر به حفظ موقعیتی نبودید، بهترین راه، کناره گیری از آن است. همواره برای عبور از بحران به دنبال مستقیم و ساده ترین راه باشید.

یک لیست تهیه کنید

در ابتدای روز فهرستی که باید در طول روز انجام دهید را تهیه کرده و سپس هفت فعالیت مهمتان را شماره گذاری کنید-از خود بپرسید اگر امروز می توانستم تنها یک کار از این لیست انجام دهم آن کار کدام بود؟ آنگاه ترتیبی دهید که بتوانید بی درنگ فعالیت اولتان را آغاز کرده و با تمرکزی راسخ آن را ادامه دهید تا به پایان رسد. همواره، انجام این کار می تواند بزرگ ترین نتایج ممکن را در شغل یا زندگی تان در پی داشته باشد.

کارتان را اولویت بندی کنید

به هنگام پرداختن به اولویت ها در زمان بحران، از روش گروه بندی استفاده کنید. تمام توجه خود را به مشکلاتی معطوف کنید که در صورت اقدام فوری می توانید آن ها را از پیش رو بردارید.

در لحظه بحران همواره از خود، این سوالات را بپرسید: خود را برای شرایط و اوضاعی که قابل حل نیست بیهوده نگران نسازید از خود بپرسید از بین تمام کارهایی که می توانم انجام دهم اگر قرار بود تنها یک کار انجام دهم آن کار چیست؟ مفید ترین استفاده ای که در حال حاظر می توانم که از وقتم داشته باشم کدام است؟ با تمرکز بر مهمترین اولویت هایتان، موثر و سازنده تر می توانید به خود و شرکت تان در عبور از بحران کمک نمایید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. اقدامی را مشخص کنید که تنها شما قادر به انجام آن هستید و می دانید اگر به خوبی انجام گیرد، تفاوت زیادی را در گذر شما از بحران کنونی ایجاد می کند.
 2. جستجو را متوقف کنید. اقدام ساده و روشنی که می توانید فوراً برای از میان بردن مشکل انجام دهید، کدام است؟

«آنچه که می توانی را با آنچه که در اختیار داری درست در همان جا که هستی انجام بده.  تئودور روز ولت»

فصل سیزدهم: ضد حمله!

وقتی که اوضاع به هم می ریزد و تداوم کارتان در معرض خطر قرار می گیرد، شما باید مانند یک فرمانده نظامی در میدان جنگ، شروع به تفکر نمایید. در این بررسی چندین اصل استراتژی نظامی که طی قرن ها به شکست یا پیروزی افراد و گروه ها منتهی شده اند، مشخص شده است.

استراتژی ۱:هدفتان را مشخص کنید

اولین اصل در استراتژی نظامی، اصل هدف است.  بدین معنا که شما باید کاملاً هدفی که برای عبور از بحران ها بدان نیازمندید، را بشناسید. در اینجا نیازمند طرح ها،برنامه ریزی ها وافراد مناسبی هستید که در مشاغل خود به کار مشغول شوند. افراد باید کاملاً بدانند که از آن ها چه کاری می رود و هرچه که هست، باید تعهد دهند که موفق و پیروز می شوند.

استراتژی ۲ :جسورانه عمل کنید

دومین اصل مهم، اصل حمله است. لازمه این اصل، اقدام شماست، یعنی باید جسورانه به جلو حرکت کنید تا با سختی ها روبروشده و مشکلات را حل کیند. ناپلئون می گوید تا کنون هیچ نبرد بزرگی از موضع دفاعی پیروز نبوده است. از آنجا جایی که تمایل طبیعی تان به هنگام مواجهه با بحران، عقب نشینی است، شما باید در برابر این میل مقاومت کرده و در عوض شهامت حرکت به جلو، به دست گرفتن و کنترل اوضاع و حمله قاطع و مستحکم به سوی مشکلات را داشته باشید.

استراتژی ۳ :منابع تان را متمرکز کنید

سومین اصل اساسی، اصل تجمع منابع است، بدین معنا که شما باید بهترین افراد نیروها و منابع را در بخش هایی با پیروزی بزرگ متمرکز کنید که در آن احتمال بزرگ ترین پیروزی ها وجود دارد. فعالیت هایتان را به گونه ای بازسازی و سازمان دهی کنید که بهترین استعدادهایتان معطوف نتایجی شوند که می توانند شما را سریع تر از هر چیزی دیگری از بحران نجات دهند.

استرتژی :۴ انعطاف پذیر باشید

چهارمین اصل مهم، اصل مانور است. در رویکرد خود انعطاف پذیر و خلاق باشید. به انجام دقیق یک اقدام جدید، بر عکس آنچه که تاکنون انجام می دادید، فکر کنید. تمامی راه ها را برای خود باز بگذارید. بقا و پیروزی باید تنها مسئله مهم برایتان باشد.

استراتژی ۵:تمامی اطلاعات موجود را جمع آوری کنید

پنجمین اصل از استراتژی نظامی، اصلاطلاعات است. به کارگیری این اصل یعنی به دست آوردن تمامی اطلاعات در مورد شرایط. با افراد مختلف تماس بگیرید و به سراغ اینترنت بروید

استراتژی ۶:همه افراد را به کار گروهی وا دارید

ششمین اصل برای پیروزی اقدام گروهی است. همه افراد باید بدانند که اوضاع چگونه پیش می رود و دیگر افراد گروه چه می کنند. امید، یک استراتژی به شمار نمی رود. به خودتان نگاه کنید و منتظر یک پیروزی آسان نباشید. ناپلئون می گوید به شانس اعتقاد دارد البته به شانس بد و همیشه بر طبق آن نقشه می کشم. شما باید چنین کنید.

استراتؤی ۷: شما مدیر هستید!

هفتمین اصل از استراتژی نظامی، یکپارچگی فرمان است. همه باید بدانند که اختیار همه چیز در دست شماست. در اقدام برای حل یک بحران، شاید مهمترین خصیصه ای که شما می توانید داشته باشید، تعهد کلی تان به موفقیت، پیروزی و غلبه بر مشکلات، بدون توجه به بزرگی و نوع این مشکلات است. کلید پیروزی، تداوم حملات از جانب شما و حرکت بی وقفه به سوی جلوست.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. برای حل مشکل و گذر از بحران، هدفی که باید به آن دست یابید، که معمولاً یک هدف مالی است را مشخص کنید. مطمئن شوید که همه از این هدف آگاه هستند.
 2. ترتیبی دهید که مصمانه توجه تان، را معطوف این هدف درجه یک کرده و سپس در برابر وسوسه هایی که شما را ابتدا به انجام اموار کوچک می کشانند، مقاومت کنید.

«به نظر می رسد که موفقیت تا حد زیادی به صبر و استقامت وا بسته است ،صبر و استقامت درست در زمانی که دیگران دست از تلاس می کشند.  ویلیام فیدر»

 فصل چهاردهم:  گردش پولی ایجاد کنید

مهمترین مسئله مورد ملاحظه در هر شغل، جریان گردش پولی است. توانایی شما در برخورد با یک وقفه در جریان گردش پولی، نشانه هوش و قابلیت تان به عنوان یک تاجر یا صاحب شغل است. جلوی زیان های بیشتر را بگیرید. پیوسته با افراد کلیدی در داخل و خارج از محیط کارتان در ارتباط باشد.

وقتی درآمدها به طور غیرمنتظره ای کاهش می یابند

دلیل عمده کاهش جریان گردش پولی را معمولاً می توان در بخش فروش جستجو کرد. بدین معنا که میزان فروشی که شما برای بقا و رشد خود، بدان نیازمندید، بنا به دلایلی تحقق نمی یابد. شما با تکیه بر این بودجه ها که پیش بینی می کنید در موعد مقرر به دست تان برسند، اما چنین نمی شود، کل پول نقدتان را خرج کرده و در انتها با کمبود پول نقد مواجه می شوید.

شرایط تان را به دقت تجزیه و تحلیل کنیدوقتی که با یک بحران روبرو هستید، اولین چیزی که باید انجام دهید، این است که بنشینید و شرایط را به دقت بررسی کنید. امید یک استراتژی نیست و شما هرگز نباید به بخت و شانس تکیه کنید.

تقاضای مهلت کنید

اگر شرایطتان از لحاظ فقدان چول نقد، کاملاً وخیم و خطرناک است، می توانید از اقدامات خطرناک استفاده کنید. ممکن است هزینه برخی چیزها بیش از بودجه تخصیصی شما باشد و انجام گرفتن آن ها بیش از آنچه که توقع دارید، وقت بگیرد. تنها پس از گذشت چند سال از به راه افتادن یک کار است که نوسانات در جریان گردش چول کمتر شده و کنترل آن ها آسان تر می گردد.

همه جا برای یافتن پول نقد جستجو کنید

وقتی به یک بحران مالی برمی خورید، هر اقدامی که احتمالاً می توانید برای دستیابی به پول نقد در کوتاه مدت انجام دهید تا بقا و تداوم کارتان را تضمین کند، به عمل آورید.

خلاق باشید. هر چیزی را که می توانید، حداقل موقتاً به پول نقد تبدیل کنید. غرورتان را فراموش کنید. درست مثل یک فرمانده نظامی که کاملاً متعهد به پیروزی می شود، شما نیز به عنوان یک صاحب شغل، باید صد در صد متعهد به بقا باشید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. اگر با یک بحران مالی مواجهید فوراً بنشینید و اوضاع مالی تان را بررسی کنید، مشخص کنید چقدر پول دارید، جقدر از این پول، مال شماست و چقدر می توانید از منابع دیگر تهیه کنید.
 2. به هر قیمتی پول نقدتان را حفظ کنید. پرداخت ها را به تاخیر انداخته یا تقسیط کنید. در عین حال، از همه، چه مشتریان کنونی و چه مشتریان آتی بخواهید پرداخت هایشان را پیشاپیش انجام دهند.

«هرگز دست ار تلاش بر ندارید هرگز هرگز هرگز.وینستون چرچیل »

کلاس و دروه های آموزش فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید و کاهش لهجه 

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 05138911180 و یا 09303702299 تماس حاصل فرمایید. 

فصل پانزدهم: به مشتریانتان اهمیت دهید

هدف مشاغل، جذب و حفظ مشتریان است. مهمترین معیار موفقیت شغلی، سطح رضایت مشتریانتان است. وقتی با یک بحران مواجه می شوید، مشتریان راضی می توانند کلید بقا و تداوم کارتان باشند.

همواره حق با مشتری است

در موفقیت شغلی، دو اصل در رابطه با مشتریان وجود دارد. اصل اول می گوید: «همیشه حق با مشتری است» و اصل دوم این است: هرگاه دچار تردید شدید، به اصل اول رجوع کنید. مشتریان مانند یک هدف متحرکند، و از این رو شما باید به طور مداوم، پیشنهادات و فعالیت هایتان را در جهت رضایت مشتریان تعدیل و اصلاح نمایید که در غیر این صورت آن ها به سراغ دیگری خواهند رفت.

مشتریان حق انتخاب دارند.

اولین هدف شما در فروش، ترغیب مشتریان به خرید از شما به جای خرید از رقبای تان است. بنابراین، شما باید در رفتار با آن ها، چنان دقتی به خرج دهید که دوباره از شما خرید کرده و نهایتاً خرید از شما را به دوستانشان توصیه کنند. بخش اعظمی از موفقیت شغلی از ایجاد چنین حسن شهری در میان بازار ناشی می شود به نحوی که مشتریان در نزد دیگران به هاطر خرید از شما، اظهار رضایت و خشنودی می کنند. این عمل را تبلیغات شفاهی می خواهند و قدرتمندترین شکل تبلیغات موجود به شمار می رود.

به مسائل اساسی روی آورید

اگر در فروشتان با کاهش مواجه شدید، گامی به عقب برداشته و کارتان را در چهار حوزه مرتبط با نتایج مهم و کلیدی مورد بررسی قرار دهید: تخصص، تمایز، تفکیک و تمرکز بر مشتری. دومین مسئله مهم در تحلیل فروش، تعیین حوزه تمایزتان است. این حوزه مربوط به ویژگی یا مزیت تولید یا خدمات تان است که آن را نسبت به تولیدات و خدمات ارائه شده توسط رقبای تان، برتر و مطلوب تر می سازد.

بربهترین مشتریانتان متمرکز شوید

سومین عامل اساسی در افزایش فروش، تفکیک است. این امر مستلزم این است که شما ویژگی مشتری ایده آل و بازر مقصدتان را مشخص کنید. پس از تعیین دقیق حوزه های تخصصی، تمایز و تفکیک باید تمام تمرکز و توجه خود را به آن دسته از مشتریانی اختصاص دهید که احتمالاً زودتر از هر کس دیگر از شما خرید خواهند کرد. تمام مشکلات فروش و بازاریابی تان نتیجه انحراف شما از این چهار اصل اساسی خواهد بود.

فروش رو در رو را بیشتر کنید

عامل اکثر مشکلات شغلی را می توان در فروش پایین، کاهش درآمدهای حاصل از فروش و افت جریان گردش پولی جستجو کرد. راه حل اکثر مشکلات شغلی، فروش بالا یا افزایشی سریع در فروش و تسریع جریان گردش پولی است. با دو و سه برابر کردن زمانی که می توانید در بیرون صرف ارتباط مستقیم با افرادی کنید که قادرند از شما خرید کنند، خواهید توانست میزان فروش، درآمد و سوددهی تان را افزایش دهید.

پرسش اساسی و بنیادی فروش را مطرح کنید

یک پرسش بزرگ در رابطه با فروش وجود دارد که شما می توانید از آن در شغل تان و در رابطه با محصولات و خدمات تان استفاده کنید. توانایی شما در مطرح ساختن و پاسخ دهی به هر بخش از این پرسش اساسی و سپس به کارگیری این پاسخ ها برای به نمایش درآوردن یک فروش کامل و بی نقص، کلید اصلی رسیدن به موفقیت شغلی است. موفقیت شغلی نتیجه فروش بالاست. سریع ترین راه برای عبور از بحران کاری، تمرکز قاطعانه برای افزایش و بهبود وضعیت فروش برای داشتن مشتریان بهتر و بیشتر است.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. تولیدات و خدمات پرفروش و پرسود خود را مشخص کنید. سپس بهترین افرادتان را برای فروش هرچه بیشتر آن ها به بهترین مشتریان آتی تان بسیج نمایید.
 2. روش و روند فروش تان را بازبینی کنید و به دنبال راهی باشید تا آن را ترغیب کننده تر و جذاب تر سازید.

فصل شانزدهم: فروش را بیشتر کنید

راه دستیابی به سلامت شغلی، توانایی شما در یکسره کردن معامله و واداشتن مشتریان به تصمیم گیری و اقدام بر اساس پیشنهاد شما، امضای سفارش و پرداخت پول است. وقتی خودتان را در وسط یک بحران مالی می بینید، تنها راه حل بلندمدت، افزایش فروش و درآمدها در اسرع وقت است.

هیچ راه دیگری وجود ندارد

وقتی منابع مالی تان به طور چشمگیری کاهش می یابد، شما نمی توانید با کاهش هزینه، توانایی پرداخت بدهی های تان را بازیابید.

یک هنر و یک علم

فروش هم هنر است و هم علم. فروش، روش و روند کاری خاصی دارد. این روند کاری شامل هفت مرحله است. هفت مرحله فروش عبارتند از:

 1. مشتری یابی
 2. ایجاد اعتماد و رابطه دوستانه
 3. تعیین نیازهای مشتری
 4. معرفی تولید یا خدمات تان
 5. پاسخ دهی به ایرادات
 6. تمام کردن معامله

اگر می خواهید دائماً فروش داشته باشید، باید هر یک از این مراحل را به ترتیب اجرا کنید.

برای انجام معاملات، به یک تمام کننده نیازمندید

هر شرکت برای بقا و توسعه، باید دارای یک یا چند فرد باشد که کاملاً در فروش محصولات تخصص داشته باشند.

روش ۱۰۰ تماسی را به کار گیرید

اگر به خاطر فروش پایین، در کار و کسب تان با مشکل مواجه شده اید، روشی سریع، موثر و اثبات شده شده وجود دارد که به نتایج فروش تان رونق می بخشد. این روش چنین است: تصمیم بگیرید در اسرع وقت به سراغ صد مشتری احتمالی خود رفته و با آن ها صحبت کنید. تمام توجه خود را معطوف فعالیت های فروش نمایید. اقدامات تان را زود شروع کنید، سخت تر کار کنید. افراد را وادار کنید آنقدر خود را مشغول کار تماس و ملاقات با مشتریان نند که دیگر هیچ وقتی برای نگرانی یا فکر در مورد چیز دیگر نداشته باشند.

به دنبال گرفتن سفارش باشید

گام ششم در هفت بخش مرحله فروش «تمام کردن معادله» است. تنها سه راه برای افزایش فروش تان وجود دارد. اول اینکه می توانید تک فروشی های بیشتری برای مشتری های مختلف به عمل آورید. دوم، می توان فروش های بزرگتری را با مقادیر دلاری بالاتر برای هر مشتری داشته باشید. سوم می توانید مشتریان را ترعیب کنید پشت سر هم از شما خرید کنند. تمامی این سه روش مستلزم وجود افرادی برای تمام کردن معامله هستند.

به سراغ مشتریان خشنودتان بروید

مشتریان راضی امروزتان، بهترین منبع برای فروش مجدد و جذب مشتریان بیشتر هستند. وقتی به افزایش سریع فروش نیاز دارید، همواره حسی از ضرورت را برای خرید فروی ارائه دهید. در صورت لزوم، قیمت را کم کنید، تخفیف در نظر بگیرید و در کل هر اقدام دیگری که فکر می کنید باعث خواهد شد مردم فوراً از شما خرید کنند، را به کار گیرید.

به هر مشتری بیشتر بفروشید

در هر معامله، به دنبال راهی برای افزایش اندازه فروش باشید، یا مشتریانی را که یک محصول خریداری می کنند، به خرید محصولات دیگر ترغیب کنید. در پی فرصتی باشید برای فروش چندگانه و ترغیب مشتری به خرید چیز دیگری که خریدش را کامل می کند. شاید مهمترین کاری که می توانید انجام دهید، تمرکز بر آموزش بیشتر و بهتر در زمینه فروش برای افراد فروشنده و از جمله خودتان است.

فروش تان را به سرعت افزایش دهید

سریع ترین روش برای افزایش فروش، ارتقای کیفیت فروشندگان از طریق آموزش مداوم است. بهترین کلمه در ارتباط با فروش خواستن است. پیوسته بخواهید. خواستار تعیین قرار ملاقات باشید. کاملاً شگفت انگیز است اگر بدانید بسیاری از مشکلات کاری را می توان به سرعت و به آسانی از طریق ترغیب مشتریان به خرید از شما، خرید های مجدد، و معرفی شما به دوستانشان، حل کرد.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. کار خود و هر یک از فروشندگان را با دادن نمره ای از یک تا ده برای هر یک از هفت مرحله اساسی فروش، مورد بررسی قرار دهید. همه شما باید روی ضعیف ترین مهارت تان کار کنید.
 2. تصمیم بگیرید که همین امروز در اسرع وقت یکصد تماس جدید با مشتریان تازه به عمل آورید. از اینکه فروشی انجام بگیرد یا نه، نگرانی به خود راه ندهید. فقط بر روی تعداد تمرکز کنید.

فصل هفدهم: کارها را ساده کنید.

در بسیاری از اوقات معمول زندگی، از اینکه باید کارهای بسیار زیادی را در زمان بسیار اندکی انجام دهید، گیج و مستاصل می شوید. در زمان بحران، اغلب آنقدر کار بر سرتان می ریزد که دیگر توان انجام آن ها را ندارید. ساده کردن کارها به شما در پشت سر گذاشتن لحظات بحرانی کمک خواهد کرد. روند ساده سازی را با تعیین ارزش های واقعی تان آغاز کنید.

یک پرسش مهم

این پرسش مهم را از خود بپرسید: «واقعاً با زندگی ام چه می خواهم بکنم؟» آرامش ذهن و روان را والاترین هدف خود قرار دهید. در یک مسیر طولانی، هیچ چیز ارزش نابودی سلامت ذهنیو روانی را ندارد. اجازه ندهید چیزی شما را از انجام این کار دلسرد کند یا اتفاقات اطرافتان شما را نگران یا ناراحت سازد.

روش ده هدفی را به کار ببندید

تمرین آسانی برای ساده کردن کارها و تعیین خواسته های واقعی تان از زندگی وجود دارد. یک ورق کاغذ بردارید و فهرستی از اهدافی که دوست دارید در سال آینده یا زمانی در آینده قابل پیش بینی بدان دست یابید را بنویسید. فهرست تان را بر اساس اولویت و ترتیب مرتب کنید. با تهیه فهرستی از فعالیت هایی که از نظر اولویت و ترتیب منظم شده اند، به یک طرح و برنامه دست خواهید یافت. اکنون همه اقدامات تان تحت کنترل است.

بی وقفه فعالیت کنید

با مشخص هدف هدف اصلی و طرح مکتوب تان، گام بعدی این است که اقدامات خود را بر اساس طرح موجود آغاز کنید. هر کاری را که می توانید، انجام دهید. از این به بعد هر روز بر روی هدف اصلی و مهم تان کار کنید. حتی یک روز را هم از دست ندهید. این تمرکز قاطعانه بر یک هدف، حسی از نظم و شفافیت را تحمیل کرده و شما را با سرعت هرچه بیشتر به سوی ساده سازی و موفقیت بیشتر سوق می دهد.

۲۰ میلیون دلار را در ذهن خود تصور کنید

راه دیگری نیز برای شفاف سازی ذهن و آسان کردن زندگی وجود دارد: تصور کنید شبکه ای به ارزش ۲۰ میلیون دلار در بانک و ده روز فرصت برای زنده ماندن داشتید، چگونه زندگی تان را ساده می کردید؟ تصور کنید که هیچ محدودیتی در انجام کارها، داشتن چیزها یا رفتن به آینده برایتان وجود ندارد.

چهار روش برای تغییر زندگی

در دنیای واقعیت، تنها چهار روش برای تغییر زندگی، چه به لحاظ شخصی و چه حرفه ای وجود دارد:

 1. می توانید برخی امور را بیشتر انجام دهید.
 2. می توانید کمتر به امور دیگر بپردازید.
 3. می توانید کار تازه ای را آغاز کنید.
 4. می توانید به کلی از انجام برخی امور دست بکشید.

کارهای غیرضروری را کنار بگذارید

حقیقت این است که تنها راه کنترل زمان و ساده سازی زندگی، دست کشیدن از انجام برخی کارهاست. این امر، به وسیله در زمان بحران حیاتی به نظر می رسد. تعیین اولویت ها مستلزم تعیین کارهای تاریخ گذشته نیز می باشد. در کنار هر فهرست از کارهایی که باید انجام شود، یک فهرست از کارهایی که نیازی به انجامشان نیست هم ضروری است.

وقت خود را به نحوی متفاوت سپری کنید

واقعیت این است که شما نمی توانید زمان و وقت خود را ذخیره سازید، بلکه فقط می توانید زمان را طور دیگری سپری کنید. روش دیگر برای ساده کردن زندگی، طرح ریزی مجدد فعالیت های تان است. این امر به معنای جستجو برای یافتن راه هایی جهت کاهش، متراکم کردن و استحکام گام ها در یک جریان شغلی خاص است. در همین راستا خواهید توانست تمامی فعالیت های کم ارزش یا بی ارزشی که وقت گیر و در عین حال کم تاثیرند را از برنامه هایتان حذف کرده و نهایتاً درصدد یافتن راه هایی برآیید تا چندین کار را در یک فعایت ادغام کرده و سپس همه آن را به یکباره انام دهید.

نرخ ساعتی خود را تعیین کنید

روشی مناسب برای ساده کردن زندگی، تفکر درباره نرخ ساعتی است. اگر لازم نیست این کار فوراً انجام شود، پس بخش هایی از آن را که احتمالاً می توانید، به تاخیر انداخته یا به آینده موکول کنید، تا وقت بیشتری برای تفکر و اقدام توام با آرامش در زمان حال داشته باشید.

پیشاپیش برنامه ریزی کنید

شما می توانید با پیشاپیش برنامه ریزی کردن زمان و فعالیت های خود، به ساده شدن زندگی تان کمک کنید. شما باید برنامه هر ماه تان را پیشاپیش مشخص کنید. عزم شما در مصممانه انجام دادن مهمترین کارهایان، نه تنها به ساده سازی زندگی تان کمک می کند بلکه به طور چشمگیری بهره وری تان را نیز افزایش می دهد.

از همه کارها دست بکشید

وقتی شب هنگام به خانه می روید، بک راه بزرگ برای ساده ترین زندگی، این است که «از همه کارها دست بکشید». وقتی شما همه کارهایتان را متوقف می کنید، محدوده ای از سکوت را ایجاد می کنید که برای ذهن تان امکان آرامش و شفافیت را فراهم می کند. با حاکم شدن سکوت و خاموشی، هم از قدرت تفکر بهتر و هم از شفافیت بیشتر سود خواهید جست، خوددار و آرام تر می شوید و احساس می کنید با کفایت تر و کارآمدتر هستید.

کارها را به ترتیب اولویت انجام دهید

روابط تان را در درجه نخست اهمیت قرار دهید. در سلامت جسمی تان نهایت دقت را به خرج دهید. غذاهای مناسب بخورید و در خوردن اعتدال داشته باشید. درست زمانی که احساس می کنید هیچ وقتی برای استراحت، آرامش و ساده سازی زندگی تان ندارید، اختصاص دادن زمان برای این امور، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گرانبهاترین دارایی شما خودتان هستید. از خود به خوبی مراقبت کنید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. فهرستی از سه تا پنج چیزی که بیشترین اهمیت را در زندگی تان دارند، تهیه کنید و سپس ترتیبی دهید که بتوانید وقت بیشتری را صرف آن ها کنید.
 2. فهرستی از ده هدف خود تهیه کنید، مهمترین آن ها را انتخاب کرده و سپس یک روز را اختصاص دهید تا به آن دست یابید.

فصل هجدهم: انرژی تان را حفظ کنید

وقتی در کار یا زندگی شخصی تان با یک بحران مواجه می شوید، مراقبت کامل جسمانی، روانی و عاطفی از خود را باید در اولویت قرار دهید. در لحظه بحران، شما مانند قهرمانی هستید که در رقابتی مهم شرکت کرده است. قدرت شما در برخورداری از تفکری روشن و انجام اقدامات قاطعانه، چیزی است که برای ذر از بحران به آن نیازمندید.

زیاد بخوابید

اگر زندگی پرمشغله ای دارید، به هفت تا هشت ساعت خواب در شب نیازمندید. هیچ چیز بهتر از استراحت کافی، نمی تواند شما را در گذر از دوره بحران کمک نماید. با داشته هشت ساعت خواب در شبانه روز، انرژی بیشتری خواهید داشت، کمتر می خورید، همچنین هوشیارتر، شادتر و انعطاف پذیرتر بوده و از قابلیت بیشتری برای مواجهه با چالش ها و دشواری هایی که در لحظات بحرانی پیش روی دارید، برخوردار خواهید بود.

تجدید قوا کنید

لحظات بحرانی اغلب موجب تحلیل قدرت عاطفی تان شده، شما را فرسوده ساخته و اجازه نمی دهد کارها را به نحو احسن انجام دهید. گاهی اوقات، بهترین کاری که می توان در زمان بحران انجام داد این است که کاملاً دست از کار بکشید. با شفافیت و قاطعیت بسیار زیادی که از این کار به دست می آورید خواهید توانست کارهای خارق العاده ای را انجام دهید و نهایتاً خواهید فهمید که با سی و شش ساعت خودداری از کار، عملاً زمان و کارایی لازم تان را به دست می آورید.

غذا منبع اصلی انرژی تان است

رژیم غذایی تان را به دقت بررسی کنید. خودتان را به خوردن غذاهای سالم، سرشار از پروتئین و حاوی کربوهیدرات اندک عادت دهید. مغز شما مثل یک ابر کامپیوتر بزرگ است. وقتی در حرفه خود به کار مشغولید، مغزتان ۸۰ درصد از انرژی مورد استفاده کل بدن را مصرف می کند. زیاد آب بنوشید. از بدن خود به گونه ای مراقبت کنید که گویی یک ورزشکار تمام عیار و درجه یک هستید که می خواهید پا در میدان رقابت بگذارید.

بسیار ورزش کنید

نهایتاً برای حفظ سلامت و مراقبت خوب از خودتان هر هفته بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دقیقه، و هر روز سی تا شصت دقیقه ورزش کنید. وقتی با جدیت ورزش می کنید، مغزتان اندروفین آزاد می کند. اندروفین ها باعث می شوند شما خوش قیافه تر شده و با افراد دیگر مهربان تر شود. آن ها «نقطه انفجار» روانی تان را پائین آورده و به شما امکان می دهند حتی در پراسترس ترین شرایط، آرام و موثر باقی بمانید.

روزتان را درست آغاز کنید

نحوه ای که شما روزتان را آغاز می کنید، حال و هوای هر اتفاقی که در ساعات بعدی روز رخ می دهد. هیچ چیز مهم تر از سلامتی تان نیست. سختی ها می آیند و می روند، اما سلامتی همواره با شماست. هیچ اتفاقی در دنیای بیرون نمی تواند این حق را به شما بدهد که سلامتی و رفاه بلندمدت تان را فدای چیز دیگری کنید. زندگی تان ارزشمند است. به خوبی از خود مراقبت کنید، بخصوص در زمان بحران.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. با خودتان مثل یک ورزشکار حرفه ای که برای المپیک در حال تمرین است، رفتار کنید.
 2. تصمیم بگیرید که دست کم هر روز نیم ساعت ورزش کنید، حتی اگر این ورزش یک پیاده روی تند به هنگام صبح یا عصر باشد. این فعالیت، سطح استرس تان را پایین آورده و به شما کمک می کند عملکرد ذهنی بهتری داشته باشید.

فصل نوزدهم: ارتباط را برقرار کنید

شما درست در همین لحظه در درون خود از قوای ذهنی و روحی بزرگی برخوردارید که می توانید به کمک آن ها هر مشکلی را از پیش رو برداشته یا به هر هدفی که می خواهید برسید. اگر شما ازنظر روحی مستعد باشید، این نیرو را به صورت شعور الهی، یا قدرت خدا مشاهده خواهید کرد که در اختیار شماست. این یرو، همواره، در همه جا و همه وقت در اختیار شماست. فقط لازماست در هر مشکلی به آن رجوع کرده واز آن مدد گیرید.

از این قدرت نامحدود استفاده کنید

این قدرت می تواند هرگونه مشکلی را حل کرده، دشواری ها را برطرق نماید و به ذهن شما افکار و رویدادهایی را الهام کند که بتوانید به کمک آن هر مانعی را از پیش روی بردارید. قدرتمندترین راه برای هماهنگ ساختن خود با این ذهن برتر، ایجاد حالتی از ایمان، آرامش و امید سرشار از اعتماد به این است که همه چیز خوب پیش خواهد رفت. به نظر می رسد این حالت ذهنی، کاتالیزوری است که موجب فعال شدن و به کار افتادن این ذهن برتر در زندگی تان می شود. وقتی به این نیروی برتر متوسل می شوید، به طور خودکار و مداوم هر مانعی را که در مسیر رسیدن شما به هدفتان وجود دارد، برطرف می کند. برای استفاده از این نیروی بزرگ، اهداف شما باید در درجه اول، آرامش ذهن و سپس قاطعیت و سرسختی کامل در برابر چالش های پیش رو باشند.

به این قدرت اعتماد کنید

هرچه شما آرامتر باشید، نیروی روحی در حل مشکلات تان و بیرون آوردن شما از بحران سرعتر عمل خواهند کرد. گاهی این نیرو بی درنگ به کار می افتد. هرچه ایمان شما به آن بیشتر باشد، نیرو سریعتر، و گاهی به صورتی کاملاً غیرقابل انتظار به کمک تان می آید.

چشم هایتان را خوب باز کنید

باید به همه اتفاقات کوچکی که در اطرافتان رخ می دهد، به خوبی توجه کنید. راه حل مشکل شما ممکن است به شکل یک تماس تلفنی، مقاله یک مجله یا روزنامه، یا سخنی اتفاقی در زمانی غیرمنتظره باشد. با خودتان به طور مثبت و بدون تردید صحبت کنید تا در چارچوب ذهنی مناسبی بمانید.

به دنبال درس های ارزشمند باشید

این نیرو درس هایی را برایتان به ارمغان می آورد که با کمک آن می توانید به اهداف خود دست یافته و در آینده موفق و شاد باشید. همواره حوادث دور و برتان را درس عبرتی برای خود بدانید. در هر سختی و گرفتاری که تجربه می کنید، به دنبال یافتن درس عبرتی برای خود باشید. گاهی، ارزش این درس عبرت بسیار بیشتر از بهای خود مشکل است.

به مراقبه بپردازید

برای آنکه بتوانید مرتباً به این قدرت برتر دست یابید، باید زمانی را صرف خلوت کردن در سکوت و آرامش، عبادت یا تفکر در انزوای کامل کنید. به کارگیری روش مراقبه، مستلزم صرف حداقل سی دقیقه و در صورت امکان زمان بیشتری است. ذهن تان ممکن است از موضوعی به موضوع دیگر بپرد. اما شما باید همچنان آرام و بی حرکت بمانید.همانطور که ساکت و آرام نشسته اید، به ذهن تان اجازه دهید آزادانه به هر سو حرکت کند. بدین ترتیب ایده یا الهامی را دریافت خواهید کرد که بعدها پس از انجام آن معلوم می شود که دقیقاً همان کاری بوده که در آن لحظه باید انجام می دادید.

قانون جذب را به کار بیندازید

در حین نیایش و تفکر، شما قانون جذب را به فعالیت وامی دارید. عبادت، تفکر و مراقبه، احتمالاً قویترین روش هایی هستند که شما می توانید با استفاده از آن ها، از شر بحران های موجود در کار یا زندگی شخصی تان خلاص شوید. برای برقراری ارتباط مداوم با نیروی برتر زمان صرف کنید و انتظار مشاهده معجزاتی آشکار را در اطرافتان داشته باشید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. تصمیم بگیرید که هر روز نیم ساعت یا بیشتر با خود خلوت کرده و به مراقبه بپردازید.
 2. ایمان داشته باشید. کاملاً مطمئن باشید برای بزرگترین مشکل تان هم راه حلی وجود داردو این راه حل درست در زمان مناسب، برایتان آشکار خواهد شد.

  کلاس و دروه های آموزش فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید و کاهش لهجه 

  برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 05138911180 و یا 09303702299 تماس حاصل فرمایید. 

فصل بیستم: قدرت روحی، تعیین کننده شکست یا پیروزی

تنها چیزی که در زندگی یک مدیر یا زندگی هر شخص گریزناپذیر به نظر می رسد، بحران است. بحران به رغم تمام تلاش تان برای جلوگیری از آن و در زمانی که کمترین انتظار وقوع آن را دارید، به سراغتان می آید. تنها کاری که شما در مواجهه با بن بست های زندگی می توانید انجام دهید، واکنشی موثر و مناسب است. وقتی مشکلات مالی و شخصی تهدیدتان می کند و ظاهراً گرفتاری ها شما را گیج می کند، اینجاست که باید قدرت واقعی درونی تان را آشکار سازید.

همه به شما چشم دوخته اند

در زمان بحران، همه چشمها متوجه شماست. همه به طوری خاص، نسبت به رفتار و گفتار شما حساس هستند. شما به هنگام تصمیم گیری در مورد اقدامات کنونی تان، چقدر و تا چه اندازه به آینده می نگرید. مردان و زنان برتر و بی نظیر از چشم انداز بلندمدتی برخوردارند.

با ارزش ترین دارایی خود را بشناسید

با ارزش ترین دارایی شما در زندگی و کر، آبروی تان است. آبرو عبارتست از آنچه مردم در غیاب تان در مورد شما فکر کرده و صحبت می کنند. در هنگام بحران، وقتی با مشکلات و موانع مواجه می شوید و هر کاری که انجام می دهید، بیش از حد بزرگ جلوه داده می شود. در این حالت نسبت به مواقع عادی، رفتارتان می تواند تاثیر بسیار بیشتری بر آبروی تان داشته باشد. در زمان بحران است که شما شخصیت واقعی تان را نشان می دهید.

مقابل چالش ها بایستید

افراد قوی در برابر چالش های بزرگ برمی خیزند و افراد ضعیف در جا زده و رفتار ضعیف و نامناسبی از خود نشان می دهند. افراد قوی نفس عمیق کشیده و به شیوه ای درست و اساسی با بحران مقابله می کنند. در زمان بحران، اطرافیان نیاز دارند که شما را آرام، محکم و پایدار ببینند. وقتی اوضاع نابسامان است، عصبانی یا ناراحت نشوید. از انتقاد، سرزنش یا گله و شکایت نیز خودداری کنید. وقتی چیهایی بدی می شنوید مخصوصاً از اشتباهاتی که افراد دیگر مرتکب شده اند، مهربان، دلسوز و دوستانه رفتار کنید.

بحران را آرام کنید

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید در شرایط بحران انجام دهید، تاکید مجدد بر ارزش های خود و ارزش های سازمان تان است. پایه و اساس اعتماد به نفس، تعهد به ارزش هاست. با تکیه بر ارزش هایتان اعم از صداقت، درستی، راستگویی، خلوص نیت و رفتار صریح و درست، بهترین روش برای برطرف کردن بحران را مشخص کنید.

به راه حل بیندیشید

فردی که از قدرت روحی بالایی برخوردار است، افراد را به اندیشیدن در مورد راه حلهای موجود و کارهایی که می توان برای حل بحران انجام داد، وا می دارد.به اقدامات خاصی که درست همین حالا می توانید انجام دهید، فکر کنید. آنقدر افراد را مشغول یافتن راه حل کنید که هیچ کس وقتی برای نگرانی و ناراحتی برای حوادث رخ داده، نداشته باشد.

امتحان را پشت سر بگذارید

پاداش حل مشکلات، بدست آوردن فرصت برای حل مشکلات بزرگتر است. توانایی یک فرد را می توان با بزرگی مشکلاتی که به دوش او گذاشته می شود، تعیین کرد. هرگز از وجود یک مشکل، گرفناری یا بحران شکوه نکنید. در عوض آن را فرصتی برای رسیدن به قله های سعادت و خوشبختی بدانید.

عبور از موانع یا گیر کردن در پشت آن ها

لحظات بحرانی، لحظاتی گریزناپذیر و غیرقابل پیش بینی هستند. نحوه رفتار شما در این لحظات، یا بر اعتبارتان می افزاید یا حیثیت تان را ویران می کند. بارزترین ویژگی یک رهبر کنترل بحران به نحوی موثر و کارآمد است. به لحاظ ذهنی بهترین موقع برای کنترل بحران، قبل از وقوع آن است. از قبل تصمیم بگیرید که بدون توجه به اتفاقاتی که امروز یا در آینده ممکن است برایتان رخ دهد، همچنان آرام و خونسرد بمانید. وقتی که طوفانی غیرقابل جاتناب پایه های زندگی تان را به لرزه درآورد، شما از نظر ذهنی آماده خواهید بود که به بهترین نحو ممکن در برابر آن بایستید.

اقدامات مناسب در لحظه بحران

 1. فهرستی از سه تا پنج خصوصیتی که شما از وجود آن ها در دیگران لذت برده و آن را تحسین می کنید ودوست دارید دیگران بدانند شما هم از آن ها برخوردارید، را تهیه کنید.
 2. پیشاپیش تصمیم بگیرید هر اتفاقی که رخ داد، به هیچ دلیل ارزشهای تان را زیر پا نگذارید. شما همواره باید هماهنگ با بهترین ارزش هایتان رفتار کنید.

فصل بیست و یکم: همه راهکارها را با هم اعمال کنید

هیچ مشکلی نیست که شما نتوانید آن را حل کنید هیچ گرفتاری نیست که شما نتوانید بر آن فایق آیید هیچ بحرانی نیست که شما نتوانید با بکار گیری قوای شگفت انگیز ذهنی و شخصی تان آن را کنترل نمایید. به خود یادآوری کنید که تمام زندگی نوعی آزمون است و شما در این آزمون رد خواهید شد اگر و تنها اگر از مبارزه دست بکشید .در اینجا بیست ویک راهکار بیان می شود که شما می توانید به کمک آن ها اتفاقاتی که در هفته و ماه های سخت و دشوار پیش رو برایتان رخ می دهد را به طور کامل کنترل کنید.

 

 1. خونسرد و آرام باشید : نفس عمیقی بکشید و به هیچ وجه عصبانی یا ناراحت نشوید. با پرسیدن سئوالات مختلف. گوش دادن دقیقو فقط اندیشیدن به راه حلهای ممکن می توانید نقطه انفجار روانی تان را پایین آورید.
 2. به توانایی های خود اطمینان کنید :به خود یاداوری کنید که در گذشته با موفقیت از پس گرفتاری ها بر آمده اید و اکنون این مشگل را می توانید به خوبی رفع کنید. بدترین پیامد ممکن را مشخص کنید و سپس از عدم وقوع آن اطمینان پیدا کنید.
 3. شهامت حرکت رو به جلو را داشته باشید :مشکلات و شکست های پیش بینی نشده اغلب شما را فلج ساخته و باعث می شود واکنش مبارزه یا فرار رااز خود نشان دهید. به جای بها دادن به چنین احساساتی به اقدامات خاصی فکر کنید که می توانید فورا” برای اصلاح شرایط انجام دهید.
 4. حقایق را در یابید :بندرت پیش می آید که حوادث به اندازه ای که در ابتدا به نظر می رسند بد و نا گوار باشند. قبل از هر گونه تصمیم زمانی را صرف بررسی دقیق حادثه رخ داده کنید.
 5. کنترل اوضاع را به دست بگیرید : مسئولیت برخورد موثر با مشکل یا بحران را کامل و به طور صد درصد به عهده بگیرید. از مقصر دانستن یا سر زنش کردن دیگران خودداری کنید. اصلا” به گذشته فکر نکنید چرا که نمی توانید آن را تغیر دهید به آنچه که قادرید در آینده انجام دهید تمر کز کنید .
 6. جلوی ضرر و زیان ها را بگیرید. به خاطر آبی که ریخته شده، عزا و ماتم نگیرید.
 7. بحران را کنترل کنید. این آزمونی است که همواره بر سر راه رهبران، افراد بالغ و افرادی که مسئولیت های مختلفی را به عهده دارند، قرار می گیرد.
 8. مرتباً در تماس باشید. برای تمام افرادی که درگیر این بحران هستند، دقیقاً روند حوادث را بازگو کنید.
 9. محدودیت هایتان را بشناسید. مهمترین هدفتان را که به وسیله آن می توانید خود را از این بحران بیرون بکشید، مشخص کرده و سپس مانع اصلی تان را تعیین کنید.
 10. خلاقیت تان را رها سازید. شما یک نابغه بالقوه اید و می توانید برای هر مشکلی که با آن مواجه می شوید، راه حلی بیابید.
 11. بر حوزه های نتیجه بخش مهم تمرکز کنید. در هر زمینه کاری یا هر شرکتی به ندرت بیش از پنج تا هفت حوزه نتیجه بخش وجود دارد.
 12. بر اولویت ها متمرکز شوید. اصل ۲۰/۸۰ را در مورد تمامی کارهایتان به کار برید.
 13. ضد حمله! پس از ارزیابی شرایط، جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی مناسب، زمان شروع حمله فرا می رسد.
 14. گردش پولی ایجاد کنید. اکثر بحران های کاری و شخصی به نوغی با پول در ارتباط اند. رابطه گردش پولی به کسب و کار مثل نسبت خون به مغز است.
 15. به مشتریانتان اهمیت دهید. هدف از یک شغل، جذب و حفظ مشتریان در جهت حصول اطمینان از بقا و موفقیت کار است.
 16. فروش را بیشتر کنید. پولی که در جیب مشتریان یا حساب های بانکی آن هاست، هیچ نفعی برایتان ندارد. شما باید مصرانه از مشتریان بخواهید محصولات و خدمات تان را خریداری کرده و بهای آن را بپردازند.
 17. مسائل را ساده بگیرید. به نحوی برنامه ریزی کنید که تمام تمرکزتان معطوف آن ها باشد.
 18. انرژی تان را حفظ کنید. به سلامت جسمی تان کاملاً توجه کنید.
 19. ارتباط برقرار کنید. یک ذهن عام قدرتمند در اختیار شماست که می توانید به کمک آن هرگونه مشکلی را از پیش روی برداشته و به اهداف خود برسید.
 20. قدرت روحی، تعیین کننده شکست یا پیروزی تان است. وقتی که انسان تحت فشار قرار دارد، یا با مشکلات، شکست ها و بحران های گریزناپذیر روبرو می شود، شخصیت واقعی خود را نشان می دهد. به گونه ای رفتار کنید که گویی زیر ذره بین قرار دارید، هر چند که واقعیت نیز همین گونه است.
 21. تصمیم بگیرید تا رسیدن به موافقیت دست از تلاش برندارید. عزم شما به تدام کار و از پا نیفتادن، تضمین کننده موفقیت نهایی تان است.

  کلاس و دروه های آموزش فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید و کاهش لهجه 

  برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 05138911180 و یا 09303702299 تماس حاصل فرمایید. 

 

 


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299