صفحه اصلی » مهارتهای زندگی » قدرت برنامه ریزی برایان تریسی
مدیریت اجرایی MBA
دوره مدیریت فروش و بازاریابی حرفه ای

قدرت برنامه ریزی برایان تریسی

رسیدن به بهترین نتیجه در کمترین زمان ممکن 

فصل اول: مقصدتان را انتخاب کنید

اینک شما توانایی وقدر ت ان را دارید که بیشتر از حد تصورتان به کارها و مسائل زندگی تان بپردازید. استعدادو قوای درونی شما باقدرت و فوق العاده است کهاگر صدها بار به دنیا بیایید براحتی می توانید از آن  بهره ببرید. هرگز تا بدین اندازه فرصت وجود نداشته که با بکارگیری از آن بتوانید به سطوح بالاتر  سلامتی سعادت وخوشبختی  ورفاه مالی اقتصادی دست یابید.

کلاس و دروه های آموزش ,برنامه ریزی , فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : ۰۵۱۳۸۹۱۱۱۸۰ و یا ۰۹۳۰۳۷۰۲۲۹۹ تماس حاصل فرمایید. 

همه ی ما انسان ها چهار هدف مشترک در زندگی داریم که شامل ۱سلامتی آگاهی جسمانی و بر خورداری از طولانی ۲انجام کاری که نهایت لذت را از آن ببریم واز حقوق ومزایای بالای برخوردار باشیم. ۳ برقراری یکرابطه ی خوب و هدفمند با افرادی که دوستشان داریم وبهان ه احترام می گذاریم  وبرایشان ارزش زیادی قائلیم.۴ دستیابی به استقلال مالی اقتصادی به گونه ای که هرگز نگران کمبود پول نباشیم.

نگرش و دیگاه فراوانی

در پرواز به سوی هر کدام از این چهر مقصد شما می توانید دیدگاه فراوانی یا کامکاری داشته باشید اگر از دیدگاه فراوانی برخوردار باشید از اعتماد به نفس خوش بینی و مثبت اندیشی زیادی برخوردار خواهید  بود ودر راستای رویاهای دیرینه تان با اطمینان خاطر و به طور کاملا  تدریجی بر می دارید.

مقصد نهایی را روی نقشه مشخص کنید :

هر چه زمان وانرزی  بیشتری را صرف تصمیم گیری در مورد مقصد و اهدافتان کنید سریعتر راحتتر  به آن می رسید.  در حقیقت اهداف اینده تان عملکرد امروزتان را تعیین می کند. از مهمترین پرسش اغاز نمایید. واقعا قصد دارم با زندگیم چکار کنم؟
حرفه و در آمد ایده ال:

از شغل و شرایط کاریتان آغاز کنید و درآمد ایده ال تان چه مقدار است؟

توانایی ها و استعداد های طبیعی (ذاتی):

وین رایو در یکی از کتاب های خود چنین می گو ید :هرکودکی با نظم و انطباق راز گونه اش به این دنیا قدم می گذارد نظم و هماهنگیویزه شما چیست؟شما به دنیا امدهاید که چه کاری را انجام بدهید ؟دراینجاباده شاخص کلی اشنا می شوید که می توانید از انها برای تشخیص زمینه متناسب فعالیتهایتان وانجام همان کاری که برای ان متولد شده اید بهره ببرید

۱- کارتان را دوست دارید وانجام ان علاقه مندید

۲- قصد دارید در کارتان بهترین باشید.

۳- افراد موفق در حوزه شغلی خود را مورد تحسین وستایش قرار می دهند.

۴- قصدداریددرموردحوزه کاریتان مطالب بسیاری فرا بگیرید.

۵- کار مناسب شما کاری محسوب می شود که یاد گیری وانجامش برایتان سهل واسان است.

۶- زمانی که به طور کامل سرگرم کارتان باشید زمان ساکن وبی حرکت میماند.

۷- تجربیات موفق وسازنده در این زمینه احساس خوبی از نفس و رضایت بهشما القا می کند.

۸- دلتان میخواهد به کارتان بیاندیشید.

۹- تمایل دارید با سایر افراد در زمینه کاریتان رابطه برقرار کنید.

۱۰- هدفتان این است که در تمام طول زندگی هرگز بیکر و باز نشسته نشوید

زندگی شخصی ایده ال

یک اعصای جادویی حول محور خانواده روابط و زندگی شخصی تان بچرخانید اگر زندگی خانوادگی تان در سطح عالی قرار گرفته باشد به نظر تان به چه شکل خواهد بود؟
هیچ محدودیتی را در نظر نگیرید:

استقلال مالی اقتصادی:

هزینه ی مسکن –غذا-حمل و نقل-درمان –سفر وسرگرمیوتامین مایحتاجزندگی را در نظر بگیرید. این عدد را در ۱۲(تعداد ماه های سال )ضرب کنید وسپس حاصل ضرب را در عدد ۲۰(تعداد سالهای بعد از بازنشستگی)ضرب کنید.حاصل همان هدف بازنشستگی شما را نشان میدهد. این عددی است که می بایست شما پس اندازکنید تا از لحاظ مالی –اقتصادی به استقلال فردی برسید.

تفکر بازگشت از آینده

در تعیین مقصد نهایی در هر دوره ای از زندگی، “چشم انداز طولانی مدت” را برگزینید. این تکنیک که بیشتر افراد موفق در تمام حوزه ها بکار برده اند، مستلزم این است که چندین سال پیش روی خود را ببینید و تعیین کنید در انتهای این دوره کجا خواهید بود.
سپس تفکر بازگشت از آینده را تمرین کنید. در تخیلاتتان از یک نقطه مناسب در آینده به جایی بنگرید که اکنون هستید. سپس به کارهایی که می توانسته اید انجام دهید، فکر کنید. امروز شروع کنید تا از نقطه کنونی به جایی که می خواهید در آینده باشید، بروید.
چشم انداز بلند مدت به شما این امکان را می دهد که خود و زندگی تان را با وضوح بسیار بیشتری ببینید. نشان می دهد اگر واقعا می خواهید به هدفتان برسید، چکار باید بکنید و انجام چه کاری را باید متوقف نمایید.

وقتی نگرش کاملا واضحی نسبت به هدف و مقصد خود داشته باشید، تصمیم گیری در خصوص کارهایتان به صورت روزانه و ساعت به ساعت بسیار راحت تر می شود. راز این کار صرفا اطمینان یافتن از کارها و تصمیمات امروز شماست که همگی رو به سوی مقصد است و شما را به سوی آن هدایت می نماید.

چهار تکنیک قدرتمند

در تعیین هدف، می توانید از چهار تکنیک ویژه برای شتاب بخشیدن به پیشرفت و افزایش احتمال دستیابی به هدف در زمان مقرر استفاده کنید. این چهار تکنیک عبارتند از: بیان کردن، تجسم کردن، احساسی کردن، توجیه کردن. بیایید به ترتیب آنها را بررسی کنیم.

 • بیان کردن: با استاده از این تکنیک، یک هدف خاص و معین را می نویسید. نمی توانید به هدفی دست یابید که حتی قادر نیستید آن را به وضوح بنویسید. هرچه زمان بیشتری را صرف دقت کردن و توصیف هدفتان کنید، اطمینان بیشتری خواهید داشت که هرگامی که برمی دارید، در راستایی درست بوده است.
 • تجسم کردن: تمام بهبودها در دنیای خارج، حاصل بهبودی در تصاویر ذهنی ما از خود و آینده مطلوبمان است. با ایجاد تصویر ذهنی واضح و دقیق از مقصد و هدف والای خود، به تجسمی از آن می رسید. توانایی شما در تجسم کردن، یکی از شگفت انگیزترین قدرت هایی است که دارا هستید. هر وقت به تصویر هدف والای خود، طوری پاسخ دادید که گویی محقق شده است، این پیام را در عمق ضمیر ناخودآگاه خود جای می دهید. هرچه واضح تر هدفتان را در ذهن ببینید، زودتر در واقعیت به آن خواهید رسید.
 • احساسی کردن: وقتی هدفتان را که بیان و تجسم نموده اید، به آن جنبه احساسی می دهید، در واقع حسی را خواهید داشت که اگر به هدف رسیده بودید، آن را تجربه می کردید. هرچه میل شما برای دستیابی به هدف بیشتر و شدیدتر باشد، قدرت و انرژی بیشتری صرف کرده و سریعتر به هدف می رسید.وقتی احساس لذت، شادی و غرور حاصل از دستیابی به هدف را تصور کردید، توانایی ای ذهنی خود را برای رسیدن به آن چندین برابر می کنید.
 • توجیه کردن: هدف خود را با نوشتن تمام دلایل نیازتان برای دستیابی به آن و سودی که از رسیدن به هدف عایدتان می شود، توجیه کنید. فهرستی از تمام روش های بهبود زندگی تان در سایه دستیابی به این هدف تهیه نمایید. نیچه می گوید: “کسی که یک چرای مستدل داشته باشد، از پس هر چگونه ای برمی آید.” دلایل مانند سوخت برای کوره دستیابی هستند. هرچه دلایل شما برای رسیدن به هدف بیشتر باشد، مصمم تر و با انگیزه تر خواهید بود. هرچه دلایلتان بیشتر باشد، در مواجهه با هر نوع مشکلی، سماجت بیشتری خواهید داشت. هرچه دلایلتان بیشتر باشد، احتمال اینکه در راه رسیدن به مقصد بدون توقف پیش روید، بیشتر خواهد بود.

هدفتان را باور کردنی ودست یافتنی کنید

یک نکته مهم:مطمئن باشید که اهدافتان باور کردنی و کاملا واقع گرایانه خواهد بود !ناپلئون هیل می گوید :انسان قادر است هر چه که در ذهن و اندیشه اش تصور می کند بدست اورد.

-قبل از دویدن قدم بزنید :زمانی که افراد زیادی به من می گویند قصد دارند تا خیلی سریع میلیونر شوند به انها اینطور پیشنهاد می کنم که ابتدا هزار دلار به دست اورند بعد از اینکه توانستند این مبلغ را پس انداز کنند واز شر بدهی ووام ها خلاص شوند می توانند ده هزار دلار  اندوخته داشته باشند و این روند ادامه دارد تا اخر برای دستیابی به اهداف بزرگ می بایست سعی وتلاش بسیاری از خود به نمایش گذاشت. ابتدا باید قدم زد بعد دوید.

مسئله شایستگی

امروزه مرز بزرگ انجام هر کاری فضای خارجی نیست بلکه با توجه به شناخت و درک توان شگفت انگیزفضای ذهن بسیارحائز اهمیت می باشد. به خاطر وجود تجربیات دوران کودکی ودیگر عوامل در درون خود مجموعه ایی از بلوک های روانشناختی یا(ترمز های ذهنی)در انرزی وتوانمندی های بالقوه خوددارید.

برای دیگران ارزش قائل شدن

حقیقت این است که شما شایستگی کسب تمام چیز های خوب زندگی را خواهید داشت تا وقتی که با ارزش دادن به دیگر افراد وبه جهان اطرافتان به ان چیزها دست یابید.درهنگام توسعه استعداد ها ومهارت هایتان خودتان را سرگرم انجام کارهایی کنید که به دیگران سود برساند شما در این صورت شایسته ی پاداش هستید.

روش تبادل داوطلبانه

این روش توجه وتمرکز ما را به نکته مهمی معطوف می سازد پول تنها از راه ایجاد ثروت به دست می اید. بیشتر دارایی و پس انداز ها ماحصل تبادل زمان یا کوششمان در تولید یک محصول یا ارائه خدماتی برای میزان مشخصی پول هستند.

قدرت کمک کردن

(پیتردراکر)در یکی از مقالات خود این طور بیان می کند اگر بتوان کلمه کمک را جایگزین مفقیت کنیم اکثر سوء تفاهمات در تجارت و امور مالی –اقتصادی از بین خواهد رفت. اگر بیشتر دقت و تمرکز کنید متوجه این مطلب خواهید شد که پول دار ترین ودر حین حال ثروتمند ترین افراد کسانی هستند که بیشترین کمک را به بیشترین افراد کرده اند.

فصل دوم: گزینه های پروازتان را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید

همچنان بر تعدد گزینه های برنامه ریزی تان بیافزایید

از جمله مهم ترین قوانینی که تا به حال فرا گفتیم این است که به اندازه گزینه هایی که دارید ازاد ومختار هستید. به طور مثال اگر تنها یک راه برای انجام کاری داشته باشید واین را ه چندان کارساز نباشد از ادامه کارتان برای رسیدن به پیشبرد اهدافتان باز می مانید.

گزینه های  خودتان را افزایش دهید

اگر هدفتان رسیدن به سطح بالایی از تناسب اندام است لیستی با هفت مورد از انجام کارهایی را تهیه کنید که امروز برای بر خورداری از اندام منتاسب و سلامتی می توانید انجام دهید.

گزینه های متناسب و تصمیمات بهتر

زندگی مجموعه ایی از گزینه ها و تصمیمات می باشد.کیفیت گزینه ها و تصمیماتی که در گذشته گرفته اید کیفیت زندگی امروزتان را تعیین نموده است.

بالاترین وبهترین  نوع استفاده از زمان را تعیین کنید

شغلتان هر چه که باشد ودرهر شرکتی که مشغول به فعالیت باشید هر نوع سرمایه گذاری که با پولتان انجام دهید بایدا زقبل به ان خوب فکر کنید ومطئن  شوید که بالا ترین و بهترین نوع استفاده از زمان ومنابع را دران خواهید داشت.

هرگز تسلیم نشوید

(آبراهام مازلو)در یکی از کتاب های خود می نویسد (داستان نزاد بشر  داستان زنان ومردانی است که خودشان را دست کم می گیرند و هرگز روی توانایهایشان حساب باز نمی کنند.)ا
اکثر مردم به دلیل ترس به چیزهایی کمتر از شایستگی خود قانع می شوند ودر شغلی که علاقمند به انجامش  نیستند  باقی می مانند.بنابراین اگر از هر بخشی از زندگی یا از جایگاه فعلی تان رضایتمند  نیستید بخاطرز داشته باشید که شما همیشه می توانید بهایی را برای ازادی خود بپردازیدو خوب می دانید که این بها چیست وچقدر ارزشمند است.

در پی یافتن وتحقق خوا سته هایتان باشید

این مطلب را به خاطر داشته باشید هر موقعیتی که در کسب وکار وزندگی خصوصیتان بوجود می اید حاصل تصمیم یک فرد است و می تواند با تصمیم فرد دیگری تغییر کند.

تور بزرگی برای صید بهترین ها بیاندازید

قانون می گوید : کیفیت تابعی از کمیت به حساب می اید. این جمله بدان معنا ست که پیش از شروع سفر هر چه راه های بیشتری برای  رسیدن به هدف  داشته باشید  کیفیت انتخابتان  نیز بهتر خواهد شد.

مشاور خودتان باشید

تصور کنید مشاوری هستید کهمی بایست در مورد بهترین شیوه رسیدنبه هدف ودستیابی به مقصد خودتان مشاوره دهید. شما در جایگاه مشاور تلاش کنید خونسردی خودتان را حفظ کنید وکاملا ارام و بی طرف باشید در حین تصمیم گیری زمان و انرزی را به عواطف واحساسات تمایل  وتعهد اختصاص می دهید.

 برای خودتان یک فهرست تهیه وتدارک ببینید

 اینک برای کسب نتایج بهتر به هشت مثال زیر توجه کنید.

 • با شروع یک کسب و کار جدید به هدفتان می رسید.
 • شما متوانید کسب و کاری که از قبل وجود دارد را مورد برسی قرار دهید تا ان را به صورت سود اور تر در بیاورید.
 • شما میتوانید در د کارتان به بهترین موقعیت برسید ودر امد خوبی را بدست اورید حتی باید در کارتان به دقت سرمایه گذاری و پول پس انداز کنید.
 • شما می توانید از استعدادهای و مهارتهای خود برای راه اندازی یک کسب و کار جدید در ازای گزینه های موجود استفاده کنید.
 • شما میتوانید در خصوص املاک سرمایه گذاری  کنید و یا به بازسازی املاک سرمایه گذاری  کنید و یا به باسازی املاک سرمایه قدیمی بپردازید حتی بفروشید و یا اجاره دهید.
 • یک نمایندگی از محصول جدید و حتی مهم بزنید و ان را به موفقیت برسانید.
 • شما می توانید سرگرمی و یا علاقه مندی خود را به یک فرصت در آمد را تبدیل کنید.
 • خودتان را برای به موفقیت رساندن شرکت و یا موسسه تجاری تان وقف زمان و انرزی کنید تا در حیطه کاری خود به درجات بالایی برسید و یکی از پر در آمد ترین افراد در رشته کاری خود شوید با این در امد بالا با سرمایه گذاری مناسب شما می توانید بسیار ثروتمند شوید.

امید هرگز یک استراتزی کاری ومهم نیست

این نکته را به خاطر داشته باشید که امید یک استراتزی نیست. پیش از سرمایه گذاری زمان پول یا احساس در کار تجارت یا روابط همه چیز را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهید.  تمام جزئیات پیشنهادی به مقصد را بررسی نمایید.  توصیه افرادی که همین مسیر را طی کرده اند را با دل و جان قبول کنید.  در بررسی گزینه های خود به احتمال بروز اشتباه بیاندیشید.  اشتباهات خود را قبول کنید. و در صورت لزوم مسیری متفاوت را در پیش بگیرید.

توانایی اندیشیدن

ارزشمند ترین دارایی که در راه دستیابی اهداف و رسیدن به مقصد نهایی دارید ذهن شماست. ارزش مشمول توانایی فکر کردن در مورد هویت و خواسته هایتان خواهد بود.

فصل سوم: طرح پروازتان را بنویسید

بسیاری از مردم فکر می کنند که داشتن یک هدف مشخص، مثبت اندیشی و خوش بینی نسبت به این هدف، تنها لازمه ی موفقیت و خوشبخت بودن استاگرچه انتخاب مقصد اهمیت دارد اما تنها نقطه ی آغاز کار به حساب می آید.حالا کار اصلی شروع می شودحال زمان آن است که به خود و دیگران نشان دهید در مورد هدفتان مصمم و جدی هستید.

اکثر مردم به جای هدف آرزو دارند.من این رویا ها را دود سیگار می گویم.آنها خیلی زود از شور و شوق می افتند.تنها زمانی که برنامه ریزی کنید و جزئیات سفرتان را تهییه نماییدف می توانید از رسیدن به مقصد بر اساس برنامه ی خود اطمینان داشته باشید.

هم به یک معیار و هم به یک روش نیاز دارید

اهداف خود را از نظر کمی و کیفی تعریف کنید.وقتی هدفی را به صورت کیفی تعریف می کنیدمشخص می نمایید که پس از رسیدن به آن، چه فکر و احساسی خواهید داشت.شما اهدافتان را از طریق افزودن اعداد و ارقامی خاص به صورت کیفی تعریف می کنید. اگر برنامه ی شما شاخصه های قابل اندازه گیری نداشته باشد توان اداره کردنش را نخواهید داشت.برای مثال در زمینه ی “استقلال مالی” مشخص کنید که به چه مقدار پول نیازمندید و تنها به گفتن جمله ی “میخواهم پولدار شوم” بسنده نکنید.

تعیین هدف به روشی ساده

 • دقیقاً تصمیم بگیرید که در هر حوزه ای از زندگی چه می خواهید. هدفتان را به قدری واضح تعریف کنید که برای کودکان نیز قابل فهم و درک باشد از بکاربردن مفهیم کلی و غیر قابل سنجشو اندازه گیری خودداری کنید.
 • هدفتان را بنویسید و آن را قابل اندازه گیری کنید.
 • یک ضرب الاجل تعیین کنید. زمان دقیق دستیابی به هدفتان را مشخص کنید، ضمیر ناخود آگاه، ضرب الاجلها را دوست دارد زیرا توانایی های ذهنتان را برانگیخته و شما را به جلو پیش می برد.
 • تمام موانعی را که باید برای رسیدن به هدف از سر راه بردارید، شناسایی کنید و با مشکلات به عنوان چالش برخورد کنید نه به عنوان معضل.
 • دانش و مهارت هایی را که برای دستیابی به هدف بدان نیازمندید تعیین کنید. باید چبزهایی را یاد بگیرید که تا کنون نیاموخته اید، هر هدف جدید مستلزم کسب مهارت و دانش جدیدی است
 • افرادی را مشخص کنید که برای رسیدن به هدفتان به کمک و همکاری آنها نیاز دارید و از مشاوره های آنان نهایت استفاده را البته با رعایت موازین عقلی داشته باشید.
 • لیستی از جواب ها به شش پرسش بالا تهیه کنید وبر مبنای اولویت آنها را مرتب نمایید.

فرمول موفقیت و پیروزی تضمین شده

مرحله ی اول:از شیوه ده هدفی بهره بگیرید :

یک ورق بردارید و کلمه ی هدف  را همراه با تاریخ امروز روی آن بنویسید ده هدفی را که می خواهید در آینده به آنها برسید یاداشت کنید.

مرحله ی دوم: مهم ترین هدف مقصد خودتان را انتخاب کنید.

وقتی اهدافتان را نوشتید تصور کنید اگر به میزان کافی برای آنه تلاش کنید دیر یا زود به تمام آنها دست خواهید یافت.

مرحله ی سوم: یک طرح آشکار ایجاد کنید :

این هدف را در بالای یک ورق بنویسید دقت لازم را مبذول داشته باشید که جمله را به زمان حال مثبت  وکاملا مشخص کنید.

مرحله ی چهارم: در مورد هدف(مقصدتان)تصویر سازی کنید :

تصویر سازی از هدف  تعیین شده شما  را مجبور میکند تا به شدت بر نحوه رسیدن به هدفتان تمر کز کنید.

کلاس و دروه های آموزش ,برنامه ریزی , فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : ۰۵۱۳۸۹۱۱۱۸۰ و یا ۰۹۳۰۳۷۰۲۲۹۹ تماس حاصل فرمایید. 

فصل چهارم: آماده سفر شوید

“آیا مصمم هستید؟ این لحظه را از دست ندهید.جرأت و جسارت دارای قدرت و جادو است.کافیست دست به کار شوید تا ذهنتان گرم شود. شروع کنید و بدانید که کار انجام می شود.”

“یوهان ولفگانگ گوته”

آمادگی نشانه ی حرفه ای بودن است.آمادگی و تدارک دیدن، نشانه ی یک فرد موفق نیز هست.وقتی در شغلتان پیشرفت می کنید، متوجه می شوید که افراد برتر، زمان زیادی را صرف تدارک می کنند.۱۰% برتر در هر حوزه ای نسبت به دیگر افراد در همان شغل، همیشه تدارک بیشتری می بینند.

مسافران حرفه ای در تدارک دیدن سفر، چند مرحله را بارها پی میگیرند تا به آن عادت کنند. ابتدا فهرستی از موارد مورد نیاز سفرشان را تهیه می کنند زیرا به حافظه شان اعتماد ندارند.همه چیز را می نویسند.دوم، قبل از بسته بندی هرچیزی که می خواهند با خود ببرند، جمع می کنند.سوم، وسایل کامل را با خود بر می دارند طوری که قبل از زمان مقرر آماده ی رفتن به مقصد باشند.

مسافران می دانند که اگر به خاطر ضیق وقت، با دستپاچگی وسایلشان را جمع کنند، ممکن است برخی از ضروریات سفر را فراموش کنند.

یکی از تکنیک هایی که می توانید برای سفر کردن و افزایش احتمال رسیدن به مقصد از آن استفاده کنید، فکر کردت به “بدترین نتیجه ی ممکن” است.برای این کار از خود بپرسید بدترین اتفاقی که ممکن است در سفر بیافتدچیست؟

مراقب بدترین اتفاق باشید

از نظر من به عنوان یک سخنران و مسئول سمینارهای حرفه ای، بدترین چیزی که ممکن است در طول سفر اتفاق روی دهد، گم شدن یا به تأخیر رسیدن چمدان لباس ها و مدارک مورد نیاز در سمینار است.برای مقابله با این وضعیت، تمام وسایل مورد نیاز را همراه خود برده و از جلوی چشم خود دور نمی کنم. به خاطر این برنامه ریزی پیشرفته هرگز چمدانهایم را گم نکردم.اگر سفری طولانی شامل چند روز سخرانی داشته باشم، به چمدانی بزرگتر نیاز دارم.من همیشه چمدانی کوچک حاوی ضروریاتم را با خود به داخل هویما می برم. چمدان بزرگتر را به بار هویما می دهم که اگر گم شد دچار فاجعه نشوم.

در راه دستیابی به مهمترین هدف، مدام از خود بپرسید بدترین اتفاق ممکن چیست؟سپس مراقب باشید تا راهی برای مقابله با آنها بیابید.

برای هر حادثه ای برنامه ریزی کنید

نشانه ی یک اندیشمند برتر این است که فرض می کند بدترین اتفاق ممکن روی خواهد داد و برای مقابله با آن آماده می شود.زمانی از ناپلئون بناپارت پرسیدند آیا به شانس معتقد است. وی جواب داد “بله، به بدشانسی معتقدم فکر می کنم همیشه بداقبالی همراهم هست پس براساس آن برنامه ریزی می کنم.”

منفعل نباشید

این تجربه دو درس به من داد. اول این که آماده ی بدترین اتفاق ممکن باشم.مهم نیست دیگران چه چیزی به شما می گویند، این احتمال را درنظر بگیرید که ممکن است به قول خود عمل نکنند، پس آماده باشید.

دوم، منفعل نباشید. به جابی اینکه عصبانی و افسرده شویدف دست به کار شده و به مسیرتان ادامه دهید.یک راه دیگر پیدا کنید.اگر شرایط بر وفق مرادتان نبود.آن را نپذیرید.به جای این که منتظر باشید اتفاقی بیافتد، سعی کنید اتفاقی بیافتد.

برنامه ی دومی را تهیه کنید

وقتی به سوی هدف و مقصد گام بر میدارید، زمانی را صرف شناسایی وقفه ها، تأخیرها و انحرافات احتمالی در مسیر کنید. همیشه یک برنامه ی دوم داشته باشید تا اگر برنامه ی اولتان دچار مشکل شد، بتوانید از آن بهره بگیرید. هرگز فکر نکنید همه چیز طبق پیش بینی شما به خوبی انجام می شود.

در تجارت، باید افراد مهم، منابع مالی، مشتریان، بازار، روش های فروش و دیگر عوامل ضروری برای شروع و اداره ی موفقیت آمیز یک تجارت را تعیین نمایید. در زندگی شخصی نیز باید به بدترین احتمالاتی که ممکن است سبب مختل شدن برنامه های شما شود، فکر کنید. برنامه ی دومی را برای خود تهیه کنید.

ضمناً هرگز قوانین مورفی (murphy) را فراموش نکنید:

۱ – آنچه بتواند خراب شود، خراب می شود.

۲ – بدترین اتفاقی که ممکن است بیافتد، در بدترین زمان ممکن می افتد

۳ – بدترین رویداد با بیشترین خسارت در بدترین زمان ممکن روی خواهد داد.

قانون کوهن (cohen) نیز می گوید: “مورفی خوش بین بوده است”

فصل پنجم: با تمام نیرو حرکت کنید

“وقتی اعتماد به نفس، تضمین و اطمینان خاطری در کار نباشد، شجاعتی نیز وجود نخواهد داشت.نیمی از کار زمانی انجام گرفته که بدانیم از عهده ی آن بر می آییم”

“اوریسون سوت ماردن”

شما در خصوص مقصدتان تصمیم گرفته وبه فرودگاه رسیده اید و سوار هواپیما شده اید و سرجایتان نشسته اید. حال آماده ی انجام مهمترین مرحله هستید:برخاستن از زمین و پرواز بدون این که تضمینی برای موفقیت وجود داشته باشد. این نقطه ی عطفی در زندگی شما و هر فرد موفقی به شمار می رود.

هواپیما روی باند به حرکت در می آید تا اجازه ی برخاستن از برج مراقبت بگیرد و پرواز را شروع کند. این زمان بسیار اهمیت دارد. برخاستن شروع سفر شما به سوی مقصد به حساب می آید.زمانی که هواپیما اجازه ی برخاستن می گیرد خلبان با تمام سرعت آن را به حرکت در می آورد.

سوال مهمی که مطرح می شود این است: چه می شود اگر خلبان به جای اینکه با ۱۰۰% سرعت  حرکت کندف از ۸۰ یا ۹۰% قدرت موتور استفاده کند؟ همه ی خلبان ها می گویند این سرعت هواپیما را به حرکت در نمی آورد و هرگز بلند نمی شود.

این امر نشان دهنده ی تفاوت بین موفقیت و معمولی بودن در زندگی است. افراد موفق در سفر جدید به مقصد، با تمام سرعت به مقصد حرکت می کنند. آنها تخت گاز می روند و به ویژه در آغاز هر تلاشی کارشان را با تمام وجود انجام می دهند. در دستیابی به موفقیت شاید هیچ چیز مهمتر از تدارک و آمادگی شما برای انجام کار نباشد، باید با تمام وجود کار کنید تا به هدف برسید.

فدم اول را بردارید

تفاوت اصلی بین عظمت و زندگی معمولی در این است: افراد موفق، اهداف بزرگی برای خود برمی گزینند، بای رسیدن به هدف به دقت برنامه ریزی می کنند و سپس اولین گام را برمی دارند.

مهمترین عامل شجاعت است

لازمه ی مهم موفقیت، شجاعت است. رابرت گرین نویسنده ی کتاب قدرت می گوید : “همیشه شجاع باشید جسارت اغلب برایتان دردسر ایجاد می کند اما جسارت بیشتر شما را نجات می دهد”

تلاش برای رسیدن به تعالی

برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید مانند خلبانی که اشاره شد با تمام سرعت حرکت کنید تا از زمین بلند شوید. باید سخت کار کنید تا به موفقیت برسید. همواره لازم است که با تمام پتانسیلتان تصمیم بگیرید و در راستای آن کار کنید و سعی کنید جزو ۱۰% برتر حوزه ی کاری خود باشید.

گری بکر، برنده ی جایزه ی نوبل اقتصادی ۱۹۹۲ در مقاله ای راجع به “شکاف نابرابری در امریکا” می نویسد که “این نابرابری مربوط به تفاوت در میزان مهارت هاست” از انجا که ما در جامعه ای با تکنولوژی بالا زندگی می کنیم، بیشتر پاداشها نصیب افرادی می شود که به طور مداوم دانشها و مهارت های خود را ارتقا می دهند.بالاترین درآمد ها را افرادی دارند که همیشه راه های جدید درآمد را با افزودن ارزش بیشتر یاد می گیرند.

هرچه بیشتر بگذارید بیشتر دریافت می کنید

علاوه بر این، خانوارهایی با درآمد بالا ساعات بیشتری را نسبت به خانوار های کم درآمد مشغول کار هستند.کارفرما، تاجر، مدیر ارشد درز سطوح پردرآمد ۵۹ ساعت در هفته کار می کنند. در ۲۰% پایین خانوار های کم درآمد، افراد کمتر از ۲۰ ساعت در هفته کار می کنند.به خاطر داشته باشید نمی توانید چیزی را که نکاشته اید برداشت کنید.

نویسندگان کتاب همسایه ی میلیونر، استنلی و دانکو، پس از ۲۵ سال مصاحبه به این نتیجه رسیدندکه ۸۵% میلیونرهای خودساخته موفقیت خود را مدیون کا زیاد می دانند.آنها همیشه می گویند : “من تحصیلات زیادی نداشتم، باهوشتر یا بهتر از بقیه نبودم اما بیش از دیگران کار می کردم”

فصل ششم: برنامه ریزی برای مقابله با اختلال

وقتی شغل جدیدی را آغاز می کنید، باید منتظر اختلال باشید در مرحله اول هر شغلی معمولاً با مجموعه از مشکلات پیش بینی نشده روبرو می شوید که هرگز تصورش را هم نکرده بوید. این وضعیت بسیار شبیه به افتادن هواپیما در چاله های هوایی و مواجهه با جریان نامساعد باد است.

 واکنش های خود را کنترل کنید

انسان های قدرتمند انتظار برخورد با مشکلات را در راه رسیدن به اهدافشان دارند. و افراد ضعیف هنگام مواجهه شدن با مشکلات پیش بینی نشده غافلگیر شده و می ترسند , عصبانی شده  بد وبیراه می گویند ودیگران را مقصر مشکلاتشان می دانند. موفقیت در زندگی تاحد زیادی تحت تاثیر واکنش به مشکلات است.

به راه حل ها بیاندیشید

افراد موفق , راه حل گرا هستند. آن ها به جای پید اکردن مقصر مشکلات بوجود آمده , دنبال یافتن راه حل هستند. آن ها آینده نگر هستند و به کارهایی فکر می کنند که اگر انجام دهند   می توانند صدمات وخسارات حاصل از یک مشکل را رفع کرده وبه حداقل برسانند.

واقعیات را در نظر بگیرید.

سوال کنید

قبل از هرچیز، واقعیت ها را مد نظر داشته باشید. مشکل دقیقا چیست ؟ چطوری روی داده؟ هزینه ها یا ابعاد دقیق مشکل کدامند؟ آیا این یک مشکل عام است ویا یک مشکل خاص ؟ آنچه مشکل را دوچندان می کند اطلاعات نادرست ومبالغه آمیز است , بیشتر مردم وقتی با مشکلی روبرو می شوند آن را فاجعه دانسته وبه بدترین اتفاقی که ممکن است روی دهد , فکر می کنند. وبرای رفع مشکل زمین وزمان را به هم می دوزند.

مسئولیت پذیر باشید

هر مشکلی در زندگی، نوعی امتحان است. زمانی که واکنشی موثر به یک مشکل دارید، از منطق، هوش و توانایی های شخصی خود بهتر استفاده می کنید و تواناییتان برای حل مشکل افزایش می یابد.

زبان خود را تغییر دهید

در پرواز با هواپیما، به زاویه پرواز یا زاویه افق توجه می شود. زندگی نیز روش تفکر شما نسبت به یک مشکل، نگرش و زاویه دیدتان را تعیین می کند. نگرش جستجو برای مسائل مثبت، یا منابع در یک مشکل، روشی است که افراد موفق بیشتر مواقع از آن استفاده می کنند.

نیروهای ذهنی خود را رها کنید

اشخاص موفق و رهبران در راه رسیدن به مقصدشان با فراز و نشیب های زیادی روبرو می شوند و در این مواقع کنترل کاملی بر احساسات و تفکر خود دارند. آن ها این کار را با انتخاب کلماتی که موقعیتشان را تعریف می کند و همچنین لحن و رفتاری مناسب در برخورد با مشکل، انجام می دهند.

پرواز به درون بادهای مختلف

ممکن است این موقعیت در زندگی شما هم روی دهد. در این مواقع، باید تمام سعی خود را بکنید تا یک برنامه ریزی دقیق مالی داشته باشید و برای رسیدن به یک نتیجه واقع بینانه،  میزان هزینه ها را دو برابر نمایید. باید تخمین بزنید که چقدر طول می کشد تا به مقصد برسید و سپس زمانتان را سه برابر زمان موردنیاز در نظر بگیرید.

انواع بادهای مختلف

بادهای مخالف در تجارت و زندگی شخصی از منابع مختلفی ناشی می شوند. منبع اصلی آن ها، سایر مردم هستند. مشتریان شما منبع مهم بادهای مخالف هستند. وقتی فعالیت جدیدی را آغاز می نمایید، در می یابید که متقاعد کردن مشتریان برای خرید کالا یا خدمات چقدر دشوار است. با واقعیت روبرو شوید و محصول و خدمات خود را به گونه ای تغییر دهید که مردم آن را خریده و به دوستان و آشنایان نیز توصیه کنند.

بادهای مخالف مالی

پول مسئله ای بسیار احساسی است. مردم هرگز دوست ندارند از پولشان دور شوند. برای دادن پول به شما یا هر فرد دیگری، به هر دلیلی بسیار محتاطانه و محافظه کارانه عمل می کنند.

باد مخالف شخصی

از آن جایی که ذهن فوق العاده ای دارید، می توانید هر مهارتی را که برای دستیابی به هدف به آن نیاز دارید، بیاموزید و به اهداف خود برسید. هرگز نباید به خاطر نداشتن یک مهارت یا توانایی خاص، عقب نشینی کنید. بلکه باید آن مهارت با صورت یک هدف درآورده و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید آن را به خوبی یاد بگیرید.

تعجب نکنید

انتظار بروز مشکلات به عنوان بخشی طبیعی از کار، یکی از نشانه های بلوغ و رشد فکری، و ویژگی حیاتی برای پیشروی در مسیر موفقیت، خوشبختی و تعادل در زندگی است.

واما در چنین شرایطی  افراد مسئول بایستی ضمن آرام کردن اوضاع ‘ اولویت ها را سنجیده و  ناملایمات را مدیریت نمایند  و در برابر گرایشاتی که مدیریت بحران  را از کنترل خارج کرده و به تنش های  اجتماعی دامن می زند.

فصل هفتم: اصلاحات مداوم انجام دهید

دیر یا زود بحرانی در کارمان بروز می کند و نحوه ی مقابله ی ما با آن، خوشبختی و موفقیت آینده مان را تعیین می کند. از ازل هر نوع حیاتی با بحرانهایی رو به رو بوده است

رابرت کولیر

مسائل و مشکلات و موانع، بخش طبیعی و اجتناب ناپذیر زندگی هستند. وقتی هدف جدید را تعیین می کنید با چالش ها ومشکلاتی روبه رو می شوید که امتظارش را نداشته و آن را پیش بینی نکرده اید. اما آزمون واقعی شخصیت در بحران های دوری ناپذیر است. توانایی شما در حل مشکلات اهمیت بسیاری دارد اما توانایی برخوردتان در مواقع بحران زا، تعیین کننده ی موفقیت یا شکست شما در زندگی است. بحران ها به خاطر ماهیتشان غیر قابل پیش بینی هستند و چون نمی توانید آنها را پیش بینی کنید، هنگامی که بروز کزدند تنها کاری که می توانید انجام دهید، داشتن واکنشی تأثیرگذار نسبت به آنهاست.

تواناییهای رهبری

پژوهشگران در پی چند سال تحقیق در دانشگاه استنفورد عملکرد سالانه صدها مدیر و رئیس اجرایی شرکت های فورچون ۱۰۰۰ را بررسی کردند. این افراد از جمله موفق ترین افراد و کسانی بودند که در تجارت و صنعت حضور داشتند. کارشناسان با بررسی نوشته های این مدیران، به ویژگی های مدیران برتر پی بردند.

۲ ویژگی غالب در این مدیران، نخست کارکرد خوب آنها به عنوان یکی از اعضای تیم است، و دوم این که در شرایط بحرانی خوب عمل می کنند. توانایی مقابله با بحران را تنها در شرایط یک بحران واقعی می توان یاد گرفت.

زندگی مجموعه ای از آزمون هاست

در زندگی، مشکلات، آزمون هایی محسوب می شوند که باید از پس آنها برآیید تا بتوانید به جلو حرکت کنید. وقتی رهبری باشید که با یک بحران روبرو شده، همه به شما نگاه می کنند تا ببینند چطور واکنش نشان می دهید. همه در خصوص شما قضاوت و داوری می نمایند. با قضاوت خود، شما را بال برده یا پایین می آورند. بحران، «نقطه عطف» زندگی است.

نحوه ی عملکرد رهبران در بحران

یکی از ویژگی مدیران تواناییحفظ آرامش و خونسردی هنگام بروزیک مشکل یا شکست است. وقتی آنها با یک مشکل یا بحرانی مواجه می شوند، به نظر می رسد کلیدی را در مغز خود فشار می دهند تا بلافاصله آرام شوند و کنترل امور را به دست گیرند. بلافاصله احساسات خود را تحت کنترل در می آورند. این گونه افراد هرگز عصبانی و ناراحت نمی شوند، به هیجان نیامده و تحریک نمی شوند.و با غلبه بر شرایط اضطراب گون، فضا را برای برخورد و رفتار صحیح با مشکل عاری از هرگونه استرس می کنند.

مهمترین کار

حال به نظرتان مهمتریت کاری که انجام می دهید چیست؟

پاسخ فکر کردن و عمیق اندیشیدن شماست.توانایی شما در تفکر روشن وتصمیم گیری درست تاحدزیادی جریان وکیفیت زندگیتان رامشخص می کند.  اشخاصی که بهتر فکر می کنند به نتایج بهتری دست مییابند. اقدامات و عملکرد ها ی بهتری انجام داده و نتایج بهتری دست خواهند یافت. افراد ی که به میزان کافی زمان صرف فکر کردن نمی کنند گاهی به نتیجه گیری اشتباه رسیده و تصمیمات غلطی اخذ می کند و اقدامات نادرستی خواهد داشت و سرانجام به موفقیت نمی رسند وبارها دچار شکست می شوند. ارزشمندترین مهارتی که در زندگی و کار دارید توانایی تفکر آرام وشفاف است.

از قبل فکر کنید و تصمیم بگیرید

از جمله مهمترین مهاتهای اندیشیدن که شما میتوانید در خودتان ایجاد کنید پیش بینی بحران است. بدین منظور همواره به جاده زندگی و آینده بنگرید و از خودتان سوال کنید بدترین ودر عین حال ناخوشایندترین موردی که امکان دارد اتفاق بیفتد چیست؟چه چیز می تواند توانمندی مرا در دستیابی به هدف و یا مقصد دچار تزلزل و اختلال کند؟
لیستی از همه ی مشکلات وبحرانهای احتمالی تهیه وتدارک ببینید. از قانون ۳در صد استفاده کنید. حتی اگر یک مسئله ی جدی با احتمال ۳ در صد رخ دهد آن را در لیست خود جای دهید.

اصلاح مسیر

حال به یکی از قسمت های مهم راز اصلی موفقیت می رسیم.همانطور که پیش از این نیز گفته شدوقتی هواپیما پرواز می کند، در ۹۹ درصد موارد از مسیر اصلی خود خارج می شود. هر پروازی از یک مکان به مکان دیگر نیازمند مجموعه ای مداوم از اصلاح مسیر است.

در زندگی نیز باید پیوسته اصلاحاتی را در مسیر خود اعمال کنید. در هر ساعت و هر روز، باید تغییرات کوچک و بزرگی را در مقابله با رویداد های غیر منتظره انجام دهید. توانایی شما در انجام سریع و تأثیر گذار این اصلاحات، بیش از هر عامل دیگر در موفقیت شما دخیل است.

در مقابل نیروی جاذبه در منطقه ای امن و بی خطر مقاومت کنید

بسیاری از مردم به دلیل ترس از شکست و ناکامی در مقابل تغییر مقاومت می کنند. حتی اگر این تغییر و تحول به سودشان باشد. مردم بدلیل قانون سکون (جسم در حال حرکت مایل به حرکت است مگر اینکه عاملی از خارج آن رااز حرکت نگه دارد)تمایل دارند همیشه کارهای قبلی را ادامه دهند و بدون هیچگونه علتی از منطقه امن وراحت خود دور نمیشوند.
گاهی افراد از اشتباه کردن متنفرند. حتی اگر کاملا مشخص باشد که اشتباه می کنند و دلشان نمی خواهد به آن اعتراف کنند.  به دلیل تمایلات درونی خود حاضر به تایید اشتباهتشان نمی باشند. اگر هم از آنها اشتباهی رخ دهد می خواهند آن را نادیده بگیرند و یا دیگران را مقصر آن اشتباه تلقی کنند و ارز اصلاح مسیر خود امتناع می ورزند.

تغییر، پایدارترین عامل است

انعظاف پذیری ویژگی ضروری است که باید از آن برای مقابله با توفان ها، اختلالات، بادهای مخالف و رعد و برق استفاده کنید. همواره ذهن خود را با تمرین تفکر از مبدا صفر آماده نگه دارید. از خود بپرسید بر اساس اطلاعات جدید، اگر این کار را نمی کردم، اگر قبلاً آن چه را اکنون می دانم، می دانستم، باز هم این کار را انجام می دادم؟ اگر پاسخ منفی است، بلافاصله آن چه را که لازم است، تغییر دهید تا در راستای هدف خود به حرکت درآیید. و این قانون را به یاد داشته باشید: هدفتان را به درستی بشناسید اما در روند دستیابی به آن انعطاف پذیر باشید.

کنترل ذهن خود را به دست بگیرید

هرگاه با یک بحران غیرمنتظره روبرو شدید، کنترل ذهن خود وموقعیت را به دست بگیرید و سوالات خود و دیگران بپرسید:

 1. سعی داریم چکار کنیم؟
 2. چطور می خواهیم این کار را انجام دهیم؟
 3. آیا راه بهتری وجود دارد؟
 4. فرضیه ما چیست؟
 5. اگر این فرضیه ها اشتباه باشند، چه باید بکنیم؟
 6. با توجه به پاسخمان به این سوالات، چه کاری را باید در اسرع وقت انجام دهیم؟
 7. اولین قدمی که باید برداریم، چیست؟

قانون ساده ای وجود دارد: از این که نمی توانید تغییری صورت دهید، عصبانی و ناراحت نشوید. زمان خود را صرف چالش هایی کنید که می توانید به طریقی بر آن تاثیر بگذارید. به خود یادآور شوید: «دردی را که درمان ندارد، باید تحمل کرد.»

چگونه انعطاف پذیر باشی

می توانید از سه روشی که در زیر مطرح می شود، برای رسیدن به انعطاف پذیری و افزایش توانایی خود در مقابله با مشکلات استفاده کنید. وقتی عادت استفاده از این روش ها را در خود ایجاد کنید، به راحتی می توانید مسیر خود را برای رسیدن به مقصد اصلاح کنید:

 1. وقتی تصمیمی می گیرید و اطلاعات جدید اثبات می کنند که تصمیم اشتباهی گرفته اید، از گفتن «اشتباه کردم» نترسید.
 2. روش دوم این است که بگویید: «من مرتکب اشتباه شدم».
 3. سومین راه این است که بگویید: «من نظرم را تغییر دادم».

فصل هشتم: یادگیری و پیشرفت خود را شتاب بخشید

آنتوان سنت اگزوپری: “تنها با دل می توان به درستی دید.آن چه ضروری است، از نظر ناپیدا است.”

ارزشمند ترین دارایی مالی شما چیست؟شاید تعجب کنید اما بزرگترین دارایی شما خانه، سرمایه گذاری یا حساب بانکی تان نیست.بلکه مهمترین دارایی شما توانایی کسب درآمدتان است.این توانایی گرانبها ترین و فانی ترین سرمایه به حساب می آید.عمری طول کشیده تا توانایی کسب درآمد را افزایش داده و به سطح کنونی برسانید.توانایی کسب درآمد امروز شما شامل دانش، مهارت، تجربه، تحصیلات، پس زمینه، ویژگی های شخصیتی و فکری و رفتاری مانند شجاعت، نظم و انظباط و مداومت و پشتکار است.بااستفاده درست از این توانایی می توانید در سال هزاران دلار درآمد داشته باشید.ممکن است خانه، ماشین، پول و تمام دارایی های مادی را از دست بدهید.اما تا زمانی که توانایی های کسب درآمد داشته باشید، می توانید در بازار کار کرده و دوباره آنها را بدست آورید.

بررسی دارایی نامحسوس شما

توانایی کسب در آمدامروز شماحاوی دانش، مهارت، تجربه، تحصیلات، پس زمینه، خصوصیات، شخصیتی و فکری و رفتاری، همانند شجاعت، نظم و ترتیب، مداومت و پشتکار است. امکان دارد دو نفر با بهره ی هوشییکسان  وتوان فکرییکسان با تحصیلات برابر فارغ التحصیل شدند وبه طور همزمان فعالیتشان را شروع کردند ده سال بعد، یکی از آنها می تواند۵تا۱۰ برابر دیگری در آمد حاصل نماید، علت این اتفاق چیست؟در آمد ممکن است صعودییا نزولی باشد.

ثروت و دارایی صعودی با گذشت زمان ارتقاء مییابد.  زمانیکه متعهد می شوید تا تمام عمرتان را به یادگیری و آموختن بپردازید در حقیقت سطح دانش و مهارت های خودتان را برای افزودن ارزش افزایش می دهید و توانایی و در نتیجه قدرت کسب میزان در آمدتان ارتقاء خواهد یافت. در این راستا حقوق بیشتری دریافت می کنید چون ارزش بیشتری دارید.  مطابق با قانون علت و معلول، وقتی توانایی کسب درآمدتان را افزایش می دهید ارزش کمک و سودرسانی تان در بازار رقابت بیشتر می شود.

پردرآمدترین هوش ها

به گفته هاوارد گاردنر از دانشگاه هاروارد، مهمترین و پردرآمدترین هوش و فراست ها، هوش اجتماعی است که بستگی به توانایی شما در مذاکره، ارتباط، متقاعد کردن و همچنین خودتان و محصول و خدماتتان دارد.برای انجام هر کار ارزشمندی در زندگی به کمک و همکاری بسیاری از مردم نیاز دارید.مهارت های فردی شما در کسب کمک و حمایت دیگران ارزشمند تر از هر چیز دیگری است، که می توان آن را ارتقا داد.ممکن است فاقد توانایی مذاکره باشید و نتوانید در هنگام خرید و فروش بهترین قیمت را بدست آورید.ممکن توانایی لازم برای معرفی خود و محصولات و خدماتتان را به مشتریانی که تا کنون از شما خرید نکرده اند نداشته باشید.

پدال گاز پیشرفت را فشار دهید

افزایش دانش و مهارت مثل به کارگیری سوختی با اکتان بالا در اتومبیل است.آموختن مهارت ها ی جدیدی که می توانند.

توانایی مالی شما را تغییر دهند همانند فشردن پا روی پدال گاز توانایی های بالقوه شماست. در حقیقت برای کسب در آمد بیشتر باید در ابتدا مهارتهای لازم را فرا بگیرید همانطور که «پت ریلی» مربی بسکتبال می گوید:«اگر بهتر نشوید، بدتر می شوید»متاسفانه توانایی کسب در آمد بیشتر افراد بیشتر افراد ثابت وبدون تغییر بوده و یا حتی بدتر از قبل می شود ویک دارایی نزولی محسوب می شود.

دروسی را که فرا می گیرید، بنویسید

یکی از دوستانم کار تجاری شروع کرد وسخت کار می کرد.

سرانجام همه چیزش را از دست داد.دفترچه ییادداشتی برداشت و بالای هر صفحه ییکی از پرسش های زیر را نوشت:

 1. به طور کلی چه دروسی را از تجارت فرا گرفتم؟
 2. از این شکست چه چیزی در مورد مشتریان وبازار های تجاری آموختم؟
 3. در این این شکست درباره کارکنانم چه آموختم؟
 4. از شرکا و همکارانم چه آموختم؟
 5. درس هایی از که از پول، بانکداری و امور مالی گرفتم، کدامند؟
 6. درباره خودم، توانایی ها و نقاط ضعفم به چه نتایجی رسیدم؟
 7. در حیطه ی تولید و انتقال محصول چطور؟

سپس برای هر کدام ازاین پرسش ها، یک صفحه مطلب یادداشت کرد.او تصمیم گرفت تا در زمینه ی فعالیتهای مالی-اقتصادی آینده خوداز این دفتر چه استفاده کند.هرزمان که مشکلی برایش رخ می داد، به این دفترچه رجوع می کرد تا درسی را که یاد گرفته بود مرور کند. او وقتی ۲۵سال داشت میلیونر شده بود و روز به روز درآمدش بیشتر شد.
دارایی هوشی خودتان را مستحکم کنید.

دارایی های عقلی خود را شکل دهبد

هر فردی می تواند سه نوع سرمایه ی عقلی به دست آورد. این کارنیازمند بررسی و کار بسیار است، اما سرانجام به در آمد بالاتری دست مییابید.نوع اول این سرمایه ها، حاوی  توانمندی ها وعلوم مهارتی است که شما می توانید کسب کنید.

آنها ماحصل تحصیلات، تجربه وآموزش اند ومشخص می کنند که آیا کارتان را به خوبی انجام می دهید یا خیر و میزان ارزشی که می افزایید چقدر است؟آنها میتوانند بدون هیچ گونه محدودیتی افزایش و بهبود یابند. گاهی، افزودن یک مهارت باعث دو برابر ارزش و درآمدتان می شود.

دانش درونی خودتان را شکل دهید

نوع دوم این سرمایه گذاری ها، دانش و آگاهی تان در مورد نحوه ی عملکرد شما در مقایسه با رقیبان یادگیری تجربه هاست.

هر تجارتی متشکل از سیستم، تکنیک، روش وراهکارهای ویژه وخاص خود است که به کمک آنها کالا ها و خدمات خود را به عرضه ی فروش می رساند.هر سیستم تجاری مدتی طول می کشدتا کارمندانش با نحوه ی کار سیستم آشنا شوند.

بااین وجودبخش اصلی کار قلمداد می شود. فرد آشنا با این سیستم دارای نوعی سرمایه ی عقلی است که جایگزین کردن او برای شرکت کار سخت و دشواری است.

امکان دارد ماه ها و یا سالها طول بکشد که شخصی به خود سرمایه ی فعلی برسد. سال ها طول کشیده است تا او در حیطه هایی از جمله مشتریان، ارتباطات، قراردادها، روابط و پیچیدگی فعالیتهای تجاری به علوم و مهارتهای فعلی دست یابد.ارتقا دادن زمانی کار آسان تلقی می شود که آن را با هزینه جایگزینی شخص دیگری مقا یسه کنیم.  او بسیار ارزشمند و مفید است.

توانایی کسب نتیجه را در خود خلق کنید

سومین نوع سرمایه سرمایه ی عقلانی است که شماازآن بهره مندهستید وبه احتمال بسیار تاثیر شگرفی بر توانمندی های شما می گذارد، علوم و مهارت شما در مورد چگونگی دستیابی به نتایج مطلوب در بازارهای رقابتی است.این مسئله حاوی علم واطلاع و آگاهی شما در مورد محصولات، خدمات و طرز فروش آنهاست و اطلاعات مربوط به مشتریان و عرضه کنندگان و نحوه برخوردبا آنها را نیز در بر دارد.

بررسی رسیدن به مهارت قابل کار آمد

متخصصان وکارشناسان در طی پنجاه سال بررسی ومطالعه وجستجو در حوزه مهارت وتسلط دریافته اندکه حدود هفت سال طول می کشدتا فردی خود را در جمع ده در صد برتر افراد موفق تر قرار گیرد.

امکان دارد که بتوانید از این حد متوسط بهتر شوید اما نباید زیاد هم اطمینان داشته باشید. علت اینکه هفت سال لازم است،

این نکته می باشد اساسی که برای کسب مهارت و توانایی در انجام کار به این مدت زمان احتیاج دارید تا بتوانید کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

فصل نهم: ذهنیت فراهوشیار خود را فعال کنید

معجزه چیزی بیشتر و کمتر از این نخواهد بود. هرفردی که به هویت حقیقی خود و یگانگی اش، در قدرت عالم پی ببرد امکان دارد قوانینی برتر و خوشایند از آنچه که یک ذهن معمولی درک می کند بر او آشکار و هویدا شود.

«رالف والدو ترین»

بهترین هواپیماهای مجهز به خلبان احتیاج دارند اما حضور خلبان در هواپیما ضرورت دارد زیرا اول اینکه باید مقصد را مشخص کند.سپس لیست پرواز را بررسی کند. سپس چک لیست را مورد بررسی قرار دهدتا از نبود نقص فنی اطمینان یابد.برای حرکت دادن هواپیما روی باند بلند شدن از روی زمین و رسیدن به ارتفاع مناسب به خلبان احتیاج می باشد.دوم اینکه خلبان باید همواره کنترل کند که همه چیز درست کار می کند.سوم اینکه، خلبان باید بر فرود بدون مشکل هواپیما در فرودگاه نظارت کامل داشته باشد.
خوشبختانه در هواپیما حالت اتوپایلوت موجوداست ومسیر را ادامه داده و بارها اصلاحاتی را انجام می دهد و خلبان می تواند کمی آسوده خاطر استراحت می کند.

ذهن فراهوشیار، بزرگترین قدرت وتوانمندی شما

به همین منوال، ذهن فراهوشیار شما مثل تجهیزات الکترونیک پیشرفته ای برای سیستم هدایت، راهنمایی و کنترل شما عمل می کند.برای بکارگیری درست ومستقیم از آن، البته باید مقصود خود را تعیین نموده و سپس آن را زمینه ییادداشت برداری خود کنید. ذهن ناخودآگاه خود را برنامه ریزی نمایید.زمانی که هدف برای ذهن ناخودآگاه تعیین می شود، به ذهن فراهوشیارتان منتقل شده و تمام روز روی آن کار می کندتا شما به هدفتان برسید.
ذهن هوشیار، افراد، نگرشها ومنابع مناسب و هماهنگ با افکار غالبتان را به زندگی جذب می کند وتمام چیزهایی که برای دستیابی به موفقیت نیازدارید، دراختیارتان می گذارد.شما می توانید ذهن فراهوشیار خود راقفل یک ابرکامپیوتر برای حل مشکلات و هدایت و کمک رسانی، برنامه ریزی نمایید.زمانی که از آن استفاده کنید آن بسیار قدرتمند و توانمندترخواهد شد.وقتی از آن به طور مستمر استفاده کنید به راحتی وبه صورت خودکار مسائل ومشکلاتتان را حل  کرده و شما را به سوی هدف راهنمائی می کند.

به فرمان دقیق و واضح احتیاج دارید

ذهن فرا هوشیار شما برای فعال شدن، به فرمانهایی روشن و واضح و در عین حال دقیق به صورت عبارات تاکیدی و مثبت نیاز دارد.این عبارت مثبت، به زمان حال ساده و مشخص می باشد که ضمیر ناخودآگاه به ضمیرخودآگاه انتقال مییابد.هر زمان که یک جمله ی تاییدی مثبت را بیان می کنید و در مورد هدفتان به نوعی صحبت می کنید که انگار تحقق یافته است، ذهن هوشیارتان را فعال می سازید.

تصاویر ذهنی احساسی و عاطفی و تجسم حالتهای روحی مختلف، فراهوشیارتان را فعال می کند.هرچه اهدافتان را با وضوح  و شفافیت بیشتری  مشخص نمایید، هر چه دقیق تر بتوانید آنها را تجسم کنید، ذهن فراهوشیارشما نیز سریعتر آنها را به زندگیتان اجازه ورود خواهد داد.

ذهن فراهوشیار به طور خودکار و پیوسته کار می کند

ذهن فراهوشیار به صورت خودکار ومستمر تمام مسائل و مشکلات موجود سرراه دستیابی به هدف رااز بین می برد، البته به شرطی که هدفتان شفاف باشد.با نگارش دقیق اهداف، آنها را در سیستم هدایت وراهنمایی ذهن فراهوشیار برنامه ریزی کنید.ابتدا اهمیتی ندارد که بیدار، خواب ویا سرگرم انجام کار دیگری باشید.ذهن فراهوشیار شما در طول بیست وچهار ساعت در حال فعالیت است. زمانی که هدف خودتان را مشخص می کنید ب راحتی میتوانید به زندگی روزمره خود بپردازید.چون ذهن فراهوشیارتان همانند یک سیستم پیچیده کامپیوتری کار می کند.ذهن فراهوشیارتان در آرامش مطلق عملکرد بهتری دارد.زمانی که اطمینان دارید و باور می کنید به موقع به هدفتان خواهید رسید.ذهن فراهوشیار همیشه و بلافاصله تحت اختیار شماست.

تا به هدفتان رسیده وبتوانید مشکلاتتان را حل و بر موانع مقابله کنید.ذهن فرا هوشیار قادر است تا مسائل و مشکلات شما را حل کند، روح و روانتان را به درستی راهنمایی کند و شما را به هدف مطلوبتان برساند.

نحوه  ی فعال کردن ذهن فراهوشیار

ذهن فرا هوشیار، خدمتکار دائمی و همیشگی برای خوشبخت ی شماست.شما می توانید ذهن فرا هوشیار خود را به چند طریق فعال کنید. راه اول بسیار ساده است.یک کاغذ بردارید و جزئیات مسئله ای را که با ان روبه رو شده اید، یادداشت کنید.اغلب همین کارساده، ذهن فراهوشیار شما را فعال می سازد تا به راه حلی خوب دست یابید.شیوه دیگر فعالسازی ذهن فرا هوشیار این است که مشکل را به طور کامل فراموش کنید به قدری خودتان را سرگرم کارهای دیگر کنید که فرصتی برای اندیشیدن به این مشکل نداشته باشید.سپس در زمان مناسب راه حل مناسب راه حل مناسبی به ذهنتان خطور می کند. اما به خاطر داشته باشید که باید بلا فاصله دست به کار شوید.

زمانی که کاملا در آرامش باشید و ذهنتان را از هر منزه نمایید، گاهی ایده ای مناسب به ذهنتان خطور می کند.شیوه مورد علاقه من برای فعالسازی ذهن فراهوشیار، تمرین تنهایی است. برای استفاده ی بهتر از تنهایی از این شیوه بهره بگیرید.ابتدا، مصمم شوید که سی دقیقه ساکت بنشینید.آرام کردن ذهن به این میزان زمان احتیاج دارد.دوم، هر چیزی که امکان دارد حواستان را پرت کنداز محیط پیرامونی خوددور کنید.قهوه، چای و… را کنار بگذارید این کار «ورود به سکوت »نام دارد.زمانی که ساکت می نشینید و هیچ چیز حواستان را پرت می کند اجازه می دهید ذهنتان آرام باشد، اتفاق فوق العاده ای رخ می دهد.
سوم اینکه هیچ تلاشی برای فکر کردن به مشکل یا هدفتان فکر نکنید، به سکوت بیاندیشید و اجازه دهید ذهنتان در حالت آرامش قرار بگیرید.سپس زمانی که در چنین موقعیتی قرار گرفتید.پاسخی  که در پی آن بودید به ذهنتان خطورمی کند.

زمانی که مطالبی در مورد ذهن فراهوشیار بیاموزید و به آن اعتماد نمایید، نیروهای بالقوه شما بی نهایت خواهند شد. در حین کار از این ذهن به طور پیوسته بهره بگیرید.مطمئن باشید که به بهترین شکل در موعد مقرر به نتیجه ی مطلوب دست خواهید یافت.
فصل دهم: از میانبرها و یا سرابهای فریبنده اجتناب نمایید

شاید بزرگترین دشمن موفقیت درون را قانون کمترین مقاومت به خوبی توضیح وتفسیر کند.همانطور که آب به پایین تپه سرازیر می شود، گاهی افراد در پی سریعترین و راحت ترین راه برای دستیابی به خواسته هایشان می باشد و دقت و توجه چندانی به پیامدهای طولانی مدت رفتار و برخورد خود ندارد.این گرایش طبیعی برای پیمودن مسیر ساده دلیل اصلی شکت وناکامی در زندگی افراد خواهد بود.

چیزی در برابر هیچ

از جمله قدرتمندترین ارزوها وامیال بشر این است که در برابر کاری که انجام نمی دهند، چیزی را دریافت کنند.این موضوع بسیار ناراحت کننده است که اکثر مردم به دلیل امید یا خیال دستیابی به در آمد و سود بالا به راحتی وبه سرعت، ازراه خود منحرف می شوند. افرادی که می خواهندیک شبه راه صد ساله را بروند.مدام از این شاخه به آن شاخه می پرند و سرانجام همه چیزشان رااز دست خواهند داد.«مالکوم فوربز» می گوید:«اگر پیمودن مسیری به قدری خوب باشد که به نظر حقیقی و منطقی به نظر برسد، سپس به طور حتم خوب خواهد بود.»

چهار توصیه برای پرواز

زمانی که می آموزید که با یک هواپیمای کوچک پرواز کنید.  چهار نکته ی اساسی را همه باید فرا بگیرند.تا گم نشوید.این چهار توصیه شامل «اقرار کردن»، «اوج گرفتن»، «تاکید نمودن» و «پیروی کردن»است.

با واقعیت مواجه شوید

هرگاه درامرتجارت ویا درزندگی مالی خودو…با مشکلی مواجه می شوید، موضوع را با کسی در میان بگذارید که بتواند به شما کمک کند.اگردرزمینه ی تجارت خود با مشکل مالی مواجه روبه رو شوید سریعا موضوع را با یک بانکدار در میان بگذارید.اصلاً احتیاجی نیست که خودتان راه حل جدیدی پیدا کنید.  بلکه بهتر است تا از یک فرد باتجربه کمک و مشورت بخواهید.

چشم انداز مناسبی پیدا کنید تا بتوانید موفق شوید

دومین نکته ی اساسی حائز اهمیت«اوج گرفتن»است.  آنقدر اوج بگیرید تا ایده ونگرش وسیع تری بیابید.در زندگی شخصی و تجاری خود باید قدمی به عقب برداشته و موقعیت خود را نظاره کنیدو نسبت به وضعیت تان صادق باشید، تا بتوانید به آسانی فکر کنید.همانند مشاور خود عمل کنیدسوالاتی عینی از خود بپرسید.البته مثل سوالاتی که قبلا در موردشان صحبت کردیم.از تفکر و مبدا صفر استفاده کنید و احساسانتان را در این زمینه دخیل نکنید.توانایی شما برای آرامش و خونسردی و اطمینان داشتن باعث می شود تا با ذهنی باز با هر مشکلی برخورد کنید.

صادق باشید و با صراحت عمل کنید

سومین موضوع«تاکید کردن»است.در زندگی هر گاه از مسیر اصلی خارج شدید، سریعا شرایط و موقعیت خودتان را به افراد با تجربه وبا صلاحیت بالاتر اطلاع دهید به آنها بگویید برای حل این مشکل چه برنامه هایی دارید.

هرگز پنهان کاری نکنید اطلاعات مورد نیاز و حیاتی را برای خود حفظ کنید.
این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر از مردم بخواهید از شما حمایت نمایند اولین چیزی که باید از آن برخودار باشید«قابل اعتماد بودن» است.

از متخصصان و کارشناسان راهنمایی بگیرید

آخرین نکته پیروی کردن. وقتی ازمتصدی بانک، وکیل حسابدار و یا مشاوران تجاری راهنمایی می خواهید باید سریعا به توصیه هایشان عمل کنید. این حالت بدان معنا نیست که باید کورکورانه از آنها پیروی نمایید، بلکه باید سریعا توصیه آنها اگر منطقی و قابل اجرا به نظر می آیند و به شما کمک خواهند هکرد به کار بگیرند.همیشه آماده پرداختن بهای موفقیت باشید. در برابر وسوسه های طبیعی برای پولدار شدن بدون تلاش مقاومت نمایید.تنها کاری که برای رسیدن به هدف باید انجام دهید، کمک کردن و ارزش افزودن است هرگز تلاش نکنید تا بدون کار کردن پاداشی را کسب کنید که مستحق آن نیستید.

کلاس و دروه های آموزش ,برنامه ریزی , فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : ۰۵۱۳۸۹۱۱۱۸۰ و یا ۰۹۳۰۳۷۰۲۲۹۹ تماس حاصل فرمایید. 

فصل یازدهم: بر ترس و واهمه های درونی خود مسلط شوید

شجاعت همان مقاومت در مقابل ترس است.  شما باید بر این ترس و هراسها غلبه نمایید

«مارک تواین»

شاید بزرگترین چالش و بحرانی که با آن مواجه می شوید مقابله با ترس و رسیدن به شجاعت وجسارت است ترس بزرگتریت دشمن آدمی است.

ویژگی شجاعت را در خودتان شکوفا کنید

خوشبختانه ویژگی شجاعت را می توان مثل هر ویژگی دیگری از راه تکرار آموخت.لازم است به طور پیوسته بر ترسهایمان غلبه نماییم.ما باید در خود شجاعتی ایجاد منیم تا بتوانیم با فراز و نشیب های زندگی کنار بیاییم.

هر چه بیشتر بدانید، کمتر متوجه ترس خواهید شد

ترس ناشی از نادانی و عدم آگاهی است.وقتی اطلاعاتمان محدود است دچار شک وتردید می شویم.از ناشناخته ها می ترسیم و از دست زدن به انجام هر کار متفاوت و جدیدی امتناع می ورزیم.اما عکس این موضوع صادق است. جمع آوری اطلاعات در مورد یک موضوع بر شجاعت ما خواهد افزود و اعتماد به نفسمان را افزایش می دهد. همان طور در زمان خستگی و بیماری ترس بیشتر می تواند به شما میتواند غلبه کند.

ترسهای خود را تحلیل کنید

عواملی که باعث ترس شما می شود را شناسایی کرده و کاملا بی طرفانه مورد بررسی قرار دهید.در بالاییک صفحه سئوال از چه می ترسم؟ را بنویسید. به یاد داشته با شید که همه افراد موفق نیز می ترسند.کاملا طبیعی است که نگران امنیت مالی، احساسی و جسمانی خود و آشنایانتان باشید.

موضوع ترس نیست موضوع غلبه بر ترس وشجاعت است.طبق گفته ی امرسون«کاری که از انجام دادن آن می ترسید انجام دهید و مطمئن باشید که ترستان از بین خواهد رفت»
عکس این موضوع موجود دارد وقتی از چیزی که می ترسید امتناع می ورزید ترستان بیشتر ودر نتیجه اعتماد به نفستان کاهش مییابد.

بررسی ترس های شایع

شایع ترین ترس ها، هراس از شکست است.برخی از افراد در برخورد با ترس از شکست وناکامی، انرژی و زمان زیادی را صرف توجیه و دفاع از اشتباهاتشان می کنند.دیگران در سایه ترس از مورد پذیرفتن قرار نگرفتن، به قدری ناراحت و نگران دیدگاه دیگران نسبت به خود واقعی شان هستند که دیگر نمی توانندهیچ گونه اقدام مستقلی انجام دهند.

خصوصیات شجاعت را تمرین کنید

شما می توانید فرایند ایجاد شجاعت و رها شدن از ترس را با اتخاذ اقداماتی که با خصوصیات  شجاعت تطابق دارد و بر میزان اعتماد به نفس می افزاید آغاز کنید.هرچه را بارها تکرار کنید، به یک عادت و ویژگی تبدیل می شود.اولین و مهمترین شجاعت برای دستیابی به موفقیت در کارهای این دنیا، شروع کردن وقدم برداشتن با ایمان و باور راسخ بر مبنای رسیدن به هدف است.شما باید خواستار خروج از ناحیه ی امن خود باشید وکاری انجام دهید.این شجاعت، انجام کاری جدید بدون هیچگونه ضمانتی برای موفقیت خواهد بود.

فصل دوازدهم: تامرحله ی دستیابی به موفقیت اصرار نمایید

تصمیم بگیرید جزء بهترین ها در طول زندگی تان شوید اگر در زمینه ی کاری خود در زمره ی بهترین ها قرار بگیرید قاعدتا پول و ثروت کافی نیز کسب خواهید کرد.

«دان جی میچل»

برای برنامه ریزی و اولویت بندی باید در خصوص تحقق هدف به نظم و انضباط فردی نیاز می باشد.

همچنین شما از نظم و ترتیب برخوردار باشید تا بتوانید همواره روی خودتان سرمایه گذاری کرده و شخصیت و حرفه خودتان را بهبود ببخشید و هرآنچه که باید بیاموزید تا به اهدافی برسید که رسیدن به انها برایتان امکان پذیر است.

اصرار و پافشاری نشانه ی نظم شخصی در عمل است

شاید بزرگترین نشانه نظم وانضبلط فردی، پافشاری و اصرار رد اوضاع و شرایطی است که با مشکلی مواجه شدیم.اگر در مشکلات اصرار اصرار خرج کنیم این عادت را در خود شکوفا کرده وعزت نفس و اعتماد به نفس خود را پرورش داده ایم این خاصیت شم را رو به جلو حرکت می دهد واز موانع می گذرد.

اصرار و پافشاری نشانه ی پیروزی

بازرگانان موفق از اراده و پافشاری بسیاری برخوردارند هر شخصی که قصد دارد و کار و حرفه اش به موفقیت برسد باید قدرت مقابله با ناملایمات را حتی اگر سالها طول بکشد، داشته باشد تا بتواند به موفقیت دست یابد.

اصرار و پافشاری بزرگترین سرمایه ی شماست

بزرگترین سرمایه ی شمابرورداری از توانایی در ادامه دادن به کار وتکمیل آن است و زمانی که دیگران دست از کار کشیده اند شما باید بر اساس توانمندی های خود فعالیت کنید.«جان دی رافکلر» یکی از ثروتمندان بزرگ جهان می نویسد:«تصور نمی کنم چیزی به اندازه اصرار و پافشاری  در موفقیت آدمی نقش به سزایی داشته باشد.

از یاس و ناامیدی دوری کنید

انسان هایی که برای آرزو هایشان تلاش می کنند هر کاری می کنند تا مشکلات روزمره ی خود را کم کنند.با وجود اینکه در حتی در بهترین اوضاع و شرایط، مسائل جدی و ناامید کننده ای وجود دارد که امری طبیعی است.انها می گویند:«تنها چیزی که در زندگی اجتناب ناپذیر است مرگ و پرداخت مالیات است»اما کارشناسان یاس و ناامیدی را امری اجتناب ناپذیر می دانند.البته اهمیتی ندارد چقدر کارها را سازمان دهی میکنید به هر حال با یاس و ناامیدی با شکست روبه رو می شوید.

اصرار و پافشاری بزرگترین سرمایه ی شماست

در این قسمت تضادی وجود دارد که شما هرگز نمی توانید رشد کنید و انرژی های درونتان را آزاد کنید مگر با مشکلات مواجه شوید و آنها را به خوبی حل و فصل نمایید و تجربیاتی از آنها بیاموزید.اکثر تجربیات ما ماحصل شکست است.بنابراین، مسائل و مشکلات به صورت غیرمنتظره و ناخواسته و علیرغم تلاشهای شما روی میدهند.اما بدون وجود مسائل و مشکلات هرگز نمی توانید رشد کنید و به اهداف بزرگ خود دست یابید.

مسائل و مشکلات ما را مورد آزمایش قرار میدهند

در طول تاریخ بشر، متفکران بزرگ به این تضاد پرداخته بودند و به این باور رسیده اند که مشکلات معیار و سنجشی محکم برای دستیابی به هر چیز ارزشمندی در زندگی می باشد که باید ابتدا انها را پشت سر بگذارید.

تفاوت بیتن افراد موفق و دیگر افراد جامعه تنها به این موضوع برمی گردد که  گروه اول از مشکلات خود برای قوی تر شدن استفاده کردند اما گروه دوم به مشکلات این اجازه را می دهند که ناامید و مایوسشان کنند.

موفقیت همیشه در یک قدمی شکست است

بزرگترین موفقیت ها همیشه بعد از شکست ها و زمانی ایجاد می شود که قصد دارید دست از کار بکشید.افراد موفق تاریخ همواره بعد از بزرگترین شکست ها خود در نتیجه پافشاری و غلبه بر ناامیدی به موفقیت رسیده اند.اصرار و پافشاری که گاهی به عنوان آزمون مقاومت و ایستادگی محسوب می شود، برای هر موفقیتی لازم و ضروری است.
قدرت مقاومت و پافشاری کردن علیرغم تمام ناامیدی ها وناکامی ها به عنوان خصوصیات افراد موفق قلمداد می شود. اصرار و پافشاری توانایی غلبه بر مشکلات و تسلیم نشدن است.

نتیجه گیری: موفقیت تصادفی نیست

می گویند: «عقل ضروری است؛ بنابراین عاقل باشید و سعی کنید همه چیز را درک نمایید». در زندگی روزمره به دنبال افرادی هستیم که از درایت برخوردار باشند و طبق تجربیاتشن ما را راهنمایی کنند و در مشکلات کمکان باشند تا زودتر به هدفمان برسیم.

فردی که خواهید شد

بیشتر افراد در رویای ثروت و رسیدن به استقلال مالی هستند. تقریبا همه دوست دارند میلیونر شوند. و این رویا زمانی دست یافتنی است که برای رسیدن به آن، تلاش کافی داشته باشید. اما مهمترین نکته در رسیدن به این هدف این است که باید به فردی تبدیل شوند که قبلاً نبوده اید. باید توانایی و ویژگی هایی که هرگز نداشته اید در خود ایجاد کنید. باید مهارت هایی را بیاموزید که قبلاً با آن ها آشنایی نداشته اید. برای رسیدن به موفقیت های بزرگ، باید انسان بزرگی باشید. برای موفق شدن باید موفقیت را تعریف کرده و به فردی تبدیل شوید که در فلب و ذهنش موفق است.

منش همه چیز است

وقتی با افرادی صحبت می کنیم که تحسینشان می نماییم، وقتی چیزی درباره شان می نویسیم، به ندرت به مسائل مادی توجه داریم. هدف بزرگ شما در زندگی رسیدن به حداکثر توانایی هاست که در اختیار دارید. هدفتان این است که انسانی استثنایی شوید و به منش و صلاحیت و خرد فوق العاده ای دست یابید. مسئولیت شما در قبال خودتان این است که در زندگی کارهای عالی بکنید و تفاوتی در دنیا ایجاد کنید، این راز موفقیت است.

موفیت حقیقی در هر زمینه ای نتیجه صدها و شاید هزاران کار کوچک و بزرگ است که انجام داده و یا نمی دهید.

سه کار مهم برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهید:

 1. دقیقاً مشخص کنید که چه می خواهید و بعد برای رسیدن به خواسته خود برنامه ریزی کنید. در خصوص مقصدتان تصمیم بگیرید.
 2. اقدامی کنید. به سوی هدف حرکت کنید. ایمان داشته باشید. گام اول را بدون هیچ تضمینی برای موفقیت بردارید. سفرتان را آغاز کنید.
 3. پیوسته آماده اصلاح مسیر خود در هر ساعت و هر روز باشید تا به مقصد برسید. همیشه منتظر بروز مشکلات، شکست ها، بحران ها و ناملایمات اجتناب ناپذیر باشید. از آن جایی که نمی توانید از آن ها دوری کنید، باید واکنشی موثر در برابرشان داشته باشید.

همین حالا تصمیم بگیرید که هدفتان چیست، سفر را شروع کرده و مسیر را اصلاح کنید تا به آن چه می خواهید برسید.

کلاس و دروه های آموزش ,برنامه ریزی , فن بیان ,نفوذ در دیگران , سخنوری ,مجری گری ,ارتباط موثر  ,چگونه جذاب باشید

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : ۰۵۱۳۸۹۱۱۱۸۰ و یا ۰۹۳۰۳۷۰۲۲۹۹ تماس حاصل فرمایید. 

 

 

 

 


مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید!!
دوره های حضوری و غیر حضوری از تمام کشور
مشاوره رایگان دوره های مدیریت : 05138911180 و یا 09303702299