صفحه اصلی » گوناگون » مقاله تجارت الکترونیک
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

مقاله تجارت الکترونیک

 

 

تجارت الکترونیکی را می توان انجام هر گونه امور تجاری بصورت آنلاین و از طریق اینترنت بیان کرد . این تکنیک در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته است و پیش بینی می شود بیش از این نیز رشد کند . تجارت الکترونیکی به هر گونه معامله ای گفته می شود که در آن هر گونه خرید و فروش کالا یا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد و به واردات و یا صادرات کالا و یا خدمات منتهی می شود . تجارت الکترونیکی معمولا کاربرد وسیع تری دارد ، یعنی نه تنها شامل خرید و فروش از طریق اینترنت است بلکه سایر جنبه های فعالیت تجاری ، مانند خریداری ، صورت برداری کالاها ، مدیریت تولید و تهیه و توزیع و جابه جایی کالا ها و همچنین خدمات پس از فروش را در بر می گیرد . البته مفهوم گسترده تجارت الکترونیک کسب و کار الکترونیک می باشد .

 

فصل اول :

تجارت الکترونیک

1-1   تاریخچه تجارت الکترونیک

انسان از ابتدای خلقت تا کنون روشهای تجاری متفاوتی را تجربه کرده است . در ابتدا سیستم تبادل کالا رایج بود . شکارچی گوشت را با سلاح عوض می کرد . این سیستم اشکالات فراوانی داشت . مثلا ممکن بود شکارچی نتواند سلاح سازی را پیدا کند که به گوشت احتیاج داشته باشد . در این صورت گوشتها فاسد می شدند . در بعضی تمدنها سیستم کالای محبوب به وجود آمد . در سرزمینی که گندم غذای اصلی مردم آن بود ، شکارچی گوشت را با گندم و گندم را با سلاح تعویض می کرد . این روش هم مشکلات زیادی داشت . کالای محبوب در سرزمینهای مختلف متفاوت بود . از طرف دیگر معیاری برای سنجش ارزش آن وجود نداشت و حمل و نقل آن هم مشکل بود بدون شک اختراع پول اولین انقلاب در زمینه تجارت بود . ارزش آن مشخص بود ، حمل آن آسانتر بود ، فاسد نمی شد و همه طاب آن بودند . فواید استفاده از پول به اندازه ای بود که حتی تا چند دهده قبل کمتر کسی انتظار یک انقلاب دیگر را داشت . ارتباط بین تجارت و تکنولوژی دیر زمانی است که وجود داشته و ادامه دارد . در واقع یک پیشرفت تکنیکی باعث رونق تجارت شد و آن هم ساخت کشتی بود . در حدود 2000 سال قبل از میلاد ، فینیقیان تکنیک ساخت کشتی را به کار بردند تا از دریا بگذرند و به سرزمینهای دور دست یابند . با این پیشرفت ، برای اولین بار مرزهای جغرافیایی برای تجارت باز شد و تجارت با سرزمینهای دیگر آغاز شد . اکنون ، شبکه جهانی اینترنت مانند همان کشتی است که نه تنها فواصل جغرافیایی ، بلکه اختلافات زمانی را نیز کمرنگ نموده و صحنه را برای نمایش دیگر آماده کرده است . ترکیب تجارت و الکترونیک از سال 1970 آغاز شد . برای گسترش و پذیرش تجارت الکترونیک لازم است که پیش نیازهای این تکنولوژی از جمله زیرساختار مخابراتی ، مسایل قانونی و ایمنی پیام رسانی مهیا شود . مهم ترین هدف در تجارت حال چه روشهای بسیار پیشرفته الکترونیکی استفاده کند و چه از روشهای سنتی و قدیمی – همانا دستیابی به پول و سود بیشتر است . طبیعتا در این میان ، نقش بانکها و موسسات اقتصادی در نقل و انتقال پول بسیار حیاتی است . هنگامی که در سال 1994 اینترنت قابلیتهای تجاری خود را علاوه بر جنبه های علمی و تحقیقاتی به نمایش گذاشت ، موسسات تجاری و بانکها در کشورهای پیشرفته اولین نهادی بودند که تلاش جدی خود را برای استفاده هر چه بیشتر از این جریان بکار انداختند . محصول تلاش آنها نیز همان بانکداری الکترونیک امروزی است . سپس به سرعت مشخص شد که اینترنت بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیتهای بانکداری  و اقتصادی بشمار می رود .

بانکداری و تجارت الکترونیک هم اکنون در جهان به عنوان یک بحث بسیار تخصصی و در عین حال ، بسیار پیچیده تبدیل شده ست و تطبیق آن با سیاستهای تجاری و اقتصادی در کشورهای مختلف نیاز به تحقیق و برنامه ریزی دارد  . در بررسی تاریخچه تجارت الکترونیک درمیابیم که بورسهای اوراق بهادار نیز موسسات دیگری بودند که به سرعت فعالیت خود را با روند پیشرفت اینترنت هماهنگ کردند و موفق شدند که در عرض مدت کوتاهی ، با توجه به برتریهای اینترنت در مقایسه با روشهای قدیمی ، به دلیل سرعت و دقت بالا ، به موفقیتهای بی نظیری دست یابند .

تجارت الکترونیک ، علی رغم جوان بودن در جهان شناخته شده و در سالهای اخیر رشد فزاینده و غیر قابل پیش بینی داشته است . این رشد تصاعدی حاصل استفاده از یک ابزار ، یعنی اینترنت می باشد . البته تجارت الکترونیک فقط در شاخصه ها یا کشورهای خاصی جا افتاده و استفاده می شود . برای مثال، در سال 1997 صنعت جهانگردی و توریسم مسئول 20 تا 30 درصد از فروشهای مجازی بودند .

1-2    تعریف تجارت الکترونیک :

تجارت الکترونیک انجام کلیه فعالیتهای تجاری با استاده از شبکه های ارتباطی کامپیوتری ، به ویژه اینترنت است . تجارت الکترونیک ، نوعی تجارت بدون کاغذ است . به وسیله تجارت الکترونیک تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم  برای حمل ونقل کالاها ، با زحمت کمتر و مبادلات بانکی شتاب بیشتر انجام خواهد شد . شرکتها برای ارتباط با یکدیگر محدودیتهای فعلی را نخواهند داشت و ارتباط آنها با یکدیگر ساده تر و سریع تر صورت می پذیرد . ارتباط فروشندگان با مشتریان نیز میتواند به صورت یک به یک با هر مشتری باشد . به عبارت دیگر ، تجارت الکترونیک نامی عمومی برای گستره ای از نرم افزارها و سیستم ها است که خدماتی مانند جستجوی اطلاعات ، مدیریت تبادلات ، بررسی وضعیت اعتبار ، اعطای اعتبار ، پرداخت به صورت روی خط ، گزارش گیری و مدیریت حسابها را در اینترنت به عهده می گیرند . این سیستمها زیربنای اساسی فعالیتهای مبتنی بر اینترنت را فراهم می آورند . هدف از بکارگیری تجارت الکترونیک ، ارائه روشی جدید در انجام امور بازرگانی می باشد . به واسطه این روش ، تاجران قادرند که محصولات و خدمات خود را به شکل تمام وقت و به تمام خریداران در سرتاسر جهان – مستقل از مرزهای جغرافیایی و ملتها – عرضه کنند . بسیاری از مردم ، تجارت الکترونیک را منحصر به خرید وفروش از طریق اینترنت می دانند ، در حالیکه این امر فقط بخش کوچکی از تجارت الکترونیک را تشکیل می دهد و این مفهوم اکنون گستره وسیعی از جنبه های مختلف تجاری و اقتصادی را در برگرفته است . به سادگی می توان هرگونه فعالیت تجاری و مالی بین موسسات و افراد را در حیطه الکترونیک گنجاند .

تجارت الکترونیک روش دیگری برای تبادلات الکترونیکی اطلاعات و انجام مبادلات تجاری است که یک پل الکترونیکی را بین مراکز تجاری ایجاد کرده است . تجارت الکترونیک با حجم کمتری از اطلاعات که لزوما در قالب یکسانی نبوده و بین مردم عادی رد و بدل می شود ، سر و کار دارد . تجارت الکترونیک در ابتدای پیدایش خود ، چیزی بیش از یک اطلاع رسانی ساده تجاری نبود و هرکس می توانست محصولات خود را با استفاده از صفحات وب بر روی اینترنت تبلیغ نماید . آمار منتشر شده از 500 شرکت نشان می دهد که حدود 34 درصد از آنها در سال 1995 و حدود 80 درصد در سال 1996 از روش فوق برای تبلیغ محصولات خود استفاده کرده اند . تا پایان سال 2010 بیش از 220 بیلیون دلار معاملات مالی توسط صدها سایت تجاری بر روی اینترنت انجام پذیرفت .

 

1-3    مزایا و معایب تجارت الکترونیک :

سوالی که ممکن است هم اینک مطرح شود این است که تجارت الکترونیک غیر از مواردی که پیش از این به آن اشاره شد چه فایده ای دارد .

1 . افزایش فروش

2 . افزاش درآمد

3 . افزایش سرمایه گذاری

4 . افزایش سطح رفاه زندگی مردم

5 . ایجاد فرصتهای تجاری جدید برای صنایع و بنگاهای بازرگانی

6 . افزایش فرصتهای جدید شغلی

7 . امکان ارائه خدمات و محصولات در سطح جهانی

8 . جلوگیری از اتلاف وقت و کاهش ترددهای بی مورد

9 . کاهش هزینه های سربار و ایجاد رقابت در سطح بین الملل

10 . دسترسی سریع به اطلاعات

11 . عدم حضور واسطه

12 . کاهش هزینه های تبلیغات

13 . ورود به بازارهای فرا منطقه ای در جهت بازاریابی جهانی

با افتتاح فروشگاه اینترنتی شما این قابلیت را دارید که با هزینه ای کم کالا و سرویس خود را در تمامی نقاط دنیا بازاریابی کنید و به فروش برسانید . در واقع شما مغازه ای دارید که در کل زمان روز و شب باز است و مراجعه کنندگان آن از تمام نقاط دنیا هستند ! یعنی میتوانید مطمئن شوید که یک تجارت راه اندازی کرده اید در تجارت الکترونیکی دیگر نیازی به واسطه و دلال برای فروش کالا نیست .وقتی در خرید و فروش سنتی رفت و آمدها میشد در تجارت الکترونیکی صرف شناسایی نیازهای مشتری شود .

تجارت الکترونیکی وارد شدن به بازارها را آسان کرده ، خریدار اینترنتی میتواند تنها با یک اتصال اینترنت از سرتاسر دنیا به فروشگاه شما متصل می گردد .

تجارت الکترونیکی موقعیت های تجاری جدید برای کارآفرینان در اینترنت ایجاد می کند با تجارت الکترونیک فروشنده قادر به تجزیه و تحلیل بهتر از نیازهای مشتری خواهد بود و خریدار اینترنتی قادر به ارزیابی بهتر قیمت ها و محصول مورد نیاز خود می باشد .البته همچون تمام فناوریها و تکنولوژیهای ساخت بشر معایبی هم در استفاده از تجارت الکترونیک وجود دارد ، برخی از این معایب به قرار زیر است:         1 . کاهش میزان تولید

2 . تاثیر ناشناخته آن بر روابط اجتماعی انسان

3 . کاهش تولید شرکتهای ورشکسته

1-4   بسترهای لازم برای تجارت الکترونیک :

– یک سیستم بانکی روان و دقیق

– قوانین گمرکی ، مالیاتی و بانکداری الکترونیکی

– کد تجاری محصول و ایجاد امنیت اطلاعات

– تهیه و تدوین نظام مالی اطلاعات و نظام حقوقی اطلاع رسانی ( کپی رایت )

– محرمانه بودن اطلاعات شخصی

– تطبیق مقررات ملی با مقررات متحدالشکل بین المللی

– همکاری دانشگاهها ، مراکز تحقیقاتی و سازمانهای مختلف

– پذیرش اسناد الکترونیکی توسط قوه قضاییه

– تامین ، صدور و بکارگیری کارت هوشمند

تامین خطوط ارتباطی پر سرعت و مطمئن و اغیجاد بستر مخابراتی به شکل بی سیم . –

1-5   محدودیتهای تجارت الکترونیکی :

تجارت الکترونیک هم محدودیتهای تکنولوژی و هم محدودیت های غیر تکنولوژی دارد . محدودیت های اصلی تجارت الکترونیک در زیر بیان شده است . اما با وجود این محدودیت ها ، پیشرفتهای هر روزه در فناوریهای جدید که موجب حذف قسمت زیادی از هزینه ها در تجارت الکترونیک می شود ، موجب شده استفاده کنندگان از تجارت الکترونیک هر روز بیشتر شود . محدودیت های تجارت الکترونیک محدودیتهای تکنولوژیکی تجارت الکترونیک محدودیتهای غیر تکنولوژیکی تجارت الکترونیک عبارتند از:

1- استانداردهای مورد قبول عام برای کیفیت ، امنیت . اعتبار وجود ندارد

2- نگرانی ، از امنیت مصرف کننده ها را از خرید می ترساند

3- پهنای باند کافی وجود ندارد

4- در تجارت الکترونیک فروشنده ناشناس است

5- ابزارهای نرم افزاری در حد مورد قبول نیست

6- سود تجارت الکترونیک به سادگی قابل اندازه گیری نیست

7- هنوز مشکلاتی در تطابق اینترنت و نرم افزارهای تجارت الکترونیک با برخی برنامه ها وپایگاههای داده وجود دارد

8- برخی خریدارها مایلند محصول خریده شده را لمس کنند و خود را با تجارت الکترونیک وفق نمی دهند

9- اینترنت هنوز گران است

10 – مردم هنوز به تبادلات بدون کاغذ اعتماد ندارند

های خاص دارد Web server11- علاوه بر سرویس دهنده ها شبکه نیاز به

12- با کمبود فروشنده و خریدار مواجهیم

1-6    مدلهای تجارت الکترونیک :

تجارت الکترونیک در مدلهای زیر است :

( تجارت اینترنتی بین دو بنگاه )B2B – Business to business 1 . تجارت

2 . تجارت  B2C – Consumer to consumer

( تجارت الکترونیکی بین بنگاه و مصرف کننده ) خرده فروشی

3 . تجارت   C2C – Consumer to Consumer

( تجارت الکترونیک بین مصرف کننده و مصرف کننده )

4 . تجارت  B2A – Business to Administration

( کلیه معاملات مالی و تجاری بین شرکتها و سازمانهای دولتی )

C2A – Consumer to Administration5 . تجارت

( هرگونه امور کسب و کار بین دولت و مردم )

G2G – Government to Business6 . تجارت

G2B – Government to Business7 . تجارت

G2E – Government to Employee8 . تجارت

P2P – Peer to Peer9 . تجارت

1-6-1   تجارت فروشنده با فروشنده – B2B :

اولین روش خرید و فروش معاملات الکترونیکی است و بیشترین عایدی را دارد . در این مدل ، همه افراد و خدمات مرتبط با تجارت بین المللی از قبیل : تامین کنندگان ، خریداران ، فرستندگان دریایی کالا ، پشتیبانی ، خدمات ( سرویس ها ) بازرسی ، اخبار بازاریابی و کاربریهای نرم افزار که موجب سهولت در امور تولید وخرید و فروش می شوند ، در یک محل گرد هم می آیند . بی تو بی در جایی استفاده می شود که بخواهیم خرید و فروش عمده را به کمک تجارت الکترونیکی انجام دهیم و خارج از حیطه خرده فروشان عمل نماییم ، چرا که خرده فروشی در اینترنت با خطرات بسیار همراه است ، زیرا مشتریان تمایل ندارند تا همه چیز را از روی اینترنت خریداری کنند شرکت کایسکو یکی از اولین شرکتهای بزرگی بود که جولای 1996 سایت تجارت الکترونیک خود را راه اندازی کرد . یک ماه بعد شرکتهای کامپیوتری

نرم افزارهای تجاری خود را که امکان فروش از طریق اینترنت را فراهم میکرد، به بازارMICROSOFT مانند شرکت :   عرضه کردند . به صورت طبیعی در بی تو بی فروش مستقیم منبع اصلی درآمد به حساب می آید ، مانند وقتی که یک فروشنده محصول خود را به یک فروشنده دیگر مستقیما می فروشد . با وجود این می تواند روی فروش مستقیم تاثیر بگذارد و این قاعده را بر هم بزند . در این نظام جدید ، مشکلاتی نیز وجود دارد ، از جمله اینکه رودر و نبودن مشتری و فروشنده باعث می شود که معامله به صورت مجازی صورت گیرد . این مشتریان برای دریافت اطلاعات بیشتر باید تلفن به مرکز اصلی وصل شوند ، اما هیچ تضمینی برای اینکه کسی در آن سوی خط باشد وجود ندارد .                                1-6-2   تجارت فروشنده با مصرف کننده :

بیشترین سهم در انجام تجارت الکترونیکی از نوع C2B  است که به معنای خرده فروشی می باشد. این نوع تجارت، با گسترش وب به سرعت افزایش پیدا کرد و اکنون به راحتی می توان انواع و اقسام کالاها را از C2B  خریداری کرد. C2B با راه اندازی سایتهایی چون AMAZONو CDNOW آغاز شد.

در تجارت الکترونیک در یک طرف معامله ، تولید کننده ( فروشنده ) محصول و در طرف دیگر ، خریدار (مصرف کننده نهایی ) قرار دارد . اما مشکلات امنیتی شبکه تاثیر منفی بر روی حجم معاملات گذاشته است و بسیاری از مشتریان نسبت به دزدیده شدن اطلاعات شخصی شان توسط هکرها ترسیده اند . در عین حال هنوز معاملات بسیاری در این مدل صورت میگیرد در ایران نیز این روش رونق دارد برای مثال می توان شرکت شهروند را مثال زد .

1-6-3    تجارت مصرف کننده با مصرف کننده :

در این مدل تجارت الکترونیکی ، مزایده ها و مناقصه های کالا از طریق اینترنت انجام می گیرد . مدل C2C شبیه یک سمساری است . ایده اصلی این مدل این است که مصرف کنندگان با یکدیگر بدون واسطه به خرید و فروش بپردازند . EBAY بزرگترین نمونه اولیه مدل C2C می باشد.

EBAY خود چیزی نمی فروشد و به عنوان واسطی بین خریداران و فروشندگان عمل می کند. به عنوان مثال EBAY  اجازه می دهد که فروشنده  قیمت اولیه خود را در حراجی قرار دهد و سپس شرکت کنندگان در حراج قبل از اتمام مدت باید روی کالای به حراج گذاشته شده اظهار نظر کنند.

سایتهای اینترنتی دیگر مانند   AUTOBYTEL و  CARSMARTنمونه هایی ازC2C  می باشند.

به دلیل ناچیز بودن هزینه تبلیغات در اینترنت ، استفاده از مدل سی تو سی برای فروش کالاها مورد توجه قرار گرفته است .

1-6-4   تجارت مصرف کننده با فروشنده :

در حالیکه بازار مصرف کننده روی خط روز به روز در حال گسترش است، بسیاری ازخریداران دریافته اند که شیوه انتخاب محصول بسیار متنوع است . چون وقتی که مصرف کنندگان ، سایتهایی را در ارتباط با فروش محصول مورد نظر خود می یابند ، یافتن خود محصول در آن سایت و به دست آوردن قیمت محصول اغلب کاری دشوار است . بنابراین ، برای راحت تر کردن امر خرید ، نیاز به روشهای جدید خرید و فروش اینترنتی است که در آن شرکتهایی مانند واسطه هایی بین مصرف کننده ها و فروشنده ها تلاش می کنند تا خریداران را به بهترین وجه در خریدشان کمک کنند. اساس کار آنها هم C2C می باشد.

1-6-5   تجارت نقطه به نقطه :

مدل تجارت الکترونیکی P2P برای تسویه حساب کردن شرکت کنندگان در حراج با فروشنده است که مشهورترین  آنها سرویس است که به نام PYAPA که در قسمت کارتهای هوشمند بیشتر به آن می پردازیم .

تجارت P2P  در چهار چوبی کار می کند که افراد بتوانند مستقیما با هم پول رد و بدل کنند در حالیکه سهم اصلی داد و ستد پولی را نقل و انتقالات رو در رو بر عهده دارد . فن آوری تلفنهای همراه تعداد افراد بیشتری را در داد و ستد غیر حضوری سهیم می کند .

با استفاده از سخت افزار MONDEX که زیر مجموعه MASTERCARD می باشد ،                                                                                          کاربران قادرند تا نقل و انتقالات الکترونیکی پولی خود را انجام دهند و پول خود را از یک کارت به کارت اعتباری دیگر منتقل نمایند . نحوه استفاده از تلفن همراه بدین صورت است که به جای فن آوری GSM  که استاندارد معمول ارتباطی بین تلفن همراه در بسیاری از کشورها ، به ویژه در اروپاست ، فن آوری دیگری تحت عنوان پروتکل بکارگیری نرم افزار کاربردی از طریق تجهیزات بی سیم که به اختصار WAP نامیده می شود جایگزین می گردد . در این شیوه جدید ، هر تلفن همراه از طریق مرکز تلفن با یک کامپیوتر سرویسگر مرتبط می شود و می تواند نرم افزار مورد نیاز کاربر خود را بر روی کامپیوتر مذکور فعال نمی یابد . بدین ترتیب ، استفاده کننده می تواند اطلاعات خود را از طریق کامپیوتر سرویسگر که خود از طریق اینترنت و یا شبکه های ارزش افزوده به مراکز تجاری و خدماتی متصل است ، ارسال و یا دریافت نماید .

1-6-6   تجارت فروشنده با ادراه :

این نوع تجارت الکترونیکی ، شامل تمامی مبادلات تجاری – مالی بین شرکتها و سازمانهای دولتی است . تامین نیازهای دولت توسط شرکتها و پرداخت عوارض مالیاتها  از جمله مواردی است که می توان در این گروه گنجاند .

تجارت A2B در حال حاضر روشی تازه قلمداد می شود ، ولی در آینده ای نزدیک ، زمانی که دولتها به ارتقای سطح ارتباطات خود تمایل و توجه نشان دهند ، به سرعت رشد خواهد کرد .

1-6-7   تجارت مصرف کننده با اداره :

مدل تجارت الکترونیکی A2C هنوز پدیدار نشده است ، ولی به دنبال رشد انواعA2B  وC2B  ، دولتها احتمالا مبادلات الکترونیکی را به حیطه هایی همچون جمع آوری کمکهای مردمی ، پرداخت مالیات بر درآمد و هرگونه امور تجاری دیگری که بین دولت و مردم انجام می شود ، گسترش خواهند داد

1-7   را اندازهی یک تجارت الکترونیکی :

امروزه تجارت B2C قسمت اعظمی از تجارت الکترونیک یا بهتر است بگوییم تجارت جهانی الکترونیک را در برگرفته چرا که هر شخص می تواند در این عرصه به رقابت پردازد .

شما نیز می توانید یک تاجر اینترنتی باشید هر چند که خدمات و یا محصولی که برای فروش دارید کم باشد اما اینترنت و عرصه وسیع تجارت اینترنتی به خرید و فروش شما نیز وسعت می بخشد و حتی امکان رقابتتان را با تجارت جهانی فراهم می کند اما چگونه می توانیم تجارت الکترونیکی خود را در دنیای پر رقابت تجارت جهانی امروز آغاز کنیم .

برای راه اندازی یک سایت تجارت الکترونیکی ابتدا باید فروشگاه اینترنتی مان را راه اندازی کنیم و به این منظور بایستی مراحل زیر را طی کنیم :

1- دامین وثبت آن

:URL صحیح یا  Name domainانتخاب

نامی که انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد

Amazon.com. که با یکبا شنیدن در ذهن بماند مثل

. این نام باید تجارت الکترونیکی شما را معرفی کند نام سایتتان را مناسب با نام تجارتتان انتخاب کنبد

. نام انتخابی باید کوتاه باشد ، تا مشتری با یک بار شنیدن آن را به خاطر بسپارد

2- طراحی و ساخت سایت

بهتر است در طراحی سایت فروشگاه خود به نکات زیر توجه کنید :

– یک کاتولوگ بر روی سایت برای صرفه جویی در وقت تهیه کنید که اطلاعات کامل راجع به محصولات و خدمات تجارت الکترونیک شما ، مثل قیمت گذاری ، خصوصیات محصولات ، و اطلاعات دیگر برای هر محصول یا خدمات را در بر داشته باشد .

یک بخش (FAQ) جهت پیش بینی و پاسخگویی مسائل و سوالات اساسی که ممکن است به ذهن خریدار برسد را در نظر بگیرید .

– اسکلت سایتتان به گونه ای باشد که مشتریان به آسانی بتوانند راجع به خرید انترنتی تصمیم گیری کنند ، و به سرعت خرید الکترونیکی خود را انجام دهند .

صحفه اصلی سایت شما ( Homepage)  مانند ویترین فروشگاه الکترونیکی شماست . و باید برمخاطب شما اثر گذار باشد .

مخاطب شما کودکانند ؟

افراد بازاری هستند ؟

عامه مردمند ؟

به این مسئله دقت کنید

در صفحه اول سیاست های زیر نیز به شما کمک می کند که مشتری شما از هر قشری جذب سایتتان شود

–  نام شرکت ، لوگو ( نشانه تصویری ) که تجارت اینترنتی شما را معرفی می کند را در صفحه اول قرار دهید.

– صفحه ای که آدرس و شماره تلفن ، فاکس و آدرس پست الکترونیک سایت شما را در بر دارد به طرز مشخص در صفحه اول قرار دهید.

– از صفحه اصلی که راجع به فروشگاه اینترنتی شما توضیح داده لینک دهید تا مشتریان بتوانند براحتی راجع به شما و امکاناتی که در اختیارشان قرار میدهید بدانند

– بهتر است یک قسمت جهت اخبار و معرفی محصولات داشته باشید که همیشه به روز شود این باعث می شود که خریدار اینترنتی زود به زود به سایتتان سر بزند

– سایت حفاظت از اطلاعات شخصی خریداران را برای خریداران اینترنتی خود توضیح دهید تا اعتمادشان را جلب کنبد و چه بهتر که این توضیح در صفحه اول قرار گیرد

– ساختار سایت فروشگاه اینترنتی شما به گونه ای باشد که مشترکی برای رسیدن به محصول مورد نظر خود مجبور نباشد کلیکهای زیادی بکند

– تعداد کلیکها را به حداقل برسانید . 4 الی 6 کلیک بهترین کارآیی را دارند . سعی کنید که لینکه نظر مشتریان را جلب کنند تا بدانند کجا را باید برای چیزی که دنبالش هستند کلیک کنند .

– سایتتان را با عکس ، انمیشن و موسیقی و دیگر چیزهای دیداری وشنیداری انباشته نکنید . از همان رنگها و قلمهایی که برای سایر ارتباطات مثل لوگو و یا بروشورها استفاده میکنید استفاده نمائید . مطمئن شوید که تصاویر به کار رفته بر کیفیت سایت می افزاید نه اینکه بازدید کننده را گیج کند و شما را از هدفتان دور نگهدارد.

– مطمئن شوید که نوشته ها به آسانی قابل خواندن هستند ، ممکن است نوشته های سیاه بر روی زمینه سفید زیاد با کلاس به نظر نرسند اما آنها برای خوانده شدن مناسب تر از نوشته های نارنجی بر روی زمینه بنفش هستند .

– صفحات نباید با تصاویر سنگین پر شده باشند چراکه زمان بار گذاری را افزایش میدهد . اکثر خریداران اینترنتی اگر بارگذاری یک صفحه بیش از 8 ثانیه طول بکشد ، جای دیگر کلیک می کنند و یا از اینترنت خراج می شوند .

1- اجاره فضا بر روی اینترنت (Host)

2- پرداخت الکترونیکی

3- تامین امنیت سایت

4- بازاریابی ، تبلیغ و جذب مشتری

5- بررسی وتحلیل سایت

پس از آنکه سایت شما طراحی و آماده شد میزبان و دامنه نیز برای آن مشخص بود زمان آن می رسد که محل مناسبی برای فروشگاه اینترنتی خود پیدا کنید :

. مکانی که مشتری به آن اعتماد داشته باشد و با آن آشنا باشد

. مکانی که پرداخت را برای مشتری آسان سازد

. مکانی که دنیا را از وجود سایت شما باخبر سازد

شکل1-1 : فلسفه تجارت الکترونیک

گاهی به آمار و ارقام

در سال 2010 (بیلیون دلار ) – براساس منطقهB2Cو  B2B جدول1-1 حجم تجارت

شکل 1-2 : زمان گسترش تجارت الکترونیک در مناطق مختلف جهان

1-8   تجارت الکترونیک در ایران :

ایران مانند دیگر کشورها ، دارای شرکتهای بسیار است که برای توسعه بازار خود به اینترنت وابسته اند . هدف مشترک این شرکتها از پایگاهایی که در اینترنت ایجاد می کنند ، همان توسعه صادرات است . متاسفانه فروش در شبکه اینترنت مخارج زیادی دارد و برای بسیاری مقرون به صرفه نمی باشد . شرکتهای بزرگ دنیا با سرمایه های کلان و پرسنال کافی ، پایگاههای تخصصی را برای مواردی چون صادرات و فروش تجاری ایجاد کرده اند . شرکتهای متعددی نیز در ایران دست به ایحاد چنین امکاناتی زده اند ، اما از آنجایی که هنوز هیچ متولی و مرکزیتی برای این پدیده وجود ندارد ، این سازمانها به صورت جزیره ای و خود محور اقداماتی را انجام می دهند که هنوز پروسه کامل تجارت را در بر نگرفته و به صورت مقطعی انجام می شود .

هیچ آمار دقیقی هم از کاربران اینترنت و استفاده کنندگان از کامپیوتر شخصی در دست نیست و هنوز به صورت یک طرح ملی به آن نگاه نشده است . بنابراین در مرحله کودکی و نوپایی است و نیاز به مراقبت و حمایت زیادی از طرف دولت دارد . دولت باید با ارایه یک طرح ملی ، فرهنگ خرید جامعه امروزی ایران را تغییر دهد . باید توجه داشت که سرمایه گذاری مالی و زمانی بر روی زمینه ای که در آینده حرف اول را خواهد زد مطمئنا باعث پویایی اقتصاد کشور خواهد شد .

خوشبختانه کشور ما از پشتوانه خوبی از نظر نیروی جوان برخوردار است و در نتیجه وظیفه ارگانهای دولتی و غیر دولتی ، وارد کردن این تکنولوژی به کشور و تشکیل دادن گروه های کاری ، بر ای کار سازمان یافته بر روی این تکنولوژی جدید است .

از سال 1381 پروژه موفقی بصورت آزمایشی با نام پرداخت   (WWW.pardakht.com) در ایران شروع گردید که با وجود همه مشکلات فوق الذکر راه حل مناسبی در تجارت الکترونیک ایران پدید آورده است . در این سیستم ابتدا خریدار وارد سایت اینترنتی فروشنده می شود و محصول یا محصولاتی را انتخاب و در سبد خرید خود قرار می دهد و پس از وارد نمودن اطلاعات ارسال کالا در سایت پرداخت ، خرید خود را نهایی میکند این اطلاعات جهت بررسی و تصمیم گیری در سایت اینترنتی به اطلاع فروشنده می رسد . فروشنده در صورت تمایل به ارسال سفارش رسیده را آماده کرده و پس از اعلام در سیستم اینترنتی ، پست آن را از فروشنده دریافت می کند و به دست خریدار می رساند و هزینه کالا به همراه هزینه ارسال را از خریدار دریافت می نماید واجد مالی پرداخت در دوره های زمانی مشخص با فروشندگان تسویه حساب می کند . کلیه مراحل عملیاتی سیستم از طریق اینترنت به اطلاع خریدار ، فروشنده ، شعبه پستی و مدیریت سیستم می رسد لازم به ذکر است این سیستم به گونه ای طرح ریزی شده که امکان اتصال به سیستم های الکترونیکی بانکی و موسسات مالی و اعتباری را داشته باشد و در کنار سیستم پرداخت هنگام تحویل قابلیت های پرداخت الکترونیکی نیز در آن پیش بینی شده است .

پرداخت زیر ساخت مناسب تجارت الکترونیک و تجارت در ایران است زیر بستر تعامل فروشگاه اینترنتی و فروشگاه الکترونیکی با خریداران در راستای فروش اینترنتی و خرید اینترنتی به همراه امکانات مناسب پرداخت اینترنتی با کمک اینترنت می باشد این سیستم خرید الکترونیکی و فروش الکترونیکی را تسهیل کرده است وحتی بدون نیاز به کارت اعتباری روش های نوین پرداخت الکترونیکی را نیز تدوین می کند سرویس دهی تجارت الکترونیک در همه زمینه ها از سیاست های کلی سیستم پرداخت می باشد که با هدف فرهنگ سازی خرید اینترنتی و فروش اینترنتی در ایران صورت می پذیرد . مشابه این سیستم در سایر کشورها نیز ایجاد شده که از آن میان میتوان به چین و کره جنوبی اشاره کرد که هر کدام متناسب با شرایط اجتماعی و اقتصادی خود فعالیت می نمایند .

 

 

فصل دوم :

پرداخت آنلاین

 

2-1   پرداخت الکترونیکی :

زمان شروع پرداخت الکترونیکی را می توان سال 1918 دانست ، یعنی هنگامی که بانک های فدرال روز آمریکا به انتقال وجوه از طریق تلگراف می پرداختند . پرداخت الکترونیکی اشکال گوناگونی دارد که می توان آن را به دو دسته اصلی تقسیم کرد :

1- سیستم های پرداخت برای معاملات عمده فروشی

2- سیستم های پرداخت برای معاملات خرده فروشی

در چنین مکانیسم هایی پرداخت به صورت برخط نیز وجود دارد د از طریق بررسی و کنترل زوایای مختلف سیستم ، اعمال می شود . تعدادی از ابداعات در محدوده پرداخت های الکترونیکی جزیی ( خرده فروشی ) به عنوان پول الکترونیکی شناخته شده اند . این ابداعات که در حال حاضر نیز در مرحله اول توسعه و پیشرفت قرار دارند ، بالقوه دارای این قدرت هستند که قواعد حاکم بر پول نقد را در مورد پرداخت های خرده فروشی به چالش کشیده و در عین حال می توانند معاملات خرده فروشی را هم برای مصرف کننده و هم برای تجار ساده تر و ارزانتر گردانند . در این زمینه ادعا شده است که پول الکترونیکی مفهومی جدید از کیف پول را ارایه نموده ، سیستم پرداخت تجاری را برای اینترنت به وجود آورده و راه دولت ها را برای پرداخت به صورت الکترونیکی ، تغییر داده و انقلابی را در گردش ارزش ( پول ) از طریق خطوط تلفن و امواج ( الکترونیکی ) پدید آورده است .

1. ویژگی های سیستم های پرداخت الکترونیکی :

. امنیت : ایمن ساختن اطلاعات به معنای جلوگیری از تحریف و دستیابی به اطلاعات توسط افراد غیر مجاز

. تقسیم پذیری : بیشتر فروشندگانن تنها کارتهای اعتباری را برای دامنه ای حداقل و حداکثر قبول می کنند . بنابراین هر چه دامنه قبول پرداختها را زیادتر کند امکان پذیرش بیشتری دارد

. قابلیت بررسی : سیستم باید بقدر کافی مستحکم باشد تا کاربران در صورت قطع برق پولها را از دست ندهند .

. گمنامی : این مطلب با حریم خصوصی ارتباط دارد یعنی برخی خریداران تمایل دارند هویت و مشخصات خریدهایشان گمنام باقی بماند .

. عدم تکذیب : یک سیستم پرداخت اینترنتی باید گروههای درگیر را مطمئن و متعهد سازد که گروهی نتواند معاملات را انکار کرده و یا بطور غیر قانونی از زیر شانه خالی کند .

2-2  پول الکترونیکی :

در سال های اخیر ، مصرف کنندگان تمایل چشمگیری برای انجام مبادلات الکترونیکی از خود نشان داده اند . کاهش هزینه و افزایش سرعت دسترسی به اینترنت و مزایای اقتصادی و اجتماعی تجارت الکترونیکی از دلایل اصلی توجه مردم به اینگونه مبادلات است . تجارت الکترونیکی واژه ای است که برای تجارت از طریق سیستم های اطلاعاتی – ارتباطی بکار می رود . در واقع پول الکترونیکی یک مکانیسم پرداخت ارزش ذخیره شده یا پیش پرداخت شده است که در آن مقداری از وجوه یا ارزش که برای مصرف کننده قابل استفاده است ، در یک وسیله و قطعه الکترونیکی ذخیره شده و در تصرف مشتری است .

امروزه این مسئله پذیرفته شده است که بانکداری الکترونیکی میتواند به دو جریان مجزا تقسیم  شود : یکی عبارت است از محصولات پول الکترونیکی ، به ویژه در شکل محصولاتی که ارزش ذخیره می کنند و دیگری عبارت است از تحویل یا دسترسی الکترونیکی به محصولات این ها محصولاتی هستند که به مصرف کننده این امکان را می دهند تا از وسایل ارتباطی الکترونیکی استفاده کرده و به این ترتیب به خدمات پرداخت قراردادی دسترسی داشته باشند . به عنوان مثال : استفاده از یک کامپیوتر شخصی و یا شبکه کامپیوتری ( نظیر اینترنت ) برای پرداخت کارت الکترونیکی یا ارسال دستوری برای انتقال وجوه بین حساب های بانکی از آنجایی که پول الکترونیکی همچنان در مراحل اولیه پیشرفت است ، هنوز تعریف واحدی از پول الکترونیکی وجود ندارد و اشخاص مختلفی پول الکترونیکی را به روش های متفاوتی تعریف کرده و توضیح داده اند :

جامعه اروپا در پیش نویس دستورالعمل خرید پول الکترونیکی را بدین گونه توصیف کرده است :

. بر روی قطعه ای الکترونیکی همانند تراشه کارت و یا حافظه کامپیوتر به صورت الکترونیکی ذخیره شده

. به عنوان یک وسیله پرداخت برای تعهد اشخاصی غیر از موسسه صادر کننده ، پذیرفته شده است . بدین منظور ایجاد شده است که به عنوان جانشین الکترونیکی برای سکه و اسکناس و در دسترس و اختیار استفاده کنندگان قرار گیرد .

. به منظور انتقال الکترونیکی وجوه پرداخت های با مقدار محدود ایجاد شده است .

مشاوره امور مصرف کنندگان آمریکا ، پول الکترونیکی را به این عنوان توصیف نموده اند : پولی است که به صورت الکترونیکی حرکت کرده و به گردش درمی آید و می تواند به صورت کارت هوشمند و یا کرات هایی که در آنها ارزش ذخیره ده ، یا کیف پول الکترونیکی ارایه شود . همچنین می تواند در پایانه فروش استفاده شده و یا بدون دخالت هیچ شخص دیگری و مستقیما به صورت شخص به شخص مورد استفاده قرار گیرد و نیز می تواند از طریق خطوط تلفن به سوی بانکها و یا دیگر ارائه دهندگان خدمات یا صادر کنندگان ( پول الکترونیک ) به حرکت درآمده و یا خرج شود .

2-3   ویژگی پول الکترونیکی :

. ارزش بر روی قطعه و یا وسیله الکترونیکی و به صورت الکترونیکی ذخیره می شود . محصولات گوناگون از لحاظ اجرای تکنیکی متفاوت هستند . در پول الکترونیکی مبتنی بر کارت یک قطعه سخت افزاری کامپیوتری که مخصوص بدان و قابل حمل بوده و نوعا یک ریز پزدازنده است ، در یک کارت پلاستیکی جای داده شده در حالیکه در پول الکترونیکی مبتنی بر نرم افزار ، از یک نرم افزار تخصصی و مخصوص که بر روی کامپیوتر شخصی نصب شده استفاده می شود .

. ارزش موجود در پول الکترونیکی به چند طریق و به صورت الکترونیکی منتقل می شود . برخی از انواع پول الکترونیکی امکان انتقال موازنه های الکترونیکی را مستقیما از یک مصرف کننده به دیگری و بدون دخالت شخص ثالث ( همانند صادر کننده پول الکترونیکی ) فراهم می آورند و از آنچه که بیشتر متدوال و مرسوم است آن است که تنها پرداخت های مجاز ممکن ، پرداخت از مصرف کننده به تاجر و همچنین امکان باز خرید ارزش پول الکترونیکی برای تجار است .

. قابلیت انتقال ، محدود به معملاتی است که سابقه آن ها ثبت و ظبط شده باشد . در اکثر روش ها و رویه هایی محصول ، برخی از جزئیات معاملات بین تاجر و مصرف کننده در یک پایگاه داده مرکزی ثبت و ظبط می شود که قابل نمایش دادن و ارایه هستند  در مواردی که معاملات به طور مستقیم بین مصرف کنندگان امکان پذیر باشد ، این اطلاعات بر روی دستگاه شخصی مصرف کننده ضبط می شود و تنها هنگامی می تواند از طریق دستگاه مرکزی نمایش داده شده و ارایه شود که مصرف کننده از طریق اپراتور ( عامل طرح ) پول الکترونیک قرارداد بسته باشد .

.تعداد شرکا و طرفینی که به نحو کا کردی و موثر در معاملات پول الکترونیکی دخیل و درگیر هستند ، بسیار بیشتر از معاملات قراردادی است . عموما در معامله پول الکترونیکی ، چهار دسته از افراد دخیل هستند : صادر کننده ارزش پول الکترونیکی ، اپراتور شبکه ، فروشنده سخت افزارها و نرم افزارهای خاص و ویژه ، نقل و انتقال دهنده و تسویه کننده معاملات پول الکترونیکی . صادر کننده پول الکترونیکی مهمترین شخص در این میان است در حالی که اپراتور شبکه و فروشنده ، ارایه کنندگان خدمات فنی هستند و نهادهای انتقال دهنده و تسویه کننده پول الکترونیکی ، بانک ها و یا شرکت هایی با ماهیت بانک هستند که خدماتی را ارایه می دهند که مشابه با خدماتی است که برای دیگر ابزارهای پرداخت بدون پول نقد نیز ارایه می شود .

. موانع فنی و اشتباهات انسانی می تواند اجرای معاملات را مشکل و یا غیر ممکن سازد در حالی که در معاملات مبتی بر کاغذ چنین مشکلی با این حجم وجود ندارد .

2-4  انواع پول الکترونیکی :

پول الکترونیکی را به روشهای مختلف تقسیم بندی می کنند ، در یکی از تقسیم بندی ها پول الکترونیکی را به دو دسته تقسیم می نمایند :

. پول الکترونیک شناسایی شده

این نوع پول الکترونیکی حاوی اطلاعاتی درباره هویت مالک آن می باشد که تا حدودی مانند کارتهای اعتباری است این پولها دارای قابلیت رد گیری می باشند و هویت دارنده آن قابل شناسایی ایت . قابلیت استفاده این پول در دو روش پیوسته و ناپیوسته امکان پذیر است .

. پول الکترونیکی غیر قابل شناسایی ( بی نام و نشان )

این پول دیجیتالی خصوصیت مخفی بودن هویت فرد دارنده اش ، را در بردارد ، و از این لحاظ درست مانند پول کاغذی سنتی عمل می کند . هنگامی که پول دیجیتال از حسابی برداشت شد بدون باقی گذاشتن هیچ اثری می توان آن را خرج نموده و با توجه به این نکته که هنگام ایجاد کردن پول دیجیتالی از امضاهای نامشخص استفاده می شود امکان پی گیری آن برای هیچ بانکی وجود ندارد . هر کدام از پولهای الکترونیکی فوق الذکر به دو دسته پول الکترونیکی نااپیوسته تقسیم می شود .

2-5  پرداخت همراه

پرداخت همراه روش پرداخت جایگزین و وفق پذیر جدیدی به خصوص در آسیا و اروپا به شمار می آید . در عوض پرداخت نقدی ، چک یا کارت اعتباری ، مصرف کنندگان می توانند تلفن همراه را برای طیف گسترده ای از خدمات ، محصولات دیجیتال و یا محصولات فیزیکی استفاده کنند . به عنوان مثال :

. موسیقی ، فیلم ، آهنگ ، بازی آنلاین و یا استراک اقلام ، تصویر زمینه و دیگر محصولات دیجیتال

. کرایه حمل و نقل ( اتوبوس ، مترو و یا قطار ) مترو پارکینگ و سایر خدمات

. کتاب ها ، مجلات ، بلیط و دیگر اجسام فیزیکی

چهار مدل اصلی برای پرداخت های تلفن همراه وجود دراد :

. پرداخت بر مبنای اشتراک پیام کوتاه

. صدور مستقیم صورتحساب موبایل

. پرداخت موبایل وب (WAP)

بدون تماس ( ارتباط میدان نزدیک )

پرداخت همراه در بسیاری از نقاط اروپا و آسیا به خوبی وفق یافته است . بازار مشترک برای تمام انواع پرداخت های همرا انتظار دارد تا سال 2013 مقدار معاملات به بیش از 600 بیلیون دلار در سطح جهان برسد ، در حالی که بازار پرداخت همراه برای کالاها وخدمات ، به استثنای معاملات بدون تماس و انتقال پول ، انتظار می رود به بیش از 300 بیلیون دلار در سطح جهان تا سال 2013 برسد .

برخی از راه حل های پرداخت تلفن همراه نیز در کشورهای در حال توسعه برای ریز پرداخت استفاده می شود .

2-6   پرداخت بر مبنای اشتراک پیام کوتاه :

مصرف کننده در خواست پرداخت را از طریق متن پیام کوتاه یا کد دستوری می فرستد و هزینه اشتراک بر روی قبض موبایل یا کیف پول موبایل او اعمال می شود . فروشنده مورد نظر از موفقیت آمیز بودن پرداخت مطلع می شود و پس از آن می تواند مانند سابق هزینه را واریز شده بپندارد .

از آنجایی که یک آدرس قابل اعتماد برای تحویل داده نمی شود ، این کالاها اغلب بصورت دیجیتال با استفاده از سرویس پیام چند رسانه ای برای ارائه موسیقی خریداری شده ، زنگ ، تصاویر پس زمینه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .

خدمات پیام چند رسانه ای همچنین می تواند بارکد را اسکن شده برای تایید پرداخت توسط فروشنده به او ارائه کند . این به عنوان بلیت الکترونیکی برای دسترسی به رویدادها و یا برای جمع آوری محصولات سخت استفاده می شود .

پرداخت های تراکنشی در آسیا و اروپا بسیار محبوب گشته است ، اما در حال حاضر توسط روش های دیگر پرداخت همراه انجام می گیرد از جمله پرداخت های وب همراه (WAP) پرداخت های همراه مشتری (جاوا MEAndroid   ) و قبض مستقیم صورتحساب موبایل به این دلایل :

. قابلیت اطمینان ضعف – پرداخت تراکنشی به راحتی می تواند با گم شدن پیام ، منجر به شکست شود .

. سرعت کم – ارسال پیام می تواند آهسته باشد و می تواند ساعت ها وقف فروشنده را بگیرد . مصرف کنندگان نمی خواهند بیش از چند ثانیه منتظر پرداخت بمانند .

. امنیت – رمز نگاری پیام کوتاه / کد دستوری در رابط رادیو به پایان می رسد ، سپس پیام متن فاش است .

. هزینه بالا – هزینه های بالایی در ارتباط با یان روش پرداخت وجود دارد .

. هزینه راه اندازی کدهای کوتاه

. پرداخت پول برای تحویل از رسانه ها از طریق سرویس پیام چند رسانه ای

. هزینه های حمایت از مشتری برای حسابرسی کاربری برای تعداد پیام های که از دست رفته و یا به تعویق افتاده است .

. نرخ پایین پرداخت ها – اپراتور هزینه های بالایی را در اجرا و حمایت از پرداخت های معاملاتی متحمل می شود که منجر به کاهش 30 درصدی میزان پرداخت ها به فروشنده است .

. پیگیری کم در فروش – پرداخت پس از آن که پیام ارسال شده است و محصولات دریافت گردید ، مصرف کنندگان قابلیت های کمی برای انجام دارند . برای آنها به یاد داشتن خرید کالا یا چگونگی خرید دشوار است .

2-7   صورتحساب مستقیم موبایل :

مصرف کننده با استفاده از گزینه صدور صورت حساب تلفن همراه در سایت تجارت الکترونیک ، مانند سایت بازی آنلاین پرداخت را انجام میدهد . پس از دو فاکتور تایید هویت مربوط به پی آی ان و رمز عبور یک بار مصرف ، حساب تلفن همراه مصرف کننده برای خرید شارژ می شود . این روش جایگزین پرداخت نیازی به استفاده از کارت اعتباری بانکی یا ثبت نام در سیستم پرداخت آنلاین مانند پی پال ندارد ، در نتیجه نیاز به بانک ها و شرکت های کارت اعتباری از سر برداشته می شود . این نوع روش پرداخت تلفن همراه ، که در آسیا بسیار رایج و محبوب شده است مزایای زیر را در بر دارد :

. امنیت – دو عامل احراز هویت و مدیریت ریسک از تقلب جلوگیری می کند .

. راحتی – بدون ثبت نام و عدم نیاز به هیچ ترم افزار جدید تلفن همراه

. آسانی – این گزینه ای دیگر در روند پرداخت است .

. سرعت – بیشترین معاملات در کمتر از 10 ثانیه به پایان می رسد .

. اثبات شده – 70% از خرید محتویات دیجیتال آنلاین در برخی از مناطق آسیا با استفاده از روش مستقیم موبایل انجام گرفته است .

 

 

2-8 موبایل وب (WAP)

مصرف کننده با استفاده از صفحات وب نمایش داده و یا برنامه های اضافی دریافت شده و نصب بر روی تلفن همراه پرداخت را انجام می دهد . این روش از وی آ پی ( پروتکل برنامه بی سیم ) به عنوان تکنولوژی زیر بنایی استفاده می کند و تمام مزایا و معایب وی آ پی را به ارث می برد . با این حال ، استفاده از مدل پرداخت وب آشنا ، مزایای زیر را خواهد داشت :

. پیشگیری در فروش این صفحات دارای یک آدرس اینترنتی است و می تواند نشانه دار شود تا ویزیت دوباره و یا به اشتراک گذاری با دوستان آسان شود .

. رضایت بالای مشتری از پرداخت های سریع و قابل پیش بینی

. سهولت استفاده از مجموعه ای آشنا از صفحات پرداخت آنلاین

با این حال ، بجز اینکه حساب تلفن همراه به طور مستقیم از طریق یک اپراتور شبکه تلفن همراه شارژ می شود ، استفاده از کارت اعتبار و یا پیش ثبت نام در سیستم پرداخت آنلاین مانند پی پال هنوز به همان اندازه مورد نیاز است . روشهای پرداخت موبایل وب در حال حاضر توسط تعدادی از اپراتئرهای شبکه تلفن همراه لازمالاجرا است . تعدای از مکانیسم های مختلف پرداخت واقعی را می توان در پشت یک مجموعه سازگار از صفحات وب استفاده کرد .

2-9   صورتحساب مستقیم اپراتور :

اتصال مستقیم به پلت فرم صورت حساب اپراتور نیازمند یکپارچگی با اپراتور است اما تعدای از مزایای زیر را به همراه دارد :

. سادگی – اپراتورها در حال حاضر ارتباط صورت حساب با مصرف کنندگان دارد ، پرداخت به صورت حساب افراد افزوده می شود .

. پرداخت آنی – بالاترین رضایت مشتری را در بر دارد .

. پاسخ دقیق – نشان موفقیت و دلایل شکست

. امنیت – برای محافظت از جزئیات پرداخت و هویت مصرف کننده

. بهترین نرخ تبدیل – از یک تک کلیک برای خرید و بدون نیاز به وارد کردن جزئیات بیشتر پرداخت

. کاهش هزینه های پشتیبانی مشتری

با این حال ، میزان پرداخت با استفاده از این روش در مقایسه با دیگر ارائه دهندگان خدمات پرداخت بسیار پایین تر است . نمونه هایی از ارائه دهندگان محبوب دنیا :

. 92% با پی پال

. 84-86% با کارت اعتباری 45-91،7 % با صدور حساب اپراتور در آمریکا ، انگلستان و کشورهای کوچک تر متفاوت اروپایی ، اما معمولا حدود 60 %

. با این حال ، در جهان یک استثنا برای قاعده وجود دارد ، در انگلستان ممکن است درصد بیشتر پرداخت ها به صورت حساب فروشنده از طریق سیستم پای فوریت در مقایسه با کارت اعتباری انجام گیرد .

2-10  کارت اعتباری :

سیستم پرداخت تلفن همراه وب شامل کارت اعتباری پرداخت ، به مصرف کننده اجازه می دهد تا در جریان پرداخت ، جزئیات کارت خود را برای خرید وارد نماید و این فرآیند آشناست اما هر ورودی از جزئیات بیشتر در تلفن همراه به منظور کاهش میزان موفقیت ( تبدیل ) پرداخت شناخته شده است . به این منظور مشتری می خواهد تا آنجا که ممکن است اطلاعات کمتری را وارد نماید و فرآیند پرداخت با سرعت بالاتری را انجام گیرد .

علاوه بر این ، اگر فروشنده پرداخت به صورت خودکار و ایمن بتواند شناسایی مشتریان و سپس جزئیات اطلاعات کارت را انجام دهد ، می تواند برای خرید های آینده این فرآیند را به سادگی تبدیل به تک کلیک برای خرید نماید .

2-11    کیف پول آنلاین :

شرکت های آنلاین پی پال ، پرداخت آمازون و پرداخت گوگل نیز گزینه های موبایل دارند . در اینجا برخی فرآیندهای پرداخت را برای این شرکت ها آورده ایم :

. ثبت کاربرد ، وارد کردن شماره تلفن خود ، دریافت پیام کوتاه از طرف ارائه دهنده همراه با کد پین .

. کاربرد کد پین دریافتی را وارد می کند ، شماره تلفن تصدیق هویت می شود .

. کاربر اطلاعات کارت اعتبار خود را صورت لزوم وارد ( یا یکی دیگر از روش پرداخت ) و پرداخت را تایید می کند . ( اگر حساب در حال حاضر موجود باشد ، این اطلاعات نیاز نیست )

. پرداخت بعدی

کاربر برای بار دیگر اطلاعات  PIN  را برای تصدیق وارد می کند

درخواست یک PIN به کاهش میزان موفقیت (Conversion)  پرداخت شناخته شده است . این سیستمها می توانند بصورت یکپارچه به طور مستقیم و یا اپراتورهای اعتباری و کارت پرداخت از طریق پلت فرم وب پرداخت همراه کار خود را انجام دهند .

2-12 بدون تماس نزدیک رشته ارتباطات

ارتباط میدان نزدیک (NFC)  است که عمدتا برای پرداخت پول در فروشگاهای فیزیکی ساخته شده و  برای خدمات حمل و نقل استفاده می شود . مصرف کننده با استفاده از تلفن همراه مخصوص مجهز به امواج کارت هوشمند تلفن خود را در نزدیکی ماژول خواننده قرار داده و اطلاعات رد و بدل می شود . بیشترین معاملات نیاز به انجام تصدیق ندارند ، اما برخی از آنها نیازمند تایید هویت با استفاده از پین می باشند که قبل از معامله کامل شده است . پرداخت می تواند از حساب پیش پرداخت کسر گردد و یا به حساب تلفن همراه شارژ شود و یا حساب بانکی به طور مستقیم دخالت کند .

روش پرداخت از طریق موبایل NFC  با چالش های قابل توجهی برای پذیرش گسترده و سریع ، سروکار دارد .

در حالی که برخی از تولید کنندگان تلفن و بانک ها به دلیل عدم حمایت از زیر ساخت ، اکوسیستم پیچیده ای از سهام دارن و استانداردها مشتاق به این کارند .

2-13    سرویس پرداخت  :

چهار مدل بالقوه پرداخت تلفن همراه :

. اپراتور محور مدل : اپراتور تلفن همراه به طور مستقل عمل می کند برای استقرار خدمات پرداخت تلفن همراه . اپراتور می تواند مستقل از کیف پول همراه حساب کاربری تلفن همراه (شارژ) ارائه می کنند . استقرار زیادی از اپراتور محور مدل به شدت با عدم اتصال به شبکه های موجود به چالش پرداخت . اپراتور شبکه موبایل باید واسط با استفاده از شبکه  بانکی پرداخت دسته خدمات پیشرفته تلفن همراه و تحت محیط بانکد رائه می کنند. خلبانان با استفاده از این مدل شده اند در کشورهای در حال ظهور راه اندازی شد ، اما آنها نتوانستند بیشتر از پرداخت تلفن همراه مورد استفده از خدمات را  پوشش نمی دهند . به پرداخت پول و اعتبار بالا محدود بودند.

. مدل بانک محور : اعزام بانک برنامه های کاربردی تلفن همراه یا دستگاه های پرداخت را به مشتریان و تضمین تجار اند مورد نیاز نقطه از فروش ( اعتباری ) قابلیت پذیرش اپراتور شبکه تلفن همراه به وسیله عنوان یک حامل ساده استفاده می شود .

. همکاری مدل : این مدل شامل همکاری میان بانک ها ، اپراتور تلفن همراه و حزب اعتماد سوم .

. مدل نظیر به نظیر : تلفن همراه به عنوان ارائه دهنده خدمات عمل می کند و به طور مستقل ارتباط را با موسسات مالی و اپراتورهای شبکه تلفن همراه را فراهم می کند

2012 ( % درصد ) 2010( % درصد ) 2006( % درصد ) روشهای پرداخت
15.4 11.1 4.2 الکترونیک
32.1 26.9 24.6 کارتهای اعتباری
14.2 10.8 6.0 کارتهای دبیت
16.7 18.5 19.5 وجه نقد
21.6 32.8 45.7 چک بانکی

 

جدول 2-1 : روشهای پرداخت الکترونیک در سالهای 2010،2006 و پیش بینی 2012

 

 

فصل سوم :

کاربرد تجارت الکترونیک

3-1  مقدمه :

با ورود به هزاره سوم ، شاهد رقابت فشرده همه دولتها و قطب های اقتصادی در جهان به ویژه در بخش تجاری هستیم . هر یک از صاحبان قدرت اقتصادی ، اعم از بنگاه ها و کشورها ، اتحادیه ها و تشکیل های منطقه ای به عنوان فعالان خرد اقتصادی ، و کشورها ، اتحادیه ها و تشکل های منطقه ای به عنوان قدرتهای کلان اقتصادی می کوشند تا سهم بیشتری از امتیازات ، لمکانات و فرصت های موجود در پهنه تجارت جهانی را بدست آورند . ولی پیشرفت علم وتکنولوژی ، وضعیت را به مرحله ای رسانده است که صاحبان قدرت اقتصادی به فرصت های موجود اکتفا ننموده و با ایجاد بسترهای لازم ، امکانات و فرصت های جدید را خلق می کنند .

یکی از مهمترین فرصتهای به وجود آمده برای تسهیل تجاری و افزایش رقابت مندی در سططح جهان ، استفاده از فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات است . تجارت الکترونیکی به عنوان مهمترین محصول و زاییده این فناوری های نوین می تواند فرصت مناسبی را برای کشورها در مبادلات داخلی و بین المللی فراهم نماید . امروزه با پیشرفت روزافزون و رشد چشمگیر ابزارها و تکنولوژی های ارتباطی مدرن ، و جایگزینی بسیاری از فعالیتهای سنتی در بخش تجارت نیز حرکت از سوی تجارت سنتی به سوی تجارت نوین ( الکترونیکی ) آغاز شده است .

کل تجارت بین المللی و پیش بینی نرخ رشد سالیانه آن در حدود 54 درصد ، شاهدی بر اثبات این ادعا است .در این میان، کشورهایی بیشتر توانسته اند از این فرصت به وجود آمده بیشترین بهره را ببرند که به وجود آئرنده و ترویج دهنده فناوریهای نوین و معتقد به اصل رقابت مندی برای حضور دربازارها بوده اند .

3-2   مسئله تحقیق :

در دنیای امروز ، فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن منجر به ایجاد ، تحولات چشمگیری در فرآیندهای اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی شده است به طوری که برخی از روال های موسوم قبل، منسوخ و جای خود را به شیوه های مرسوم هزاره ای سوم یا به اصطلاح (( مجازی )) داده است . امر صادرات نیز مستثنی از این مقوله نیست ، تجارت الکترونیکی و راهکارهای مربوط به کسب و کار الکترونیکی سبب تسهیل و تسریع مراحل صادرات شده است . تجارت الکترونیکی ، موانع جغرافیای و تفاوت شب و روز را از میان بر می دارد و باعث ارتقای ارتباطات و گشودگی اقتصادی در سطح ملی و بین المللی می شود . تجارت الکترونیکی طریق هدایت کسب و کار را تغییر می دهد و بدیت ترتیب باعث تبدیل بازارهای سنتی به شکل های جدیدتر می شود . با ورود به هزاره سوم ، شاهد رقابت فشردهتر دولت ها و قطب های اقتصادی در جهان به خصوص در بخش های تجاری هستیم و هر یک می کوشند سهم بیشتری از امتیازات ، امکانات و فرصت های موجود در پهنه تجارت جهانی را کسب کنند .

در این راستا تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مهمترین ابزارها ، حد زیادی شافزایش کارآیی تجاری ، آزاد سازی ، شفاف سازی اطلاعات و توسعه روابط علمی ، ، تجاری در سطح بینالملل برایکسب مزیت رقابتی و افزایش صادرات را در اختیار کشورها قرار می دهد . این ابزار عملا مزایای رقابتی وسیعی در اختیار کشورهای پشرو قرتر داده است . با مشکلات مختلفی که اقتصاد ایران از آن رنج می برد ، استراتژی های خاصی جهت توسعه کشور مطرح گردیده است ؛ از آن جمله استراتژی جهش صادراتی است که بین سهم نسبی کشور از جمعیت جهان و سهم نسبی آن از تجارت جهانی تعادل ایجاد کند و تجارت الکترونیکی یکی از ابزارهایی است که در این راستا می تواند به کشور و شرکت ها کمک کند .

با توجه به موارد ذکر شده می بایست به تجارت الکترونیکی به صورت جدی در کشور و شرکت ها نگریسته شود

با توجه به موارد ذکر شده ، در این تحقیق سعی بر آن است که به توانمندی های تجارت الکترونیکی با توجه به توانایی هایی که این تکنولوژی در اختیار سازمان ها و شرکت ها قرار می دهد بر صادرات فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی با توجه به مزیت کشورمان در این زمینه و سهم بالای این صنعت در اقتصاد کشور و همچنین با توجه به این موضوع که از 129 شرکت عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی ، 87 شرکت دارای سایت می باشند ، استفاده از این بخش از صنعت کشور از فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات ، تجارت الکترونیکی میباشد ، بپردازد .

3-3    اهداف تحقیق :

هدف کلی ما ، شناسایی توانمندی های تجارت الکترونیکی به ترتیب اولویت بر میزان صادرات فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی است . در این راستا اهداف فرعی زیر دنبال می شود :

1- بررسی میزان استفاده شرکت های صادر کننده فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی از ابزارهای تجارت الکترونیکی .

2- بررسی نقش کاربرد تجارت الکترونیکی در بهبود کارآیی فرآیند صادراتی ، افزایش درآمد صادراتی و کاهش هزینه صادراتی شرکت های صادر کننده فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی می تواند داشته باشد .

3- شناساندن مزایای کاربرد تجارت الکترونیکی به شرکت های صادر کننده و تشویق آنها به استفاده هر چه بیشتر از تجارت الکترونیکی در فعالیتهای شرکت به خصوص در حوزه صادرات .

3-4   مفهوم تجارت الکترونیکی :

از نظر توربان تجارت الکترونیکی عبارت است از ” خرید و فروش کالاها ، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه های رایانه ای نظیر اینترنت ” چافی تجارت الکترونیک را از دیدگاه های مختلف به صورت زیر بیان نموده است :

دیدگاه ارتباطات : انتقال اطلاعات : کالاها ، خدمات و یا پرداخت وجه توسط وسایل الکترونیکی .

دیدگاه بهنگام : خرید و فروش کالاها به صورت بهنگام .

دیدگاه خدماتی : ابزاری که به طور همزمان باینه و افزایش سرعت و کیفیت می گردد .

دیدگاه فرآیند تجاری : خرید و فروش اطلاعات و کالا ها به صورت بهنگام .

سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) تجارت الکترونیکی را چنین تعریف کرده است :

انجام تجارت کالاها و خدمات از طریق تار جهان گستر (WWW)  چه آن دسته از کالاها و خدماتی که قابلیت ارائه و تحویل از طریق تار جهان گستر را دارند و خواه آنهایی که این قابلیت در آنها وجود ندارد از نظر ریپروت و جاوسکی تجارت الکترونیکی عبارت است مبادله فناورانه بین بخش ها (افراد یا سازمان ها ) و فعالیت های الکترونیکی درون سازمانی و بین سازمانی که چنین مبادلاتی را تسهیل می کند .

3-5   بررسی توامندی های تجارت الکترونیکی بر عملکرد شرکت ها :

در تحقیق خود در سال 2002 مدلی را برای سنجش توانمندیهای تجارت الکترونیکی بر عملکرد شرکت ها ارائه کرده اند . Zhu , Kraemer در این مدل متغیرهای اندازه شرکت و نوع صنعت به عنوان متغیرهای کنترل در نظر گرفته شده است .

این دو نویسند ه استدلال می کنند که به کارگیری تجارت الکترونیک ، جریان اطلاعات را بهبود بخشیده و ناکارآمدی و هزینه معاملات را کاهش می دهد . در این تحقیق برای سنجش عملکرد شرکت ، از شاخص های مالی استفاده شده است .  به گونه ای که عملکرد ، در سه یعد سود دهی ، کاهش هزینه ها و کارآیی موجودی مورد بررسی قرار گرفته است .

 

 

3-6   تاثیر اینترنت بر ساختار صنعت ( محیط نزدیک )

تاثیر اینترنت را (( استراتژی و اینترنت )) پورتر در سال 2001 در مقاله خود تحت عنوان بر ساختار صتعت تجزیه و تحلیل کرده است . وی بیان می دارد که اینترنت صنایع جدیدی مثل حراجی های اینترنتی و بازرهای دیجیتالی را ایجاد کرده اما بیشترین تاثیر اینترنت در تسهیل بازآرایی صتایع موجود بوده است ؛ به طوری که هزینه های بالای ارتباطات ، جمع آوریب اطلاعات و یا انجام مبادلالت را که برای صنایع محدودیت های را ایجاد کرده بود ، کاهش داده است . برای مثال صنعت آموزش از راه دور ده ها  سال که بوجود آمده است ، اما اینترنت بر این صنعت اثر زیادی داشته اما آن را ایجاد نکرده است . فروش از طریق کاتولوگ نیز همین وضع را دارد و اینترنت تنها ظاهر آن را متحول کرده است .

جذابیت هر صنعتی ، صرف نظر از قدیم یا جدید بودن آن توسط پنج نیروی اصلی رقابت تعیین می شود . رقابت بین شرکت های موجود ، موانع ورود رقبای جدید ، تهدید محصولات و خدمات جانشین ، قدرت چانه زنی تامین کنندگان و قدرت چانه زنی خریداران .

این پنج عامل چگونگی تقسیم ارزش اقتصادی ایجاد شده توسط هر محصول ، خدمات یا فناوری را بین شرکت های موجود ، مشتریان ، تامین کنندگان ، تازه واردین و جایگزین ها تعیین می کند . بر خلاف تصورات رایج ، افزایش سرعت تغییرات فناوری ، تجزیه و تحلیل صنعت را ارزشمندتر ساخته و علی رغم همه این تغییرات هنوز هم این پنج نیرو عوامل تعیین کننده سود آوری .

3-7   پارادایم گزینشی دانینگ :

مدل دیگری که تاثیر قابل توجهی کسب و کار الکترونیکی بر صادرات و تجارت بین الملل را توضیح می دهد ، مدل دانینگ ( پارادایم گزینشی دانینگ ) است ، که بر اساس الگوی گزینشی ارائه شده است .

الگوی گزینشی را الگوی OLI می نامند . این الگو برای اولین بار توسط دانینگ در سال 1976 بیان شد و برنده جایزه نوبل اقتصاد گردید . این الگو بیان می کند که شکل فعالیت تجارت بین الملل به تعامل رفتار سه مجموعه از مزایا بستگی دارد .

1- مزیت رقابتی حاصل از تملک : این مزیت نشان دهنده برتریهای خاص شرکت های فعال در فعالیت های تولیدی فرامرزی می باشند، مثل قیمت پایین و توزیع پیشرفته وخدمات پس از فروش گسترده و …

2- مزیت رقابتی ناشی از موقعیت جغرافیایی محل : این مزایا به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی شرکت ها می باشد . برای مثال اگر یک شرکت تولید کننده قهوه برزیل که بزرگترین منطقه تولید کننده قهوه خام است نزدیک باشد ، از یک نوع مزیت محلی برخوردار است . نزدیکی به بازار مصرف ، مواد اولیه ، منابع تولید ، حاده ها و … این مزایا را ایجاد می کند .

3- مزایای ناشی از درونی کردن : این مزیت حد و میزانی است که شرکت های دارای مزایای 0 را با فرآیند درونی L  ناشی از قرار گرفتن کشورهایی خارجی از طریق مزیت کردن ترکیب کنند . فرآیند درونی کردن یعنی اینکه بازارهای یک کشور محصولات شرکت های خارجی را همانند محصولات شرکت های خود بدانند و با آغوش باز آن ها را پذیرا باشند .

3-8   تاثیر تجارت الکترونیکی بر توسعه صادرات :

حال سوال این است که با توجه به مفاهیم فوق تجارت الکترونیکی مفاهیم فوق تجارت الکترونیکی به طور عملیاتی چه تاثیری می تواند بر فرآیند صادرات داشته باشد . در این رابطه تحقیقات زیادی انجام شده است که به آنها پرداخته می شود .دو پدیده جهانی شده و تجارت الکترونیکی چالش ها، فرصت های رقابتی زیادی را برای سازمانهای کوچک و بزرگ به همراه داشته است . شرکتهای کوچک و متوسط به طور خاص با این فرصت های جدید در حال رویارویی هستند . اگر چه بیش از نیمی از میزان اشتغال و ارزش افزوده کشورها به این شرکتها مربوط می شود اما با این وجود به طور مناسب و در خور توجه در فعالیت های صادراتی و تجارت الکترونیکی فعال نمی باشند . آنکتاد مهمترین مشکا و مانعی که این شرکت ها در امر صادرات با آن مواجه هستند فقدان سرمایه و ظرفیت کافی و پیچیدگی ها و دشواری های مربوط ارائه خدمات به آن ها ارائه می کند که می توان به واسطه آن با کاهش هزینه های مربوط به گستره های جغرافیایی این موانع را تا حد ممکن حذف کرد . گسترش جهانی تجارت الکترونیکی باعث افزایش صادرات از طریق اینترنت شده است . شکرت های صادراتی به طور فزاینده ای در حال تلاش در راستای شناسایی توان بالقوه اینترنت برای تقویت فعالیت های صادراتی موجود و یافتن مشتریان صادراتی جدید ، می باشند . اینترنت می تواند ابزار موثر بازاریابی برای صادرکنندگان باشد . استفاده موثر از اینترنت راهی کم هزینه ورود به بازارهای جهانی برای شرکت هایی است که قصد دارند به حیطه صادرات وارد شوند . این موضوع به طور ویژه ای برای شرکتهای کوچ و متوسط و شرکت هایی که در بخش کوچکی بازار جهانی فعالیت دارند مطرح می باشد . تئو بیان می کند که برای صادر کنندگانی که فاقد منابع مالی ضروری و منابع انسانی برای امر تحقیقات بازاریابی رسمی می باشند ، اینترنت فرصت هایی جهت پشتیبانی از فعالیت ها جمع آوری اطلاعات رقابتی مرتبط با بازار را به منظور برنامه ریزی صادراتی و ایجاد استراتژی های صادرات فراهم می کند . شرکت های استفاده کننده از اینترنت نه تنها می توانند از آن به عنوان یک ابزار موثر برای برقراری ارتباطات جهانی سود ببرند بلکه می توانند با هزینه های پایین تری با مشتریانی که از نظر جغرافیایی بسیار دور افتاده هستند وارد معاملات بین المللی شوند .

امروزه جهانی شدن به ضرورتی انکارناپذیر برای شرکت ها و کشورها تبدیل شده است . با وجود اینکه تعریف واحدی از جهانی شدن وجود ندارد اما یک ویژگی عمده جهانی شدن که بر آن توافق نظر وجود دارد ایجاد یکپارچگی در اقتصاد ، سیاست ، محیط ، توسعه اجتماعی و … می باشد . فناوری اطلاعات شامل نقش های مختلفی نظیر تولید ، توزیع و مصرف اطلاعات می باشد این فعالیت ها راسانه های گوناگون از رادیو گرفته تا ماهواره و اینترنت را شامل می شود .

دچمپ معتقد است که در بستر جهانی شدن ، توسعه فناوری اطلاعات باعث افزایش غنای اطلاعات جانعه می شود . در صورتی بخش های مختلف جامعه به خصوص بخش بازرگانی از غنای اطلاعاتی کافی برخوردار باشد ، انتظار حضور موفق شرکت ها وکسب و کارهای بخش های مختلف آن جامعه در عرصه رقابت و بازارها جهانی می شود .

همه عوامل با اثراتی که بر روی هم می گذارند ، در نهایت به توسعه صادرات منجر می شوند . به عبارت روشنتر توسعه صاردات وابسته به غنای اطلاعاتی است که آن هم به نوبه خود وابسته به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و به خصوص تجارت الکترونیکی می باشد .

به زعم لورنس ، مطابق با شکل تجارت الکترونیکی از طریق مزایایی نظیر :

1- تحول مدام در محصولات و شرکت ها

2- تخصصی کردن شرکت ها در وظایف و نه در محصولات تئوری مزیت رقابتی در تجارت بین الملل .

3- جایگزین کردن تجارت درونداده ها و خدمات واسطه ای به جای محصولات شناخته شده .

4- سازمان دهی مجدد ساختار صنعتی

5- کوچک سازی شرکتها و افزایش تعداد آنها ، به تعداغ جهانی شدن و حضور شرکتهای فعال در کشورهای جهان سوم و در نتیجه به توسعه صادرات و بهبود فرآیند صادرات کمک می کند .

به اعتقاد لورنس ، اثرات اقتصادی تجارت الکترونیکی نیز نقش موثری در توسعه صادرات و افزایش حضور جهانی کشورهای جهان سوم دارد ، عوامل مجدد این اثرات اقتصادی را می توان در موارد نظیر :

1- افزایش بهره وری ، کاهش هزینه تولید و در نتیجه کاهش فشار بر قیمت ها و حفظ تورم در سطح پایین .

2- ورود شرکت های تازه وارد جهت تامین تقاضای فعلی .

3- ایجاد محیطی پویا و خلاق در راستای تاسیس وو تشکیل شرکتهای جدید .

4- افزایش کسب و کارهای کاملا جدید .

5- فازی شدن مفهوم کشور مبدا برای کالا و خدمات خلاصه کرد .

یکی از مهمترین عوامل مزیت رقابتی در تجارت بین الملل هزینه مبادله است . به نظر جیمز ، تجارت الکترونیکی از طریق عوامل شکل منجر به توسعه صادرات می شود :

1-ساده سازی و تسهیل روند تامین مواد وقطعات مورد نیاز شرکت ها از عرضه کنندگان .

2- ارائه فرصت های جدید برای فروش محصولات قطعی .

3- مبادله کم هزینه خدمات در بازارهای خارجی .

4- کاهش دوره زمانی مبادلات ؛ این عامل مزیت رقابتی تاثیر قابل توجهی به جای می گذارد .

3-9   راهکارهای تجارت الکترونیک برای تسهیل و تسریع فرآیندهای صادرات :

برون سپاری امور صادرات : برون سپاری ، عبارت است از انتقال بعضی از فعالیتها و فرآیند های داخلی یک سازمان واگذاری حق تصمیمگیری به عرضه کنندهی بیرون از سازمان بر اساس قرارداد . در برون سپاری نه تنها فعالیتها منتقل می شوند ، بلکه عوامل تولید و حق تصمیم گیری نیز در اغلب موارد واگذار می گردد .

زمانی مورد استفاده قرار می گرفت که سازمانها نمی توانستند خوب عمل کنند ،  در Outsourcing در گذشته

برون سپاری یا رقابت ضعیف بودند ، کاهش ظرفیت داشتند ، با مشکل مالی روبه رو بودند و یا از نظر فن آوری عقب و شکست خورده بودند . اما امروزه سازمانهایی که کاملا موفق هستند از این ابزار برای تجدید ساختار سازمانهایشان استفاده می کنند و مدیران این سازمانها به عنوان یک موضوع حیاتی ، این موضوع را درک کرده اند که ایجاد قابلیتهای کلیدی برای برآورده نمودن نیازهای مشتری ضروری است و باید در این راه تلاش نمایند 3 مدل مرسوم برای برون سپاری خدمات و فرآیندها وجود دارد که عبارتند از : برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات (ITO) برون سپاری محصولات دانایی و فکرافزار  KPO  و برونسپاری فرآیندهای کسب وکاری .به این ترتیب که شرکت و یا کارخانه ی تولید برون سپاری فرآیند های صادرات بی پی او ، جزء دسته دوم یعنی کننده ی محصول ، تمام امور مربوط به یک شرکت داخلی ، همسایه و یا خارجی که از نیروی متخصص با هزینه ی پایین بر خوردارند ، واگذار می کند . این کسب وکار سبب کاهش چشمگیر هزینه ها ، افزایش بازدهی ، ارتقا کیفیت عملیات فرآیندها تمرکز بیشتر بر فعالیتهای اصلی تولید و نهایتا به حداقل رساندن مخاطرات میگردد .

عمر چندان زیادی از مطرح شدن و توسعه ی این مدل برون سپاری نمی گذرد ، اما با این حال در کشورهایی همچون هند ، چین از آی دی سی مکزیک ، ایرلند ، کانادا ، ملزی ، فیلیپین ، روسیه و سنگاپور با اقباال بی نظیری مواجه شده است ، تا حدی که پیش بینی سهم برون سپاری فرآیندهای کسب و کاری در سال 2008 ، مبلغ 310 بیلیون دلار است .

3-10    تحلیل تجربه ی موفق شرکت گز سکه :

4-10-1  تاریخچه و معرفی شرکت :

شرکت گز سکه یک موسسه تولیدی است که در سال 1346 هجری شمسی تاسیس شد .

در تولید گز ، اولین HACCP  در مدیریت کیفیت و بهداشت و ایمنی غذایی  ISO این شرکت با استقرار سیستمهای 9001:2000 گامها برای ورود به عرصه های تجارت جهانی را برداشته است . دریافت نشان استاندارد ملی ایران برای گزهای پسته ای و بادامی ، کسب مقام واحد نمونه سال 1384 اداره استاندارد ملی ایران ، واحد نمونه معاونت نظارت بر غذا و دارو در سال 1385 و 1386 و حضور در بازارهای جهانی و معرفی محصول سنتی اصفهان در سطح شیرینی و شکلاتهای معروف جهان ، موفقیتهای اخیر این شرکت است که به یمن ارتباط تنگاتنگ با موسسات علمی و دانشگاهی و مشاوره های کارشناسان و تلاش پرسنل حاصل گردیده است .

3-10 – 2 فرآیند تسهیل صادرات با استفاده از تجارت الکترونیک :

استفاده از اینترنت برای فروش مستقیم به مصرف کنندگان .

از ضروریات فروش محصولاتی است که در آن حفظ طراوت و تازگی از اهمیت بسزایی برخوردار است . شرکت بجای استفاده از مواد شیمیایی نگهداری کننده ، روشهای کوتاه کردن زمان تولید تا مصرف را بررسی نموده و با بکارگیری دو سیستم خرید تلفنی از طریق تلفن گویا برای ثبت و دریاقت سفارشات و خرید اینترنتی از همکاری با اداره پست جمهوری اسلامی ایران ، پیشتاز این روش فروش بوده است . سایت شرکت از سال 1375 در زمینه فوش آنلاین داخلی و خارجی فعال است ، شرکت گز سکه ی اصفهان با سابقه 10 ساله فعالیت در زمینه توسعه کسب و کار بر اساس مدلهای تجارت الکترونیک و از پیشتازان خرده ( چه در بعد داخلی و محلی ) ایران ( و چه بعد فروش به مصرف کنندگان خارجی ) راهبسیار بی تو سی فروشی با استفاده از مدل طولانی و گران قیمتی را در بکارگیری این ابزار نوین در کسب و کار پیموده است ، هر چند ناکافی بودن زیر ساختهای لازم و یا متزلزل بدون راهکارهای سالهای گذشته مانند راه بی تو سی برای کامل شدن یک فرآیند کامل خرده فروشی الکترونیک و خرید آنلاین با استفاده از دروازه پردازش بانک ملی و بعد متوقف شدن آن به دلایل امنیتی و یا را پرفراز و نشیب سیستمهای پرداخت شبکه شتاب و پست جمهوری اسلامی ایران، که تا کنون تکامل نسبی یافته است    ( مانع از توسعه پایدار این ماموریت در شرکت گز سکه شده است ) لیکن این شرکت همواره استفاده از ابزار تجارت الکترونیک را از جزء لاینفک چشم اندازها واستراتژی خود دیده است و علی رغم ناکاستیها در داخل و نیز عدم احقاق حوق بین الملل فروشگاهها همواره به دنبال به کارگیری و توسعه این ابزارها بوده است . چنانکه خود با استفاده از روشهای غیر بی تو سی ایرانی در فروش خارجی خود حفظ کرده است و محصولات خود را به صوررت خرده فروشی به خارج از ایران B2C  مستقیم ، همچنان فروش صادر می کند .

3-10-3 نقش تجارت الکترونیک در پیشبرد فرآیندهای صادرت :

با توجه به سیاست گذاریهای آتی در سند توسعه تجارت و برنامه های توسعه شرکت گز سکه در جهت افزایش ظرفیتهای  تولیدی و توسعه B2C الکترونیک ایران مبنی بر توسعه مدل بازارهای صادراتی ، این شرکت با ایمان به اینکه گز به عنوان یک شیرینی مخصوص ایرانی باید جایگاه والاتری در بازارهای جهانی پیدا کند و با اعتقاد به انجام یک کار تخصصی توسط یک تیم متخصص تجاری ، با برون سپاری واحد صادرات خود به یک شرکت حقوقی ثالث که دارای تخصص لازم در زمینه های صادرات و توسعه صادرات از طریق تجارت الکترونیک محصولات تجارت الکترونیک و توسعه صادرات در سال 85 پایه گذاری B2C  ایرانی بوده ، رویکرد جدید خود را در جهت توسعه مدل نمود . این واحد با استفاده از روشهای نوین بازاریابی الکترونیک و استفاده از بازارهای الکترونیک اقدام به معرفی این محصول به بازارهای ناشناخته با این روش ممکن شده است استفاده از روش پشتیبانی بر خط و استفاده از اپراتورهای بخش فروش که به صورت آنلاین آماده مذاکره به صورت چند رسانه ای با سایر تجار در بازارهای الکترونیکی هستند از جمله این ابتکارات است .

 

 

 

3-11    نتیجه گیری :

با وجود اینکه فقط سه دهه از ظهور تجارت الکترونیک می گذرد ، اما این راهکارها به شدت در حال توسعه با سهمی نزدیک به 13 بیلیون B2C هستند و با استقبال گسترده ای مواجه شده اند . آمار و ارقام گویای این مطلب است که دلار از کل حجم تجارت الکترونیک در سال 2006 رایجترین و محبوبترین مدل تجارت الکترونیک است . با نگاهی دوباره به آمار ، میتوان نقش کلیدی این مدل تجارت در پیشبرد ( تهسیل و تسریع ) فرآیندهای صادراتی را درک کرد . در ادامه مقاله با تحلیل و بررسی موردی از شرکتهای تولید ایران ، به این نتیجه رسیدیم که برونسپاری فرآیندهای صادراتی به یک شرکت متخصص ، سبب کاهش چشمگیر هزینه ها ، افزایش بازدهی ، ارتقاء کیفیت عملیات ( فرآیندها ) تمرکز بیشتر بر فعالیتهای اصلی تولید و نهایتا به حداقل رساندن مخاطرات می گردد .

 

 

 

مراجع :

1- نیلی ، هادی و بوالحسنی ، حمید رضا ؛ بررسی کاربردها و آثار تجارت الکترونیک در توسعه صادرات ، همایش ملی تجارت الکترونیک در سال  1386

2- هاشمی ، سید مجید ، بررسی تاثیر کاربری تجارت الکترونیک بر میزان صادرات ، همایش ملی تجارت الکترونیک در سال  1386

3- حسینی ، سید حمید خداداد ، شهریار عزیزی و حسن میر حسینی (1385 ) ؛ کسب و کار تجارت الکترونیکی ، تهران : انتشارات سمت .

4- علی احمدی ، علیرضا و وحید سعید نهایی ( 1385 ) ؛ توصیفی جامع از روشهای تحقیق تهران : انتشارات تولید دانش .

؛ بررسی تاثیر کسب و کار الکترونیکی بر جهش صادراتی شناسایی(13840-P)5- فتحی ، سعید و همکاران

اولویت ها بخش صنعت در کشور ، تهران : انتشارات موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی .

6- itkar.com

7- altavista.com

8- elsevier.com

9- tender.wrm.ir/art1.asp

10- itdevelopteam.com

 

گرداوری میثم سپردانی


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299